Polska

10 najciekawszych atrakcji na weekend

Puszcza Kampinoska

Już nie tylko widać słońce i zielone świeże listki na drzewach, ale także czuć, że słońce zaczyna dawać nie tylko światło, ale także ciepło. Dni stają się coraz dłuższe, coraz większa więc ochota na spędzanie wolnego czasu poza czterema ścianami domu. W takich chwilach zapewne nachodzi nas wszystkich ochota na ruszenie w plener.

Co zatem warto zobaczyć w ramach weekendowych wypadów? Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji. Głównym kryterium była możliwość zamknięcia się ze zwiedzaniem i dojazdem w dwa lub trzy dni, czyli standardowy weekend.

1. Puszcza Kampinoska – nazywana nie bez powodu zielonymi płucami dla Warszawy. Jeżeli chcesz się wyrwać z betonowej puszczy i odetchnąć świeżym, leśnym powietrzem ten wybór to strzał w dziesiątkę. Ogromnym plusem jest jej położenie – w zasadzie u wrót Warszawy, ponadto można dojechać komunikacją miejską prawie pod sam początek szlaku zarówno pieszego, jak i rowerowego (np. do Leszna, Izabelina, czy nawet samych Palmir). W ramach wędrówki, czy wycieczki rowerowej polecamy odwiedzenie Muzeum w Palmirach, jak również cmentarz wojenny w Wierszach gdzie spoczywa 54 żołnierzy Grupy AK „Kampinos”. Z młodszymi wycieczkowiczami warto wybrać się przy okazji do Parku Rozrywki w Julinku.

2. Góry Świętokrzyskie – Niedoceniane przez większość miłośników gór, głownie z powodu małych wysokości, oraz raptem dwóch rozpoznawalnych wśród szerszego grona szczytów, tj. Łysicy i Łysej Góry (z klasztorem Św. Krzyża). My jednak polecamy, zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi, jako dobry trening i sprawdzenie sił i możliwości (a także rodzicielskiej cierpliwości) przed dłuższym urlopem na południu kraju. Zdobywanie obu szczytów można rozłożyć na dwa dni (co jest dobrym pomysłem, jeżeli ciągniemy kilkulatków ze sobą), bardziej zaprawionym w wędrówkach nie powinno sprawić większej trudności „zrobienie” ich w jeden dzień, drugi rezerwując na Puszczę Jodłową oraz Jaskinię Raj – do tej radzimy dokonać wcześniejszej rezerwacji biletów przez Internet.

3. Jura Krakowsko-Częstochowska – jeden weekend na zwiedzenie całej Jury to zdecydowanie za mało. Wystarczająco jednak, by zachwycić się widokami, skałkami, czy zamkami. Jeżeli Jurę odwiedzasz po raz pierwszy zdecydowanie polecamy rezerwat Góry Zborów obok Podlesic, oraz przejście pomiędzy dwoma zamkami ze Szlaku Orlich Gniazd– Mirów i Bobolice. Ten pierwszy to już ruiny, drugi został odrestaurowany i zamieniony na hotel. Osobom wolącym zwiedzanie zmotoryzowane Polecamy zamki często oddalone od siebie – oprócz dwóch wspomnianych to także Ogrodzieniec (kręcono tam Zemstę), Pieskową Skałę (Janosik, Pierścień i Róża).

4. Kazimierz Dolny – miejsce niezwykle urokliwe, doskonale nadające się na romantyczny wyjazd we dwoje. Oprócz zabytkowego rynku polecamy przespacerować się pobliskimi wąwozami, gdzie można zobaczyć unikatowe skały lessowe, o zachodzie słońca zaś polecamy podziwianie widoków przełomu Wisły z ruin kazimierzowskiego zamku. Tym, którym wędrówki nie są straszne polecamy wejść na Górę Trzech Krzyży, zaś po wędrówce posilić można się tradycyjnym kogutem kazimierzowskim.

5. Sandomierz – aktualnie najbardziej znane jest z kręconego w nim serialu, są biura, które oferują nawet wycieczki tropami Ojca Mateusza. My zaś polecamy, oprócz Rynku Sandomierskiego zwiedzanie podziemi miasta, przejście przez Ucho Igielne czy odwiedzenie domu Jana Długosza. Amatorów wina z pewnością ucieszy wizyta w tamtejszych winnicach, a w ramach pamiątki można kupić biżuterię z krzemieniem pasiastym, który jest charakterystyczny dla tych ziem.

6. Warszawa – miejsce, który zapewne każdy odwiedził choć raz z wycieczką szkolną. Ale obok obowiązkowych punktów wycieczkowych jak Zamek Królewski, Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowe, polecamy także te mniej oczywiste – wieczorny spacer po Bulwarach Wiślanych, ognisko na plaży przy Moście Poniatowskiego, jedyny spójny architektonicznie plac w Warszawie, czyli Plac Konstytucji. W tak dużym mieście miłośnicy muzeów także znajdą coś dla siebie: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Warszawy – to tylko kilka propozycji tych najnowszych, interaktywnych.

7. Zamek Krzyżacki w Malborku – Można go zwiedzać co prawda o każdej porze roku, jednak odpoczynek w zimowej aurze na dziedzińcu może nie należeć do najprzyjemniejszych. Do Zamku dojechać można zarówno samochodem jak i pociągiem – czeka nas wtedy około 20 minutowy spacer. Latem w weekendy w okolicach zamku odbywają się festyny oraz pokazy walk rycerskich.

8. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – coś, co kiedyś nazywaliśmy skansenem wyszło już jakiś czas temu poza te ramy. I tak, obok zwiedzania dawnych chat, możliwości przekonania się, jak kiedyś się żyło możemy wziąć udział w różnych „lekcjach”, czy warsztatach – np. kaligrafii, życia codziennego na wsi mazowieckiej, zdobienia pisanek, robienia palm… W skansenie jest także szkółka jeździecka. Szczegółowe kalendarium warsztatów można znaleźć na stronie internetowej muzeum.

9. Płock – historyczna stolica Polski (co prawda przez 59 lat, ale jednak). Zwiedzanie Płocka polecamy zacząć od Bazyliki Katedralnej, a następnie znajdującego się tuż obok Zamku Książęcego i wzgórza Tumskiego, skąd rozciąga się malowniczy widok na Wisłę. Następnie można drogą wzdłuż Wisły przejść na malowniczy rynek z przepiękną fontanną. Serdecznie polecamy także odwiedzenie płockiego Zoo – jest mniejsze od tego warszawskiego, niemniej bardzo urokliwe, i zdecydowanie mniej zatłoczone, z miejscami przyjaznymi rodzinom z dziećmi – placami zabaw.

10. Toruń – miasto Mikołaja Kopernika. Ale nie tylko z tego powodu warto go odwiedzić. Zarówno młodszym jak i starszym polecamy seanse w planetarium, warto tu zwrócić uwagę na dobranie seansu do wieku widza. Po seansie polecamy spacer urokliwymi uliczkami, oczywiście zajadając się tradycyjnymi piernikami. Młodszych zapewne zainteresuje zwiedzanie Muzeum Piernika, połączone z wyrabianiem i wypiekiem smakołyków. Obowiązkowymi punktami zwiedzania są także ruiny Zamku Krzyżackiego, Dom Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża, oraz spacer brzegiem Wisły.