Polska

10 Najlepszych Atrakcji na Wyspie Sobieszewskiej

fot. Karina Jarzyńska / Wikipedia

Wyspa Sobieszewska jest wyspą położoną między Zatoką Gdańską a deltą Wyspy, nad Morzem Bałtyckim. Stanowi część terytorium miasta Gdańsk, a turystów przyciąga nie tylko jasnymi i dużymi plażami.

1. Krzywy las

Krzywy las w Sobieszewie przyciąga do siebie widokiem nietypowo rosnących drzew. Wejście do lasu znajduje się przy wejściu numer 17 na plażę, w odległości około 100 metrów od plaży.

2. Foki na Wyspie Sobieszewskiej

Foki na Wyspie Sobieszewskiej to jedna z największych atrakcji wyspy. Stado fok można zobaczyć podczas wylegiwania się na niewielkiej wysepce na morzu.

3. Wieża widokowa

Wieża widokowa Sobieszewo-Orle-Zbiornik Kazimierz to w istocie zbudowany w 2015 roku zbiornik wodny, który służy do wyrównania ciśnienia wody na wyspie.

Taras widowiskowy zlokalizowany jest na 45 metrze, w środku na turystów czeka interaktywna wystawa, która przedstawia budowle hydrotechniczne i walory przyrodnicze wyspy oraz okolic. Obowiązuje rezerwacja wejścia na wieżę.

4. Centrum Wystawiennicze

Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola to dawna Izba Pamięci Wincentego Pola, powstała w 1974 roku, by uczcić pamięć o tym pisarzu, podróżniku, geografie. Jest cenioną postacią, która bywała w Sobieszewie i opisywała Żuławy Wiślane.

Jemu zawdzięcza się stworzenie nazwy Śmiała Wisła – jest to ujście Wisły w Górkach.

5. Cmentarz mennonicki

Cmentarz mennonicki to dwie płyty nagrobne zlokalizowane przy moście zwodzonym przy Martwej Wiśle, pozostałość po Mennitach, którzy dawniej tu zamieszkiwali.

6. Rezerwat Przyrody Ptasi Raj

Rezerwat Przyrody Ptasi Raj to teren z oznakowaną ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną, dwiema wieżami obserwacyjnymi, z których podziwiać można nie tylko widoki na ujście Wisły, ale również licznie żyjące tu ptactwo.

7. Kamienna Grobla

Kamienna Grobla to kamienny wał o szerokości 2 metrów i długości 1,5 km, który oddziela od siebie wody Wisły Śmiałej od przybrzeżnego jeziora Ptasi Raj. Stworzony w 1887 roku za zadanie miał regulację drugiego ujścia Wisły do morza.

8. Rezerwat Mała Łacha

Na terenie Wyspy Sobieszewskiej znajduje się 19 hektarów rezerwatu Mała Łacha (całość ma 150 hektarów), a na jej terenie można zaobserwować będące pod ochroną kolonie lęgowe rybitw, miejsce bytowania ptaków siewkowatych i blaszkodziobych.

9. Przystań dla hydroplanów

W Górkach Zachodnich zlokalizowana jest dawna przystań dla hydroplanów.

10. Folwark

Na osiedlu Wieniec zobaczyć można dawny folwark „Kronenhof”.