Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Lizbonie w 2023

Lizbona to miasto, które zawsze miało wiele do zaoferowania swoim odwiedzającym. Od zabytkowych dzielnic, po wspaniałe muzea i rozrywkę na najwyższym poziomie – to jedno z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących miast Europy. W tym artykule przedstawiamy dziesięć najlepszych atrakcji, które warto zobaczyć podczas pobytu w Lizbonie. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem historii, czy bardziej interesuje Cię nowoczesna kultura, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przygotuj się na odkrycie uroków miasta, które zachwyci Cię swoją piękną architekturą i bogatą historią.

1. Alfama

Najstarsza dzielnica Lizbony. Będąc w tym mieście nie można pominąć tych stromych uliczek z pięknymi fasadami domów oraz niesamowitych tarasów Miradouro Portas del Sol oraz Miradouro Santa Luzia, z których widać całe miasto. To właśnie w tej dzielnicy znajduje się Zamek Św. Jerzego oraz bardzo urokliwa katedra Se.

W tej części miasta można spróbować likieru wiśniowego ginjinhe. Dla osób o mniejszej kondycji ciekawym rozwiązaniem jest przejażdżka historycznym tramwajem 28. Warto się tam wybrać jedynie za dnia, wieczorem wiele uliczek jest nieoświetlonych i spacerowanie po nich może być niebezpieczne.

2. Słynny tramwaj linii 28

Jeden z największych symboli Lizbony, pojawiąjący się na każdej pocztówce z tego miejsca, obowiązkowy punkt każdego influencera. Przejażdżka tym tramwajem dostarczy niesamowitych przeżyć i jak wspomniano wyżej można się nim dostać do najstarszej części miasta.

Tramwaj w godzinach szczytu bywa bardzo zatłoczony, dlatego zaleca się wsiąść do niego na pierwszym przystanku przy placu Martim Moniz.

3. Praca do Comercio i Rua Augusta

Jeden z największych placów w Lizbonie. Praca do Comercio jak sama nazwa wskazuje wiąże się z handlem. To tutaj znajduje się Łuk Triumfalny oraz pomnik króla Józefa I. Plac jest powszechnie znany jako Plac Pałacowy ponieważ znajdował się tutaj Pałac Ribeira, później zniszczony przez trzęsienie ziemi, a następnie całkowicie przebudowany.

Tuż za placem znajduje się słynny deptak Rua Augusta, przy którym znajdują się liczne kawiarnie i restauracje, w których można coś zjeść lub po prostu wypić kawę i podziwiać otaczający krajobraz. Jedną z najstarszych kawiarni i wartą odwiedzenia jest Café-Restaurante Martinho da Arcada. Warto też wiedzieć, że z Łuku Triumfalnego roztacza się piękny widok i znajduje się tam punkt widokowy.

4. Baixa i Praca do Rossio

Turyści przybywający do Lizbony swoje pierwsze koki prowadzą do Baixa, zwanego Dolnym Miastem. To tu znajduje się wymieniony wyżej plac z łukiem triumfalnym. Jednak w Baixa jest o wiele więcej atrakcji. W samym jej środku znajduje się słynna winda Elevador Santa Justa, przy której zawsze widać długie kolejki turystów. Kierując się na północ dotrzeć można do serca Baixy, obszaru zwanego Rossio.

W przeszłości mieszkańcy zbierali się właśnie tam, zapewne stąd wzięła się nazwa – Rossio (obszar wspólny). Na placu zobaczymy fontannę Rossio Meydanı, a w okolicach placu teatr Teatro Nacional D. Maria II oraz stację kolejową Rossio.

5. Wieża Belem

Jeden z najpiękniejszych tego typu budynków w Europie. Wieża znajduje się w wodzie a żeby się do niej dostać trzeba przejść przez drewniany most. Ciekawostką jest, iż Józef Bem (twórca Legionu Polskiego w Portugalii) był tutaj więziony. Budowla została wzniesiona po to, aby bronić portu i wskazywać drogę powrotną dla uczestników słynnej wyprawy Vasco da Gamy.

Na Pomniku Odkrywców znajdują się wizerunki m.in. Magellana, Henyka Żeglarza czy Vasco da Gamy. Warto wspomnieć, iż jest to również punkt widokowy. Z góry zobaczyć można wmurowaną w podłogę placu Różę wiatrów.

6. Klasztor Hieronimitów

Wraz z Wieżą Belem wpisany na listę dziedzictwa UNESCO zabytek Lizbony. Dla wielu turystów to najważniejszy punkt do odwiedzenia. Piękny klasztor już na wstępie zachwyca fasadą i główną bramą. Jednak to dopiero wnętrze z oryginalnie zdobionymi krużgankami zachwyca i nazywane jest cudem architektury. Wejście do samego kościoła jest darmowe, chcąc jednak zwiedzić cały klasztor trzeba już zapłacić.

W klasztorze znajduje się wewnętrzny taras, z którego można podziwiać wnętrze kościoła z góry. To właśnie w tym klasztorze powstały słynne Pastel de nata, czyli słynne portugalskie babeczki budyniowe z ciasta francuskiego.

7. Avenida da Liberdade

Uważana za 35 najdroższą ulicę świata. Jest to wyjątkowy bulwar o imponujących rozmiarach – 90 metrów szerokości i 1100 metrów długości. Chodniki wyłożone są tradycyjną portugalską mozaiką, spacerując warto się im przyjrzeć. Zwłaszcza miłośnikom luksusu spodoba się to miejsce.

To bowiem tutaj znajduje się wiele ekskluzywnych butików i marek znanych z całego świata. Znaleźć tam można również polski akcent jakim jest popiersie Fryderyka Chopina.

8. Chiado

Wybierając się na zachód od Baixy dotrzeć można do obszaru nazywanego Chiado, który góruje nad dolnym miastem. Największym skarbem tej części miasta jest barokowy kościół św. Rocha. Z zewnątrz może się wydawać skromny, natomiast jego wnętrze jest bogato zdobione i warte zobaczenia.

Obok kościoła znajduje się muzeum Museu de São Roque, poświęcone św. Rochowi. Ciekawym miejscem są również ruiny kościoła Igreja do Carmo, zniszczonego w trakcie trzęsienia ziemi.

9. Bairro Alto

Dzielnica Lizbony należąca do tych bardziej oryginalnych i żywszych. Głównym miejscem spotkań jest plac Praca Luis de Camoes, na środku którego stoi pomnik poety od którego pochodzi nazwa placu. Powszechnie uznaje się, że plac ten jest miejscem oddzielającym dzielnicę Chiado i Bairro Alto.

Tutaj również zatrzymuje się słynny tramwaj linii 28. W głębi dzielnicy znajduje się punkt widokowy roztaczający się na rzekę Tag.

10. LX Factory

Niezwykle inspirujące miejsce, bardzo oryginalne. Kiedyś mieściły się tam hale fabryczne, dzisiaj to miejsce tętni życiem. Znajdują się tam liczne kawiarnie i restauracje, sklepy z lokalnymi markami oraz street art. Każdy lokal ma swój unikatowy styl, a spacer alejkami na pewno na długo zapadnie w pamięć.