Polska

10 najlepszych atrakcji w okolicach Jeleniej Góry

jelenia góra i okolica

Jelenia Góra jest to 80 tysięczne miasto leżące nad rzeką Bóbr, w malowniczej Kotlinie Jeleniogórskiej. Miasto od zachodu jest otoczone Górami Izerskimi, od północy Górami Kaczawskimi, od wschodu Rudawami Janowickimi, natomiast na południu rozciąga się najwyższe pasmo Sudetów – Karkonosze. Stanowi najważniejszy ośrodek przemysłowy i turystycznym Karkonoszy a także całego regionu południowo zachodniej Polski.

Historia Jeleniej Góry sięga początków XII wieku. Z tego okresu nadal pozostało trochę zabytków. W ogóle sporo ich można odnaleźć w całym mieście i reprezentują różne style architektoniczne, z gotykiem włącznie. Warto udać się przede wszystkim na jeleniogórski rynek, który otaczają urokliwe, kolorowe kamieniczki. Na środku rynku znajduje się klasycystyczny ratusz wybudowany w XVIII wieku. Tuż obok interesująca fontanna Neptuna, stanowiąca ulubione miejsce spotkań mieszkańców. Jest tutaj również niebanalna siedziba Centrum Informacji Turystycznej – dawny tramwaj, w którym obecnie można zakupić przewodniki, mapy, pamiątki oraz pocztówki. Tramwaj to pamiątka po XIX-wiecznej trasie tramwajowej, którą podróżowali kuracjusze z dworca w Jeleniej Górze, przybywający do uzdrowiska w Cieplicach.

Niedaleko rynku warto obejrzeć dobrze zachowane pozostałości dawnych murów miejskich. Dawniej całe miasto było nimi otoczone i posiadało 36 baszt. Do dni dzisiejszego zachowały się dwie – Grodzka (z murem pruskim), oraz Zamkowa, która dawniej służyła jako więzienie. Warto wspiąć się na Basztę Zamkową, gdyż z jej szczytu podziwiać możemy wspaniałą panoramę Karkonoszy.

Jednym z głównym zabytków Jeleniej Góry, najstarszą i najważniejszą budowlą sakralną, jest bazylika świętego Erazma i świętego Pankracego. Wybudowano ją w stylu gotyckim, lecz na przestrzeni wieków została kilkakrotnie przebudowana. Wyposażenie w jej wnętrzu pochodzi z okresu baroku – ołtarz główny i ołtarze boczne, chrzcielnice, ambona, konfesjonały oraz bogate drewniane rzeźby. Dobudowano do bazyliki również barokową kaplicę grobową.

Warto także obejrzeć doskonale zachowaną Basztę Wojanowską wraz z przyległą do niej basteją. W średniowieczu pełniły one funkcję obronną, gdyż właśnie tędy przebiegała droga do Wojanowa. Tutejsze lochy pełniły funkcję wiezienia. Pod koniec XV wieku, na skutek silnego wiatru, wieża zawaliła się, zabijając pod gruzami 5 osób. Szybko ją odbudowano i w obecnym kształćie podziwiamy ją do dziś. Na jej szczycie zamontowano zegar. Brama została też ozdobiona rokokowymi kartuszami z herbami Jeleniej Góry, Śląska i Prus oraz okolicznościową inskrypcją.

W związku z tym, że po wojnie na te tereny przesiedlano ludność ze wschodu, pojawiła się konieczność udostępnienia im obiektów sakralnych wyznań innych niż rzymskokatolickie. Jednym z takich budynków jest prawosławna cerkiew św. Piotra i Pawła – taką funkcję pełni od roku 1948, wcześniej był to kościół rzymskokatolicki a także hala wystawiennicza.

Niewątpliwie najpiękniejszą „perłą architektury” sakralnej miasta miasta jest Sanktuarium pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego. Kościół ten jest świadectwem niebywałej zamożności jeleniogórskich mieszczan, którzy na początku wieku XVIII sfinansowali budowę tego ogromnego i bogato zdobionego kościoła.

Warto w Jeleniej Górze wybrać się do Muzeum Karkonoskiego. Na zwiedzających czekają tu ekspozycje historyczne i etnograficzne opowiadające o tym pięknym regionie. Wystawa poprowadzi nas od czasów starożytnych i średniowiecznych, dowiemy się o istniejących na tych terenach pierwszych hutach w okolicy Szklarskiej Poręby a także o początkach miasta, jego rozwoju aż do dziejów najnowszych, gdy nastąpiło powojenne przesiedlenia oraz migracje ze wschodu.

Jedną z ciekawszych dzielnic Jeleniej Góry są Cieplice. To tu mieści się jedno z najstarszych w Polsce uzdrowisk do którego kuracjusze przyjeżdżają od kilkuset lat. Można tu korzystać z dobrodziejstw leczniczych wód termalnych, którym Cieplice zawdzięczają nie tylko swą nazwę, ale przede wszystkim popularność i renomę. Dziś do dyspozycji kuracjuszy są dwa baseny z leczniczą wodą termalną, dwie pijalnie wody mineralnej, dwie sale gimnastyczne, usługi kosmetyczne a także liczne gabinety zabiegowe.

Będąc w Kotlinie Jeleniogórskiej warto wybrać się do Szklarskiej Poręby, miejscowości malowniczo położonej na pograniczu Gór Izerskich i Karkonoszy. Miasto jest świetną bazą wypadową dla miłośników letnich górskich wędrówek oraz zimowej aktywności narciarskiej. W przeszłości istniała tu znana w całej Europie huta szkła. Bazę wypadową mieli tu także śmiałkowie poszukujący w okolicznych górach kamieni szlachetnych. Ze Szklarskiej Poręby warto wjechać kolejką linową na Szrenicę, jeden z najwyższych szczytów Karkonoszy (1362 m n. p.m.).

Innym znanym miastem w okolicy Jeleniej Góry jest bez wątpienia Karpacz. W górskiej panoramie, jaką można obserwować z miasta, dominuje Śnieżka – najwyższy szczyt Sudetów (1602 m n. p.m.). atrakcyjne umiejscowienie miasta powoduje, że jest ono jednym z najpopularniejszych letnisk oraz bazą wypadową dla tych, którzy uwielbiają górskie wycieczki. W mieście warto odwiedzić kościółek Wang, zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii. Został on w XIX wieku przeniesiony do Karpacza, aby służyć miejscowym ewangelikom. Karpacz był wtedy w granicach Niemiec.

W Karpaczu istnieje muzeum idealne do zwiedzania z najmłodszymi – Miejskie Muzeum Zabawek. Warto tu zajrzeć i obejrzeć poprzedników współczesnych klocków i lalek. Prawdziwy miniaturowy świat!

Będąc w Jeleniej Górze warto odwiedzić pobliski zamek Chojnik, dawną warownię zbudowaną w połowie XIV wieku. Zamek usytuowany jest na wysokiej skale, która opada od strony południowej ponad 100-metrowym urwiskiem. Nigdy nie udało się nikomu zdobyć tego warownego zamku. Związane są z nim natomiast liczne legendy. Warto go odwiedzić zwłaszcza w sierpniu, gdy Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik organizuje coroczny Turniej Rycerski „O Złoty Bełt Chojnika”.