Polska

10 najlepszych atrakcji koło Warszawy

Kampinoski Park Narodowyaw

Warszawa jest stolicą naszego kraju, kojarzy się głównie z wieżowcami, nowoczesnością i dużą liczbę mieszkańców. To liczące 1, 7 mln mieszkańców miasto zostało założone w XII wieku. Od 2010 uznawane jest za metropolię globalną. Wielu Polakom kojarzy się ono wyłącznie z biurami, marketami i nie zatrzymującym się ruchem ulicznym. Jednak Warszawa to również wspaniałe zabytki zarówno w centrum jak i okolicach. Województwo mazowieckie oferuję wiele miejsc w których można spędzać zarówno weekendy jak i całe wakacje. Przybliżymy wam najciekawsze miejsca tego regionu.

1. Dom Chopina

Znajduje się on w Żelazowej Woli w odległości 50 km od Warszaw. Urodził się tam i wychowywał nasz polski kompozytor. Piękny Dworek wraz z zabudowaniami i parkiem stanowi dziś muzeum biograficznego, na temat życia i twórczości artysty. Stanowi to świetne miejsce na spędzenie weekendu z rodziną czy znajomymi.

2. Kampinoski Park Narodowy

Jest to świetne miejsce na bardziej aktywne spędzenie wolnego czasu. Ten największy kompleks leśny w okolicach Warszawy, położony w odległości 15 km niesamowitym urokiem i świeżym powietrzem. Można po nim zarówno pieszo jak i rowerem. Jego wielkość różnorodność sprawia że na wycieczkach można spędzić kilka dni.

3. Żyrardów

Miejsce dla fanów industrializacji i przemysłu. Zobaczymy tam liczne budynki pofabryczne oraz kamienice z czerwonej cegły. Ciekawym elementem miasta jest Osada Fabryczna.

4. Twierdza w Liwie

Jest ona niesamowitym źródłem historycznym, w którym każdy z nas poczuje się jak rycerz lub księżniczka. Pochodzi on z XV wieku i stanowi element bogatej historii. Oddalony jest od centrum Warszawy o około 60 km.

5. Modlin

Twierdza ta znajduje się przy zbiegu Wisły i Narwi. Jest to najdłuższy budynek w Europie. Pozostałości po ogromnym budynku są jednymi z najciekawszych w Europie i są warte zobaczenia.

6. Pułtusk

Znajduje się tu najdłuższy w Polsce Rynek, gotyckie budowle jak na przykład kaplica św Marii Magdaleny czy Zamek Biskupi. Okoliczne tereny zielone pozwalają na wypady rowerowe a liczne hotele umożliwiają odpoczynek przez wiele letnich dni.

7. Czersk

Kolejnym zamkiem Który warto zobaczyć jest położona w odległości 40 km od Warszawy. Uważana za siedzibę Książąt Mazowieckich i królów polskich twierdza leży ona nad Wisłą oraz cechuje się pięknymi krajobrazami, niezmącony spokojem i naturalną przyrodą.

8. Konstancin

Dobrym pomysłem są również wycieczki sprzyjające naszemu zdrowiu. Kierunkiem który warto obrać w tym celu jest Konstancin- Jeziorno. Znajdujące się tam tężnia są nieco mniejsze od tych w Ciechocinku lecz mająca takie samo działanie zdrowotne. Wdychany tam areozol sprzyja w chorobach dróg oddechowych, nadciśnieniu, alergiach czy poprawiają samopoczucie.

9. Wawerska woda

Popularne wśród mieszkańców Warszawy staje się również wypoczywanie nad brzegiem Wisły, latem plażę pękają w szwach od turystów delektując się słońcem i wodą. Jeśli chcemy więc uniknąć tłoku warto wybrać się nieco dalej. Świetnie do tego celu miejsce będzie Wawer, znajduje się tam plaża zwana Romantyczną. Można tam pływać kajakiem, leżakować czy nawet czytać książki.

10. Diabeł i jego Łęczyckie zamczysko

O twierdzy znajdującej się w Łęczycy krąży legenda warta poznania. Według historii włada nią diabeł. Ma na imię Boruta i otrzymał twierdzę w zamian za pomoc królowi Kazimierzowi Wielkiemu, gdy ten zabłądził w lesie. Podobno po dziś dzień żyje on w lochach gdzie ukryty jest do skarb. W odległości 3 km od Łęczycy znajduje się miejscowość Tum. Znajduje się tam najstarsza w Polsce zbudowana w XII wieku kolegiata. Na niej również są ślady bytności diabła Boruty, który według legend próbował ją zburzyć. Obie te budowle są znakomitym przykładem architektury średniowiecza które bez wątpienia warto zobaczyć.

Województwo mazowieckie jest bardzo obfite w miejsca które warto odwiedzić mieszkając w Warszawie i poświęcając na to zaledwie weekend. Zaledwie kilka kilometrów od stolicy znajdziemy miejsca malownicze oraz bogate historycznie gdzie miło spędzimy czas.