Polska

11 Najlepszych Atrakcji w Opolskim 2024

Zamek
Zamek Moszna

Województowo opolskie jest zarówno najmniejszym, jak i najmniej zaludnionym województwem w Polsce. Nie oznacza to jednak, że brakuje mu uroku czy turystycznych atrakcji. Są one niezwykle liczne, dlatego wybranie tylko tych kilku stanowi dosyć duży problem.

Poniżej przedstawione zostały miejsca, które cieszą się sporą popularnością wśród turystów i często pojawiają się w różnego rodzaju rankingach.

1. ZAMEK MOSZNA zaliczany jest do najpiękniejszych budowli tego nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W rzeczywistości nie jest zamkiem, a pałacem, podzielonym na trzy części i posiadającym 365 pomieszczeń (z których część przeznaczona jest do zwiedzania) i 99 wieżyczek. Ponadto w zamku znajduje się oranżeria, restauracja i hotel. Pałac otoczony jest niezwykle urokliwym parkiem, w którym podziwiać można między innymi dwustuletnie lipy, piękne azalie czy rododendrony. W niedalekiej odległości znajduje się też stadnina koni. Pałac zaciekawia i zachwyca zarówno swą formą, jak i fantazyjnymi pomysłami jego twórców.

2. GÓRA ŚW. ANNY jest jednym z najbardziej znanych miejsc kultu religijnego nie tylko w samej Opolszczyźnie, ale i całej Polsce. Na górze znajduje się bazylika i sanktuarium (wraz z pochodzącą z XV wieku figurką świętej i jej relikwiami), franciszkański zespół klasztorny z Rajskim Placem (czyli arkadowym dziedzińcem) z lat 1733-1749, na którym postawiono 15 przeszło stuletnich konfesjonałów, grota skalna wykonana na wzór słynnej groty z Lourdes oraz 40 kaplic kalwaryjnych z lat 1700-1709. Góra Św. Anny znajduje się na terenie parku krajobrazowego o tej samej nazwie.

3. JEZIORO NYSKIE jest zbiornikiem retencyjnym, który powstał w 1972 roku. Położone jest na terenie Otmuchowsko – Nyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w dolinie Nysy Kłodzkiej. Słynie z bardzo czystej wody, rozległych piaszczystych plaż oraz strzeżonych kąpielisk. Z brzegu jeziora podziwiać można Góry Opawskie, Złote i Bardzkie. Po jeziorze kursuje także turystyczny statek Gracja, na pokładzie którego wypłynąć można w bardzo ciekawy rejs.

4. JEZIORO OTMUCHOWSKIE jest to kolejny, cieszący się sporym powodzeniem wśród turystów zbiornik rekreacyjno-wypoczynkowy. Powierzchnia tego jeziora wynosi 2 tys. ha, znajduje się ono na rzece Nysa Kłodzka, tuż powyżej miasta Otmuchów. Jezioro wraz ze swoją linią brzegową stanowi rezerwat. Jezioro zachęca zarówno do biernego, jak i aktywnego wypoczynku. Można tam leżakować, kąpać się, pływać na sprzęcie wodnym, wędkować czy spacerować.

5. ZAMEK W OTMUCHOWIE to niezwykle piękna budowla, która poszczycić się może długą i ciekawą historią. Zamek Otmuchowski wzniesiony został w XIII wieku na miejscu znajdującego się tam drewnianego dworu. Przez lata został wielokrotnie przebudowany, czemu zawdzięcza swój obecny, bardzo atrakcyjny wygląd. Warto odwiedzić go chociażby przy okazji wizyty nad pobliskim jeziorem.

6. ZAMEK W BRZEGU to kolejny, bardzo popularny zamek na Opolszczyźnie, który przyciąga mnóstwo turystów. Jest to piękny, książęcy zamek o renesansowym kształcie. Nazywany jest często śląskim Wawelem, głównie ze względu na efektywne krużganki. Zamek sprawia niezwykłe wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. W jego wnętrzach mieści się Muzeum Piastów Śląskich, gdzie prezentowana jest historia miasta, ciekawe dzieje Piastów Śląskich oraz rzeźba i malarstwo śląskie.

7. MUZEUM WSI OPOLSKIEJ to utworzony w 1961 skansen, w którym zatrzymał się czas. Na jego terenie znajduje się przeszło 40 zabytkowych, drewnianych budowli, w pełni urządzonych i wyposażonych w oryginalne sprzęty i narzędzia. W wielu budynkach spotkać można przewodnika, który w niezwykle ciekawy sposób zapozna nas z historią danego miejsca, jego przeznaczeniem itd.

8. SZLAK DREWNIANYCH KOŚCIOŁÓW to kolejna atrakcja, która zachwyci miłośników drewnianej architektury – ale nie tylko. Na szlaku znajduje się kilkanaście drewnianych obiektów sakralnych, a konkretnie starych kościołów znajdujących się w powiecie kluczborskim. Każdy z tych obiektów cieszy się ciekawą historią i zachwyca swa urodą.

9. RYNEK W OPOLU, jak i cały układ urbanistyczny Starego Miasta w Opolu nie uległ zbyt dużej zmianie od czasów jego lokacji, która miała miejsce w XIII wieku. Na samym Rynku podziwiać można piękne kamieniczki ze zdobionymi fasadami, a także zrelaksować się w jednej z licznych knajp i kawiarenek. Niedaleko Rynku znajduje się także dużo ciekawych zabytków, między innymi Katedra Św. Krzyża, kościół Franciszkanów, kościół Na Górce, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Wieża Zamku Górnego.

10. OPOLSKA WENECJA jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Opolu. Nazywa się tak okolice tak zwanego Kanału Młynówka, płynącego wzdłuż ulicy Piastowskiej. W rzeczywistości nie jest to jednak kanał, a stare koryto Odry oddzielające centrum miasta od słynącej z Wieży Piastowskiej Wyspy Pasieki. Niezwykłego uroku temu miejscu nadają kamieniczki, które odbijają się w wodach Młynówki. Wieczorami miejsce jest podświetlane, a iluminacja tworzy jeszcze piękniejszy widok.

11. STOBRAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY to uroczy las jest pełen bujnej przyrody. Osoby podróżujące samochodem mają możliwość zaparkowania na parkingu przy Elizjum, skąd zaledwie kilka kroków przez drogę prowadzi do tajemniczej ruiny kamiennej rotundy. W lesie można znaleźć wiele budowli i ruin. Niestety, brakuje oznaczeń i wytyczonych ścieżek, co może utrudniać orientację. Warto również wspomnieć, że od strony parkingu można znaleźć sporo grzybów, co stanowi dodatkową atrakcję dla miłośników zbierania grzybów.