Najlepsze atrakcje w Radomiu i okolicach – Co warto zobaczyć
Radom to miasto, które leży w województwie mazowieckim, nad brzegami rzeki Mlecznej. Jest miejscowością, którą z pewnością warto odwiedzić choćby raz: obfituje w atrakcje turystyczne oraz posiada doskonale rozwinięte zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Przedstawiamy 10 największych atrakcji Radomia i najbliższych okolic, które warto odwiedzić!
1. Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Wsi Radomskiej to skansen, na terenie którego znajdują się obiekty mieszkalne, zagrody, remiza i dom ludowy, wszystkie pochodzące z pobliskich wsi. Niektóre z budynków liczą w sobie niemal 200lat. Poza wystawami stałymi, Muzeum Wsi Radomskiej udostępnia czasowe wystawy związane m. in. ze świętami religijnymi, przedmiotami sakralnymi czy sztuką ludową. Odbywają się tu również warsztaty dla młodszych i starszych gości, takie jak wytwarzanie wyrobów ceramicznych, pieczenie tradycyjnego chleba czy tworzenie ludowych ozdób i zabawek. W sezonie letnim (od połowy kwietnia do początku października) Muzeum czynne jest w godzinach 9:00-17:00 (od poniedziałku do piątku) oraz 10:00-18:00 (sobota i niedziela). Bilety kosztują 10zł (normalny) oraz 6zł (ulgowy).
2. Muzeum im. Oskara Kolberga
Muzeum położone jest w Przysuszce – pobliskiej miejscowości. Ma za zadanie upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy o Oskarze Kolbergu, który był muzykiem, etnografem i znawcą lokalnego folkloru. Poszczególne ekspozycje dotyczą zarówno samej osoby Oskara Kolberga – poszczególnych okresów jego życia – jak i dorobku naukowego. Obiekt otwarty jest w sezonie letnim (od 1 kwietnia do 30 września) w godzinach 7:30-15:30 (poniedziałek-piątek) oraz 10:00-18:00 (weekendy) – w pozostałych miesiącach godziny otwarcia ulegają skórceniu. Bilety kosztują 5zł (normalny) i 3zł (ulgowe), osobne wejściówki w cenie 4zł funkcjonują podczas trwania lekcji muzealnych.
3. Centrum Rzeźby Polskiej
Centrum Rzeźby Polskiej mieści się w Orońsku – niewielkiej miejscowości położonej 15km od Radomia. Zgromadzone dzieła sztuki pochodzą przede wszystkim z drugiej połowy XX wieku. Znajdują się tutaj zarówno tradycyjne rzeźby, jak i nowatorskie instalacje artystyczne. Dodatkowo na terenie obiektu znajduje się Park Rzeźby, do którego wstęp jest darmowy codziennie od 7 rano do zmroku. Centrum Rzeźby Polskiej w sezonie letnim (od 1 kwietnia do 31 października) otwarte jest w godzinach 10:00-17:00 (wtorek-piątek) oraz 10:00-18:00 (weekendy). W pozostałych miesiącach muzeum czynne jest w godzinach 10:00-16:00 (wtorek-niedziela). Ceny biletów do 10zł (normalne) oraz 5zł (ulgowe).
4. Pałac Sandomierski
Pałac Sandomierski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Radomiu. Obecnie stanowi on budynek Urzędu Miasta, jednak jego zewnętrzne fasady wciąż przyciągają turystów. Budowa pałacu ukończona została w 1827 roku, w całości nawiązuje on do stylu klasycystycznego.
5. Stary Ogród
Ten zabytkowy park miejski położony jest w samym centrum Radomia – jest on nie tylko najstarszym obiektem tego typu w Radomiu, ale również jednym z najstarszych w całej Polsce. Zajmuje powierzchnię 7 hektarów, na których znajdują się aleje, pomniki i staw ze sztuczną wysepką. Cały teren obfituje w drzewa i krzewy. Najmłodsi mogą skorzystać z dużego placu zabaw.
6. Zamek Królewski
Początku Zamku Królewskiego w Radomiu sięgają końca XIV wieku. Ta gotycko-renesansowa budowla dziś jednak stanowi zaledwie małą część niegdysiejszego Zamku. Obecnie zachowała się przede wszystkim część „Domu Wielkiego”, w którym mieści się plebania. Przy Zamku znajdują się jednak makiety dawnej budowli, podziwiać można również niektóre fasady, które prawdopodobnie zachowały się po zburzeniu konstrukcji.
7. Muzeum Sztuki Współczesnej
Muzeum Sztuki Współczesnej zgromadziło ogromną liczbę dzieł z ostatnich 70 lat – niemal 4, 5 tysiąca pozycji, z których wiele pochodzi od wybitnych artystów ostatnich pokoleń. Muzeum mieści się w dwóch kolorowych kamienicach, które równocześnie są jednym z symboli miasta. W obiekcie znajdują się wystawy dotyczące malarstwa współczesnego, rysunku, autoportretów i portretów, zbiory prac artystów tworzących na emigracji oraz wystawę prac autorów radomskich. Bilet wstępu na wszystkie wystawy kosztuje 8zł (normalny), jednak Muzeum oferuje również bilety zniżkowe w różnych wariantach.
8. Rezerwat Przyrody Ciszek
Rezerwat Przyrody Ciszek to kompleks ochronny o powierzchni przeszło 40 hektarów – stanowi część Puszczy Kozienickiej. Rezerwat Ciszek to doskonałe miejsce na wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Na jego terenie znajdziemy szlaki, które sprzyjają pieszym wycieczkom. Rezerwat zamieszkują przeróżne gatunki zwierząt (w tym rzadkie gatunki ptactwa), charakteryzuje się również gęstym zalesieniem.
9. Zalew Borki
Zalew Borki to zbiornik wodny o powierzchni 9 hektarów. Przyciąga mieszkańców Radomia i turystów przede wszystkim w okresie letnich upałów. Znajduje się tutaj plaża z molo, która sprzyja popołudniowemu odpoczynkowi. Dodatkowo dookoła zalewu znajdują się alejki i ścieżki, które umożliwiają spacery oraz wycieczki rowerowe. Przy zalewie znajduje się również Park Linowy Gekon, który zapewnia doskonałą zabawę dla osób w każdym wieku.
10. Park Leśniczówka
Leśniczówka to kolejny zabytkowy park w naszym zestawieniu. Zapuszczając się w głąb parku możemy znaleźć klimatyczne alejki, place zabaw, pomosty i fontanny. Park Leśniczówka zachwyca przede wszystkim gęstym zalesieniem oraz doskonale przystosowaną infrastrukturą, która umożliwia piesze spacery oraz rowerowe wycieczki.
Radom to nie tylko atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa: to również doskonała baza wypadowa, która umożliwia eksplorację pobliskich wsi i niewielkich miasteczek. To także atrakcyjny region przyrodniczy, który obfituje w rezerwaty i parki krajobrazowe, które pokochają wszyscy miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu.