Polska

10 Najlepszych Atrakcji W Nowym Targu i Okolicach

Nowy Targ z lotu ptaka
źródło: Szymon56 / Wikipedia

Nowy targ nie bez powodu nazywany jest stolicą Podhala. Jest to największe, a zarazem najstarsze miasto regionu. Z rąk króla Kazimierza Wielkiego otrzymało prawa miejskie w 1346 roku, historia miasta sięga jednak o wiele wcześniejszego okresu.

Wcześniej funkcjonowało, jako osada Stare Cło związane z działalnością Cystersów, mających swój klasztor w Ludźmierzu. Już w tamtym czasie położonym na trasie starego szlaku handlowego między Krakowem a Węgrami, osada musiała odgrywać znaczącą rolę.

Do dzisiaj Nowy Targ, położony na kresach Korony Polskiej, otoczony górami zachował działalność handlową. Słynne i cieszące się popularnością są jarmarki w dniu św. Katarzyny, obecnie odbywają się w każdy czwartek i sobotę.

Ruch turystyczny zaczął rozkwitać dość wcześnie, bo już w IX wieku. Zaczęto dostrzegać piękno Gorców i okolic. Nie mały wkład w rozwój turystyki w tym regionie ma Towarzystwo Tatrzańskie mające swój oddział w Nowym Targu. Znajdziemy tu wiele ciekawych budowli, ale również osobliwości przyrodniczych.

1. Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego

Muzeum położone w budynku ratusza Nowego Targu oferuje ponad 700 eksponatów dotyczących kultury, życia mieszczan i rzemiosła. Znajdziemy tu ekspozycje z dziedzin kuśnierstwa, tkactwa, bednarstwa, szewstwa, kapelusznictwa, stolarstwa i wiele innych. Unikatową jest maszyna drukarska z XIX wieku. W muzeum znajdziemy też zbiory sztuki, twórczości ludowej orz kolekcję związaną z Janem Pawłem II.

2. Zabytkowa wieża wodna na dworcu kolejowym

Zabytkowa wieża to jeden z ostatnich zachowanych w doskonałym stanie zabytków sztuki inżynieryjnych. Wieże wodne stanowiły nieodzowną część urządzeń obsługujących parowozy, jest to wieża ciśnień, dzięki której parowozy mogły uzupełniać wodę. W wyremontowanej wieży można zobaczyć stalowy, nitowany zbiornik na wodę oraz ekspozycję przedstawiającą historię linii kolejowej łączącą Nowy Targ z Suchą Górą.

3. Nowatorski Jarmark

Nie sposób będąc w Nowym Targu nie odwiedzić jarmarku, nazwa miasta wywodzi się przecież od słowa „targ”. Jarmark jest czynny w każdy czwartek i sobotę i przyciąga kupców z całego Podhala, również ze Słowacji, jednak prawdziwym świętem jest dla mieszkańców i okolic dzień św. Katarzyny, patronki miasta. Oprócz targu organizowanych jest wiele imprez towarzyszących.

4. Kaplica Papieska

Kaplica Papieska pod Turbaczem cieszy się ogromną popularnością i stała się jedną z największych atrakcji turystycznych w Gorcach. Powstała w 1979 roku bez zgody ówczesnych władz. Podstawę kaplicy wzorowano na Krzyżu Virtuti Militari a poświecono ja wizycie papieża Jana Pawła II na Podhalu tego roku. Wystrój wnętrza nawiązuję do wartości patriotycznych, symboli papieskich i maryjnych.

5. Jaskinia w Obłazowej

Jaskinia znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Przełom Białki. Jaskinia zbudowana jest z komory o długości 9 metrów, do której prowadzi krótki korytarz. Jaskinia stała się kopalnią wiedzy dla archeologów, znaleziono w niej m. in. szczątki hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego i renifera. W jaskini znaleziono też dowody na zasiedlenie przez człowieka. Dowodem są żelazny grot bełtu kuszy i szczątki ceramiki.

6. Przełom rzeki Białki

Przełom rzeki Białki jest stosunkowo niewielki, bo liczy sobie około 100 metrów. Rzeka „przeciska” się między wapiennymi skalami – Obłazową i Kramnicę. W przeszłości obie skały stanowiły całość, woda z biegiem lat doprowadziła do rozszczepienia skały. Biorąc pod uwagę walory krajobrazowe tego miejsca, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku utworzono tu rezerwat przyrody.

7. Kąpiele termalne

Kąpiele termalne zyskują ostatnio coraz większą popularność. Korzystanie z dobrodziejstw takich miejsc przynosi wiele korzyści, kąpiele takie relaksują, regenerują organizm, mają pozytywny wpływ na przemianę materii i układ krążenia. Na Podhalu znajduje się aż pięć takich basenów m. in. w Białce, Bukowinie Tatrzańskiej oraz Bańskiej Niżnej i planuje się powstanie kolejnych.

8. Turystyka piesza

Turystyka piesza rozwija się w Nowym Targu od XIX wieku. Przyczynili się do tego prekursorzy Seweryn Goszczyński, Wincenty Pol czy gen. Mariusz Zaruski założyciel Górskiego Pogotowia Ratunkowego. Nie mały wkład w rozwój turystyki pieszej ma Towarzystwo Tatrzańskie. Fakt, że to właśnie z Nowego Targu zostały poprowadzone dwa szlaki zielony i żółty, nie powinny dziwić ze względu na piękno Gorców. Szlak zielony – Kowaniec –Polana Brożek – Bukowina – Turbacz o długości 9 km. . Szlak żółty: Kowaniec – Hrube – Kaplica Papieska – Turbacz o długości 8 kilometrów.

9. Narciarstwo

Narciarstwo stało się atrakcyjną formą wypoczynku w tym regionie ze względu na atrakcyjne położenie miasta. Co roku organizowane są trasy biegowe dla miłośników tej formy wypoczynku. Trasy przebiegają przez malownicze tereny pozwalające na podziwianie panoramy Tatr i Gorców. Działają też dwie trasy zjazdowe na stokach Zadziale i Długiej Polanie. Stoki są łagodne i pozwalają na zabawę na śniegu w każdej postaci.

10. Pływalnia

Pływalnia miejska w Nowym Targu swoje atrakcje zapewnia przez cały rok. W ofercie znajdziemy basen sportowy, basen do nauki pływania, basen rekreacyjny, brodzik dla dzieci, niecki z masażem powietrznym i wodnym zjeżdżalnia rurowa, znajdziemy też sauny i grotę solną.