Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Jastrzębiej Górze i Okolicy ⛱️

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra jest to niezwykle popularna miejscowość wypoczynkowa na polskim wybrzeżu. Usytuowana jest na niezwykle wysokim klifowym brzegu, który w najwyższym miejscu (na Kępie Swarzewskiej) osiąga wysokość około 70 m n. p.m. Położona jest na przylądku Rozewie, nieopodal Półwyspu Helskiego. W tym miejscu wybrzeża plaże nie są co prawda zbyt szerokie, ale przepiękny widok z klifowego brzegu rekompensuje ten niedostatek.

Wzdłuż całej krawędzi klifowego brzegu poprowadzono atrakcyjny szlak turystyczny, którym warto się przejść i podziwiać widoki. Jest to również świetne miejsce dla miłośników nordic walkingu, na których czeka w Jastrzębiej Górze i jej okolicach ponad 30 kilometrów wyznaczonych tras. Są one zróżnicowane pod względem trudności i jasno oznakowane. Każdy znajdzie tu coś dla siebie! Możemy tu równie dobrze uprawiać inne dyscypliny sportu, np. bieganie lub narciarstwo biegowe. Oto najlepsze atrakcje w Jastrzębiej Górze i okolicach.

Miłośnicy morskich kąpieli oraz odpoczynku na plaży mają w czym wybierać, jako że plaże w Jastrzębiej Górze są zróżnicowane – znajdziemy na nich zarówno miękki, złocisty piasek, jak i kamienie. Podobnie rzecz ma się z zejściami na plażę – ilość schodów w różnych punktach waha się od pięćdziesięciu aż do kilkuset w najwyższym miejscu! Najciekawsze, najbardziej urokliwe jest zejście na plażę nieopodal ujścia rzeki Czarna Woda, wpadającej do Bałtyku na wysokości Ostrowa, pomiędzy Jastrzębią Górą a pobliską Karwią.

Nieopodal Jastrzębiej Góry rozciągają się tereny Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Na miłośników turystyki pieszej oraz jazdy na rowerze czekają liczne szlaki. Warto się nimi przejść (przejechać!) aby móc zaobserwować bogactwo flory i fauny, pooddychać jodem oraz przede wszystkim spojrzeć na dalekie morze z wysokiego klifowego brzegu. Są tutaj wyodrębnione rezerwaty a także ścieżki edukacyjne – takie jak Przylądek Rozewie, Lisi Jar czy Bielawa na torfowiskach.

Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia na terenie na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego jest wąwóz Lisi Jar, który ciągnie się wąskim pasmem aż do brzegu morza a jego strome brzegi mają głębokość nawet 50 metrów! Według prastarej legendy to właśnie tutaj u wejścia do wąwozu hrabia de Rosset zbudował pierwsze w naszym kraju nadmorskie schronisko dla turystów, zwane „Nad Lisim Jarem”, a tuż obok niego postawił obelisk oznajmujący, że król Zygmunt III Waza znalazł się w Lisim Jarze po nieudanej wyprawie po koronę Szwecji.

Na przylądku Rozewie, znajdującym się tuż przy samym wschodnim krańcu Jastrzębiej Góry, warto odwiedzić najstarszą na naszym wybrzeżu latarnię morską. Jej wnętrze udostępnione jest turystom do zwiedzania, a warto w nim zobaczyć ciekawą ekspozycję prezentującą historie latarnictwa od czasów starożytnych aż po dziś dzień. To niewielkie muzeum stanowi filię Centralnego Muzeum Morskiego w Gdyni i stamtąd też pochodzą zgromadzone eksponaty, takie jak oryginalny reflektor z latarni Stilo. Za latarnią, w pewnym oddaleniu, znajduje się jeszcze jedna – ale nieużywana. Latarnia na Rozewiu była kilkakrotnie przebudowywana i obecnie jest to murowana podstawa oraz metalowa wieża. Warto ją zwiedzić i wspiąć się na sam szczyt, skąd podziwiać można przepiękną, szeroką panoramę okolicy. Tuż obok latarni zobaczymy jej maszynownię oraz dwa pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz obelisk ustawiony dla uczczenia objęcia Pomorza przez Wojsko Polskie w 1920 roku. Nieopodal latarni rozpoczyna się Rezerwat Przylądek Rozewie. W tym miejscu plaża jest dość kamienista, ale również warto się na nią wybrać.

