Polska

Co Warto Zobaczyć w Sielpi Wielkiej w jeden dzień

parowy walec drogowy
parowy walec drogowy | fot. Antosh / Wikipedia

Położona w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Kielc wieś Sielpia Wielka to jedna z najważniejszych miejscowości wypoczynkowych w województwie. Każdego roku w okresie wakacyjnym jezioro Sielpia przyciąga urokami swojego krajobrazu kolejnych podróżnych, którzy w zaciszu gminy Końskie poszukują ucieczki przed wszechobecnym pędem i służbowymi obowiązkami Oto dziesięć najlepszych atrakcji Sielpii Wielkiej, z którymi warto zapoznać się podczas urlopu na łonie natury!

1. Jezioro Sielpia

Jezioro Sielpia zostało sztucznie utworzone w latach sześćdziesiątych, dlatego w przewodnikach turystycznych ten charakterystyczny punkt orientacyjny funkcjonuje również jako zalew. Plaże zlokalizowane po północno-wschodniej części zbiornika wodnego sprawdzają się znakomicie jako miejsce leniwego odpoczynku, który można urozmaicić spacerami po molo i degustacjami w okolicznych lokalach gastronomicznych.

2. Wypożyczenie kajaku

Obserwowanie okolicznej fauny i flory z perspektywy tafli wody daje zupełnie nowy pogląd na urokliwy klimat Zalewu Sielpia. Zlokalizowana przy jednej z plaż wypożyczalnia sprzętu wodnego pozwala w łatwy i przyjemny sposób zorganizować wycieczkę kajakiem, dzięki której tegoroczny urlop nabierze niepowtarzalnego charakteru!

Adres: Wypożyczalnia sprzętu pływającego „Żagiel”, ulica Spacerowa 17

3. Wizyta w parku liniowym

Miłośnicy atrakcji innego typu również znajdą na terenie Sielpii Wielkiej miejsca do aktywnego wypoczynku. Lokalny park liniowy to rewelacyjne miejsce nie tylko dla najmłodszych urlopowiczów, ale również i dla całych rodzin z dziećmi. Dobra zabawa gwarantowana!

Adres: Park Linowy „Kamrat”, ulica Spacerowa 1

4. Kulinarna uczta

Udany urlop to aktywny wypoczynek i pyszne jedzenie. Wakacje w Sielpii Wielkiej to świetna okazja do skosztowania przysmaków, które serwowane są w pobliskich barach i restauracjach. Szczególną popularnością wśród podróżujących cieszy się Restauracja „Leśniczanka”, w której można spróbować tradycyjnej polskiej kuchni w nowoczesnej aranżacji.

Adres: Restauracja „Leśniczanka”, ulica Plażowa 20

5. Wizyta w Muzeum Zagłębia Staropolskiego

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpii Wielkiej skupia się na gromadzeniu i prezentowaniu eksponatów, które są namacalnym przykładem wykorzystania oryginalnych rozwiązań techniki na przełomie XVIII i XIX wieku. Ekspozycja obejmuje między innymi koło wodne, tokarki i obrabiarki, które ponad 200 lat temu były częścią lokalnych obiektów przemysłowych.

Adres: Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, ulica Słoneczna 19

6. Wesołe Miasteczko w Sielpii Wielkiej

Najmłodsi spragnieni wrażeń z pewnością pokochają sielpieckie Wesołe Miasteczko, dzięki któremu poczują frajdę z wizyty w prawdziwym lunaparku!

Adres: Wesołe Miasteczko, ulica Kąpielowa

7. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Również w okolicach Sielpii Wielkiej na podróżnych czeka kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć podczas kilkudniowego pobytu, Jednym z nich jest pałacyk Henryka Sienkiewicza, w którym słynny pisarz mieszkał przez pewien okres swojego życia.

Adres: Pałacyk Henryka Sienkiewicza, Oblęgorek, aleja Lipowa 24

9. Kręgi Kamienne

Rezerwat przyrody o tajemniczo brzmiącej nazwie to miejsce, które docenią szczególnie miłośnicy ciekawych form geologicznych oraz wypoczynku na świeżym powietrzu. Podczas wizyty w tym miejscu warto zdecydować się również na zdobycie Góry Grodowej, czyli jednego z najwyższych wzniesień w okolicy.

Adres: Rezerwat przyrody Kręgi Kamienne, gmina Miedziana Góra

10. Park Miniatur w Chrustach

W odległości kilkunastu kilometrów od Sielpii Wielkiej zlokalizowany jest Park Miniatur Świętokrzysko, gdzie na podróżnych czekają repliki najważniejszych obiektów architektonicznych tej części Polski. Dla miłośników ciekawych form i brył to pozycja obowiązkowa!

Adres: Park Miniatur Świętokrzysko, Chrusty, ulica Laskowa 95