Europa

Najlepsze atrakcje na półwyspie Istria

Istria w Chorwacji

Istria to półwysep w kształcie serca, należący prawie w całości do Chorwacji. Znajduje się tu mnóstwo interesujących, kuszących turystów nadmorskich kurortów. Znajdziemy tutaj klimat, będący pod wpływem Morza Śródziemnego, malownicze miasta i miasteczka leżące w głębi kraju jak i na samym wybrzeżu. Również liczne zabytki z przeszłości sprawiają, że turyści wybierający się tu na wakacje będą zadowoleni.

Są tu eleganckie, ekskluzywne hotele i pensjonaty czy gospodarstwa agroturystyczne przyciągające niepowtarzalnym lokalnym urokiem oraz pięknym otoczeniem i dziką naturą.

Istria bywa często nazywana „Zieloną Toskanią”. Słynie z gajów oliwnych, trufli oraz doskonałych win Teran i Malvazija.

Co warto zobaczyć na półwyspie Istria?

Na turystów czeka tu wiele przepięknych plaż, np. w zatoczkach z charakterystycznymi dla regionu białymi skałami. Warto tu obejrzeć liczne miejsca związane z historią kraju, pozwiedzać piękne zabytki i nacieszyć oczy dziką naturą. Za cel podróży warto wybrać piękne miasto Rovinj, zabytkowy Porec, ponoć najmniejsze miasto na świecie – Hum czy też wyruszyć w poszukiwaniu trufli do Buzetu.

Rovinj

rovinj

Rovinj to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast Istrii, często określane jako chorwackie Saint-Tropez.

Miasto w średniowieczu było areną starć piratów, tutaj toczyły się krwawe bitwy morskie. Dziś turyści zachwycać się mogą krętymi, brukowanymi uliczkami, pełnymi restauracji. Starówka miasta została zamknięta dla ruchu samochodowego, co bardzo sprzyja zwiedzaniu, a wzrok turystów przyciąga dzwonnica kościoła św. Eufemii.

Warto wspiąć się na wieżę, ze szczytu której rozpościera się wspaniały widok na kanał Limski przypominający skandynawskie fiordy. Przyjezdni, którzy pragną aktywnie spędzić czas, mają tu zapewnione wspaniałe warunki do nurkowania. W okolicy wytyczone są też liczne ścieżki rowerowe, a na nadmorskich białych skałach świetnie uprawiać można wspinaczkę.

Wśród turystów wielka popularnością cieszą się wycieczki na pobliskie wyspy: Sveta Katarina, Crveni Otok i Sveto Ivan.

Umag

Umag to wspaniały kurort, gdzie znajdziemy liczne plaże i osiedla turystyczne leżące wśród owocujących sadów i winnic. Piaszczyste plaże oraz czysta woda zachęcają do uprawiania sportów wodnych.

Można tu także pojeździć konno lub wziąć udział w lotach widokowych organizowanych przez lokalny aeroklub. Miłośnicy tenisa znajdą dla siebie dogodne korty, a popularne na całym wybrzeżu chorwackim rejsy łodziami doskonale umilą wolny czas wszystkim przyjezdnym.

Pula

Pula jest jednym z najstarszych miast na chorwackim wybrzeżu, popularnym wśród turystów ze względu na dogodne położenie oraz niesamowite bogactwo pradawnych zabytków. Jest to malowniczo położone miasto o niezwykle bujnych dziejach.

Pulę zbudowano na planie koło, otaczającego wzgórze, które przed wiekami pełniło funkcję obronną. Do dziś zachwyca swym niepowtarzalnym, unikatowym charakterem. Wśród zabytków warto wymienić katedrę oraz czworokątne Forum, czyli plac, przy którym obecnie urzędują władze miasta.

Koniecznie trzeba zobaczyć świetnie zachowany amfiteatr z I stulecia n. e., będący jednocześnie szóstą tego typu pod względem wielkości budowlą pozostawioną przez starożytnych Rzymian. Wieki temu walczyli tu gladiatorzy, natomiast dziś w letnie wieczory odbywają się koncerty, które stanowią nie lada atrakcję przyciągającą wielu turystów.

Podczas spaceru ulicą Sergijevaca możemy obejrzeć dobrze zachowane, przepiękne mozaiki podłogowe z czasów rzymskich, a także zabytkowy Łuk Sergiusza. Turyści miłujący historię mogą dodatkowo zwiedzić twierdzę zbudowaną na wzgórzu skrywającym muzeum historyczne i archeologiczne.

W mieście brakuje niestety dogodnych miejsc do kąpieli, jednakże dla turystów przygotowano rozległe plaże niedaleko Verudeli na wybrzeżu Zlatne Stijene, dokąd kursuje komunikacja miejska.

Ucka

Park Krajobrazowy Ucka nad kurortem Opatija i całą riwierą Istrii wznosi się masyw górski, który doskonale nadaje się na jednodniowe wypady. Warto włożyć nieco wysiłku, by zdobyć Vojak, z którego rozpościera się przepiękny widok na zatokę Kvarner.

Dla zapalonych rowerzystów przygotowano atrakcyjne trasy rowerowe o różnym stopniu trudności, gdzie swoje umiejętności mogą wypróbować zarówno początkujący rowerzyści, jak również najbardziej nawet zaawansowani miłośnicy MTB.

Buzet

źródło: Aconcagua / Wikipedia

Buzet – jeśli chcielibyście spróbować niezwykle rzadkich grzybów, to warto wybrać się do tego „grodu trufli”. Miasteczko to rozsławione jest na całą Istrię i nie tylko ze względu właśnie na występujące na okolicznych wzgórzach wzdłuż rzeki Mirny trufle.

Buzet zasłynął po tym, jak pewien miejscowy rolnik został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa z powodu wielkiego grzyba, który znalazł w tej okolicy. Zdarzenie to rozsławiło region i masowo zaczęli tutaj przybywać turyści. Najbardziej znaną imprezą są tutaj „Dni Trufli” oraz niezwykle smakowite zawody w smażeniu ogromnej jajecznicy.

Hum

źródło: Zoran Kurelić Rabko / Wikipedia

Hum to najmniejsze miasteczko na półwyspie jest jednocześnie jedną z największych jego atrakcji! Zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa, gdyż mieszka tu tylko 14 mieszkańców. Warto przejść się wąskimi, zaledwie DWIEMA uliczkami tego malowniczo położonego miasteczka. Niby jest najmniejsze, najmniej liczne, aczkolwiek przy bardzo dużym zainteresowaniu turystów ta liczba może być złudna.

Czytaj dalej: 10 nalepszych atrakcji trakcje dla dzieci w Istrii