Dawniej uważano, że przylądek Rozewie jest najdalej wysuniętym na północ punktem na mapie naszego kraju. Nie tak dawno ustalono jednak, że to miejsce znajduje się kawałek dalej – i w nowo wytyczonym miejscu Towarzystwo Przyjaciół Jastrzębiej Góry ustawiło (przy ulicy Norwida) obelisk, zwany Gwiazdą Północy. Warto się tu wybrać i zrobić sobie pod pomnikiem pamiątkowe zdjęcie.

Na zwolenników typowych nadmorskich atrakcji, jak pamiątek, gofrów, lodów i zabawek czeka w najbardziej „rozrywkowej” części Jastrzębiej Góry – Promenada Światowida. To tutaj kwitnie życie miejscowości – także po zmroku. Są tu liczne punkty gastronomiczne (bary, restauracje, smażalnie), miejsca zabaw dla dzieci a także dla dorosłych (cocktail bary, dyskoteki, kluby). Wzdłuż Promenady możemy przysiąść na jednej z licznych ławek lub zrelaksować się na skwerku z fontanną. Jest tu także kolejne zejście na plażę oraz punkt widokowy.

Jeśli chodzi o zabytki architektury, to w Jastrzębiej Górze nie ma ich niestety zbyt wiele. Warto jednak zobaczyć może niezbyt urodziwy, ale bardzo interesujący dwukondygnacyjny budynek – kościół pod wezwaniem Świętego Ignacego Loyoli. W nim to właśnie właśnie w sezonie letnim odbywają się liczne koncerty organowe, którym patronuje Krzysztof Penderecki, wielki wielbiciel Jastrzębiej Góry. Być może uda nam się wziąć udział w którymś z koncertów?

Na pełnoletnich odwiedzających Jastrzębią Górę czeka nie lada atrakcja – Dom Whisky. Jest to ciekawe, unikatowe miejsce stworzone z myślą o wszystkich smakoszach tego szlachetnego trunku. W Domu Whisky odbywają się degustacje, zajęcia edukacyjne, szkolenia, prezentacje a także festiwal whisky.

Podczas spacerów po urokliwych uliczkach Jastrzębiej Góry warto zapoznać się z jej architekturą. Koniecznie zajrzyjmy na ulicę Bałtycką, najstarszą w tej miejscowości. Zobaczymy tu szczególnie malownicze przykłady dawnego budownictwa. To właśnie w tej części Jastrzębiej Góry powstawały pierwsze pensjonaty oraz najbardziej okazałe rezydencje z lat 20-tych minionego wieku. Również przy ulicy Królewskiej warto zwrócić uwagę na pełne uroku wille – „Kaszubkę” Szymańskiego oraz willę Pawłowicza. Przy Lisim Jarze natomiast warto obejrzeć pięknie wyremontowaną willę, która w przeszłości należała do hrabiego de Rosset.

Miłośnicy przejażdżek w siodle znajdą w okolicach Jastrzębiej Góry miejsca wprost wymarzone dla uprawiania tego sportu. Któż z nas nie marzy o przejażdżce na końskim grzbiecie po plaży o zachodzie słońca? W okolicznych miejscowościach znajduje się kilka stadnin oferujących „wczasy w siodle”, jak również naukę jazdy, indywidualne lekcje, oraz przejażdżki bryczką. Na terenach nieopodal Jastrzębiej Góry wytyczono liczne szlaki do jazdy konnej.