Polska

12 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Małopolsce w 2024 👦

konie w Krakowie

Małopolska to region niezwykły, pełen zabytków oraz niesamowitych, zapierających dech w piersiach plenerów. Z roku na rok powstaje coraz więcej miejsc, które warto zobaczyć. Dziś pragniemy przedstawić Wam 10 atrakcji Małopolski, które trzeba koniecznie odwiedzić. Poznaj perły Małopolski.

1. Magiczny Kraków

Atrakcje w Krakowie

Zaczynając podróż przez Małopolskę, nie sposób pominąć stolicy regionu, czyli Krakowa. W zeszłym roku odwiedziła go rekordowa ilość ludzi. Miasto przyjechało odwiedzić 13, 5 miliona turystów. To naprawdę imponujący wynik. Każdy, kto jeszcze w Krakowie nie był powinien obowiązkowo zwiedzić Stare Miasto, z jednym z największych średniowiecznych rynków w Europie oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu, gdzie warto odwiedzić komnaty królewskie z tysiącami skarbów sztuki, katedrę, czyli miejsce koronacji pochówku polskich władców, a także smoczą jamę, w której według legendy żył potworny gad.

2. Zakopane – perła Tatr

Zakopane

Zakopane tętni życiem cały rok. Gdy robi się słonecznie i ciepło odwiedzają je piechurzy spragnieni wypraw na górskie szlaki. W zimie gości zapalonych sportowców poszukujących wrażeń na stokach. Przez cały rok kolorami kipią Krupówki, czyli turystyczna ulica miasta, na której można skosztować lokalnych smakołyków lub kupić pamiątki.

3. Morskie Oko – niezapomniana wyprawa dla każdego

Morskie Oko

Nie każdy musi być piechurem o wybitnej kondycji. Mimo to wyprawa do Morskiego Oka jest zdecydowanie warta wysiłku. Jest to największe jezioro w Tatrach, znajdujące się w Dolinie Rybiego Potoku. Trasa z Palenicy Białczańskiej wiedzie do jeziora i znajdującego się nieopodal schroniska spokojnym i łatwym do pokonania traktem. Dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia Wodogrzmotów Mickiewicza.

4. Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska

Od kilku lat Dolina Kościeliska kojarzy się głównie z okresem kwitnienia wiosennych krokusów, które pokrywają malowniczym, fioletowym dywanem całą powierzchnię doliny, tworząc spektakularną kompozycję. Miliony turystów odwiedzają wówczas to miejsce, żeby zachwycić się pięknem kwiatów oraz wykonać niezapomniane zdjęcia.

Oprócz tego krótkiego momentu w roku Dolinę Kościeliską warto odwiedzić również w okresie letnim, gdy może turystów jest nieco mniej i łatwiej rozkoszować się pięknem krajobrazów.

5. Spływ Dunajcem

Dunajec

Pozostając w kręgu atrakcji wiążącej się z aktywnością fizyczną, gorąco polecamy spływ Dunajcem. To jedna z najbardziej tradycyjnych atrakcji Pienin, wciąż ciesząca się olbrzymim zainteresowaniem. W trakcie spływu można podziwiać uroki Przełomu Dunajca, czyli wąwozu wyżłobionego w wapiennej skale przez wody rzeki. Stacja początkowa znajduje się w Sromowcach Kątach lub Niżnych, a końcowa w Krościenku lub Szczawnicy Niżnej.

6. Podziemne światy Wieliczki i Bochni

kopalnia soli

Wycieczka do kopalni soli potrafi być bardzo pouczająca. Zazwyczaj wszyscy odwiedzają malowniczą Wieliczkę. Trudno się dziwić. Podziemne trasy tej kopalni-muzeum zapierają dech w piersiach i mają wiele do zaoferowania. Nie wszyscy jednak wiedzą, że druga z zabytkowych kopalni regionu, czyli Bochnia, również udostępnia swoje korytarze zwiedzającym. Część trasy pokonuje się nawet płynąc łodzią po podziemnej rzece.

7. Zatorland – świat rozrywki dla małych i dużych

apatozaur
źródło: www.zatorland.pl

Zatorland to gigantyczny park rozrywki, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Powstało tu bowiem kilka działających równolegle parków tematycznych. Można na przykład odwiedzić krainę dinozaurów lub owadów, zanurzyć się w świat greckich mitów lub świetnie się bawić w lunaparku.

Dodatkowo całość kompleksu wspiera świetnie zorganizowana infrastruktura gastronomiczna, dzięki czemu staje się on miejscem, w którym można spędzić cały dzień z najmłodszymi.

8. Ciepło i relaks o każdej porze roku

bukowina tatrzańska

Polskie góry to nie tylko trasy narciarskie i szlaki dla piechurów. Oprócz tradycyjnych atrakcji, do grona chętniej odwiedzanych miejsc, dołączyły ostatnio termy, znajdujące się w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej. To olbrzymie kompleksy basenów, w których można korzystać ze zjeżdżalni, jacuzzi oraz sauny (fińskiej lub tureckiej). Oba ośrodki stanowią fenomenalny pomysł na rodzinną wycieczkę lub romantyczny wyjazd we dwoje.

9. Szlak architektury drewnianej

Szlak architektury drewnianej
źródło: www.drewniana.malopolska.pl

Czasami warto wybrać się na wyprawę nieco mniej utartym szlakiem. Taką możliwość daje Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Odwiedzenie znajdujących się na nim zabytków, pozwala na lepsze poznanie historii regionu oraz równocześnie zobaczenie miejsc, których często nie znają osoby mieszkające w Małopolsce od zawsze. A naprawdę warto zobaczyć, jakie perły architektury potrafią być ukryte w niewielkich miejscowościach województwa.

10. Szlak Orlich Gniazd – lekcja historii i wyprawa

Ogrodzieniec na Szlaku Orlich Gniazd

Orle Gniazda to system warowni, które rozciągają się na obszarze między Krakowem a Częstochową. Powstały za czasów króla Kazimierza Wielkiego i przetrwały do naszych czasów w różnej formie. Niektóre pozostają wyłącznie malowniczą ruiną, inne zachwycają kompletnością wnętrz. W niektórych odbywają się również cyklicznie wydarzenia tematyczne, w których warto wziąć udział i poznać obyczaje średniowiecznych rycerzy oraz ich otoczenia. To lekcja prawdziwej historii, połączona z przyjemną rekreacją.

11. Energylandia

Energylandia
źródło: www.energylandia.pl

Mieliśmy szczęście odwiedzenia Energylandii podczas pobytu w Krakowie. Pojechaliśmy tam i zajęło nam to około 1 godziny. To był jeden z najlepszych parków rozrywki, w jakich kiedykolwiek byłem. Bardzo ładne parki tematyczne z różnorodną ofertą przejażdżek, które są odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Wiele ekstremalnych roller-coasterów, ładnych widowisk oraz występów na żywo w całym parku. Super czyste, toalety wszędzie, rozsądne ceny żywności jak na park rozrywki. Wszystkie przejażdżki są zupełnie nowe i ekscytujące.

12. Iluzja Park

Zlokalizowany w zabytkowym budynku Dworca Tatrzańskiego przy Krupówkach, park oferuje gościom możliwość zanurzenia się w świecie, gdzie rzeczywistość przeplata się z iluzją. Uczestnicy mogą doświadczyć zjawisk takich jak prawdziwe pioruny o mocy 2 000 000 volt, lewitacja, czy krople deszczu lecące w górę. Całość rozciąga się na 650 m², podzielonych na dwa piętra, co zapewnia różnorodność atrakcji dla całej rodziny.