Polska

10 Miast Wartych Odwiedzenia nad Morzem Bałtyckim

Trzęsacz
Wieś Trzęsacz

Całkowita długość linii brzegowej Bałtyku wynosi w Polsce 770 kilometrów. Niemalże na całej tej długości napotkać możemy różnego rodzaju atrakcje, które sprawiają, że w sezonie (i nie tylko) nad polskie morze nadciągają tłumy spragnionych różnorakich wrażeń turyści. Jakie główne atrakcje czekają na nas nad Morzem Bałtyckim?

1. TRÓJMIASTO, w skład którego wchodzą trzy połączone ze sobą miasta: Gdańsk, Sopot i Gdynia jest miejscem atrakcyjnym pod wieloma względami, w tym także ważnym ośrodkiem turystycznym. Każde z wchodzących w jego skład miast jest inne, jednak wszystkie bez wyjątku warte są odwiedzenia. Najbardziej urokliwy jest Gdańsk, a zwłaszcza jego wielobarwna starówka. Warto wybrać się choćby na spacer nad Motławą, który doprowadzi nas do Długiego Pobrzeża i wizytówki Gdańska – Żurawia. W Gdyni znajduje się największy polski port żeglarski, cumują tam także dwa popularne polskie okręty – Dar Pomorza i ORP Błyskawica. Sopot to szalenie popularny kurort i uzdrowisko, którego centrum stanowi Monciak, czyli deptak z licznymi restauracjami, kawiarniami czy sklepami.

2. MIERZEJA HELSKA to miejsce, które słynie zarówno ze swego niezwykłego położenia, jak i przepięknych plaż. Do najpopularniejszych kurortów zaliczyć można Juratę, Jastarnie i niewielki, lecz uroczy Hel, z trzech stron otoczony morską wodą. Na Mierzei Helskiej znajdują się też liczne fortyfikacje i poniemieckie bunkry, przykładowo bardzo popularna bateria Schleswig-Holstein.

3. ŁEBA I SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY. Sama Łeba to bardzo urocze miasto, które odwiedzającym je osobom ma do zaoferowania mnóstwo różnorodnych atrakcji. Jedną z nich są znajdujące się nieopodal, na terenie Słowińskiego Parku Narodowe, unikatowe ruchome wydmy.

4. MIELNO to miasto, które często określa się mianem polskiej Ibizy. Ma na to wpływ przede wszystkim bogata oferta licznych i bardzo modnych klubów, które znajdują się właśnie w tym mieście. Ale Mielno to nie tylko klubowe imprezy – to też niezwykle piękna plaża i liczne atrakcje dla każdego bez wyjątku.

5. KOŁOBRZEG jest miastem, w którym infrastruktura turystyczna rozwinięta jest na najwyższym poziomie. Idzie to w parze z ilością turystycznych atrakcji, które do zaoferowania ma to miasto. Warto wspomnieć chociażby o pięknej Latarni Morskiej, urokliwym molo czy bulwarze Jana Szymańskiego, jednej z najpopularniejszych nadbałtyckich promenad. W mieście przez cały rok działają 23 zakłady uzdrowiskowe, występują tam źródła wody mineralnej, solanki i pokłady borowiny. W Kołobrzegu leczone są przede wszystkim choroby górnych dróg oddechowych i krążenia, choroby stawów, oraz zaburzenia przemiany materii, w tym cukrzycę.

6. USTKA jest to tętniące życiem niemalże przez cały rok uzdrowisko. Znajdują się tam nie tylko piękne, rozległe plaże, ale też piękna promenada, urocza latarnia morska, bardzo ciekawe Muzeum Chleba oraz jedna z najpiękniejszych nadmorskich dzielnic, w której zachowały się oryginalne – i zachwycające – domki rybackie.

7. MIĘDZYZDROJE cieszą się niesłabnąca popularnością, a od jakiegoś czasu nazywane są także – być może trochę na wyrost – polskim Saint Tropez. Główną atrakcją miasta jest Promenada Gwiazd, czyli fragment deptaka przy luksusowym hotelu Amber, gdzie na wzór hollywoodzkiej Alei Gwiazd swe dłonie odbijają polscy aktorzy i inne związane z filmem osoby. Niedaleko promenady znajduje się także Muzeum Figur Woskowych, gdzie obejrzeć można woskowe rzeźby osób związanych z kinem i polskim światem artystycznym oraz Oceanarium.

8. KUCHNIA BALTYCKA to bogactwo ryb i wszelkich potraw z nich przyrządzonych. Nic w tym dziwnego, bowiem od lat w tym obszarze kraju utrzymywano się głównie z rybołówstwa. Na miejscu znaleźć można liczne restauracje i smażalnie oferujące usmażone bądź uwędzone ryby, a także zupy rybne i inne potrawy na ich bazie. Należy jednak wybrać miejsce polecane przez innych turystów, a jeszcze lepiej – lokalnych mieszkańców, bowiem łatwo także trafić na miejsce serwujące potrawy o wątpliwej świeżości i jakości. Ryby można także kupić bezpośrednio w porcie, na przykład tuż po porannych połowach. Kuchnia na pomorzu to także potrawy z kaszub, a także te pochodzenia niemieckiego i szwedzkiego. Dla każdego coś dobrego.

9. PLAŻE są jednym z głównych magnesów przyciągających w upalne dni na Pomorze tłumy turystów. Nadbałtyckie plaże są bardzo różnorodne – spotkać można i te gęsto zaludnione i gwarne, spokojne i przyjazne dla rodzin z dziećmi, jak i niemalże wyludnione, głównie na obrzeżach niewielkich miejscowości. Każdy powinien więc znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce, które pozwoli mu na mniej lub bardziej aktywny wypoczynek i wakacyjne „naładowanie energii”.

10. KOLEJE WĄSKOTOROWE były swego czasu jednym z najpopularniejszych środków transportu, także na Pomorzu. Kres ich świetności położyło upowszechnienie się transportu drogowego, obecnie jednak stanowią one nie lada atrakcję turystyczną. Nad polskim morzem znajduje się Żuławska Kolej Dojazdowa, Koszalińska Kolej Wąskotorowa i Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Ich trasy łączą ze sobą wiele turystycznych kurortów, jak i mniej popularnych miejscowości. Przejazd odkrytymi wagonikami zachwyci nie tylko najmłodszych.