Polska

5 Najlepszych Atrakcji w Zabrzu

źródło: MichalPL / Wikipedia

Atrakcje turystyczne i Zabrze? Wiele osób nie wierzy, że w tym śląskim mieście może być coś wartego uwagi. Wydaje się, że to nudne, szare górnicze miasto, w którym nic nie ma. Wiele osób kojarzy Zabrze tylko i wyłącznie ze Śląskim Centrum Chorób serca i słynnym przeszczepem Zbigniewa Religi. Jednak warto odwiedzić to miasto, choćby na weekend. Co warto zobaczyć w Zabrzu?

1. Kopalnia Guido

Jedną z większych atrakcji miasta jest kopalnia Guido. Podczas zwiedzania zjeżdżamy taka samą windą, jakiej używają górnicy w kopalniach, w których w dalszym ciągu trwa eksploatacja węgla kamiennego. Przewodnik przedstawia trud pracy górnika, opowiada o postępie technologicznym oraz kulcie świętej Barbary. Oprowadza najpierw po najstarszych rejonach kopalni położonych 170 metrów pod ziemią, w których obecne są m. in. końskie stajnie. Konie odgrywały istotną rolę w górnictwie, o czym opowiada oprowadzający. Istotnym elementem zwiedzania jest również przedstawienie zagrożeń czyhających na górników. Wszak to wciąż bardzo niebezpieczny zawód, który jest dostępny tylko dla osób o dużej psychicznej odporności. Prezentacje multimedialne umożliwiają poznanie zagrożeń na własnej skórze. Na poziomie 170 metrów jest również ciekawie architektonicznie wkomponowana kaplica. Istnieje nawet opcja odprawienia mszy świętej dla grup zorganizowanych.

Na poziomie 320 metrów możliwe jest poznanie pracy wielkich maszyn oraz techniki górniczej. Trasa wiedzie przez prawdziwy górniczy korytarz. Miejscami jest stromo i ciasno. Mimo że kopalnia nie wydobywa od dawna węgla widoczne są prawdziwe pokłady. Warto wiedzieć, że część trasy pokonuje się podwieszaną kolejką elektryczną, która jest jedyną taką atrakcją dostępną dla turystów na świecie.

W kopalni Guido jest również obecny najgłębiej w Europie położony pub. Dostępne jest w nim regionalne piwo warzone specjalnie na potrzeby tej atrakcji turystycznej.
Dla osób żądnych wrażeń i sprawnych fizycznie możliwe jest również zwiedzanie poziomu 355 metrów. Oglądamy tu kopalnie w stanie, w jakim zostawili ją górnicy w XX wieku, a jej przejście jest porównywalne z wycieczką szlakami górskimi. Dla chętnych możliwe jest również przemierzenie trasy w stroju sztygara z prawdziwym górniczym ekwipunkiem.

2. Sztolnia Królowa Luiza

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Sztolnia Królowa Luiza. Miejsce to będzie szczególnie interesujące dla dzieci. Jedną z większych atrakcji jest tutaj podziemna trasa wodna. Część szlaku pokonuje się pieszo, a ponad kilometr to spływ łodziami w XIX wiecznym oryginalnym wyrobisku. W trakcie wycieczki możliwe jest spotkanie takich postaci jak Utopek i Skarbnik.
W strefie nadziemnej obecny jest Park 12C, w którym wiele atrakcji znajdą rodziny z dziećmi. Miejsce łączy charakter edukacyjny i rozrywkowy. Strefa jest podzielona na części i każda odpowiada jednemu z czterech żywiołów. „Ziemia” jest przedstawiona jako labirynt, który nawiązuje do sieci górniczych korytarzy. Rolę „wody” uosabia śruba Archimedesa- wynalazek używany już od starożytności. Stosowany był również do osuszania depresji w Holandii. Imponujące wrażenie robi wiatrak amerykański wyglądem przypominający te znane z westernów. Podmuchy wiatru sprawiają, że pompowana jest woda. Reguła ta była bardzo często stosowana przez farmerów. Żywioł „ognia” jest przedstawiony jako słoneczna fontanna umożliwia ona w przystępny sposób poznanie działania ogniw fotowoltanicznych. Na terenie parku jest również obecny zegar słoneczny, który umożliwia zapoznanie się z podstawowymi zjawiskami astronomicznymi. W bardziej odległej części parku mieści się strefa odpoczynku z grillem umożliwiająca zrelaksowanie się po zwiedzaniu.

3. Stalowe domy

Miejsce to ma niesamowitą historię, ale jednocześnie jest mało popularne wśród turystów. Stalowe domy powstały w latach 30 XX w hucie Donnersmacków. Fundament budynku zostały wykonane z cegły, a ściany ze stali połączonej przez spawanie. Od środka dla poprawienia właściwości izolacyjnych ściany są dodatkowo pokryte cegłą. Budynek ten powstawał tylko 26 dni. Władze początkowo uważały stalowe domy za świetny materiał, który jest łatwo dostępny i tani. Odkryto jednak, że stal w przypadku pożaru pod wpływem wysokiej temperatury ulega szybkiemu odkształceniu i sprawia, że budynek się wali nie dając szans na ucieczkę lokatorom.

4. Dom Muzyki i Tańca

Kolejną atrakcją Zabrza, szczególnie dla osób zainteresowanych kulturą jest Dom Muzyki i Tańca. Obiekt powstał w 1959 roku według projektu Juliana Duchowicza i Zygmunta Majerskiego. Miejsce to jest znane z dużej ilości koncertów gwiazd wielkiego formatu jak np. Tori Amos, Placido Domingo, Leonard Cohen, występów kabaretowych oraz wystaw.

5. Miejski ogród botaniczny

Ogród botaniczny w Zabrzu powstał w 1938 roku i posiada ponad 5000 gatunków drzew i krzewów. W 2004 roku działalność rozpoczęło rozarium, w którym obecne jest 2500 sztuk róż z 64 różnych gatunków. Obecne są tutaj również gatunki ciężko spotykane w naturalnym środowisku, objęte ochroną prawną takie jak: barwinek pospolity, cis pospolity, parzydło leśne, przytulia wonna.