Ciekawostki

10 atrakcje dla dzieci które znajdziemy w teatrze

Jak wiadomo dzieci i młodzież nie lubią się nudzić. Co zatem teatr ma do zaoferowania najmłodszym? Oto najciekawsze atrakcje dla dzieci i młodzieży.

W dzisiejszym świecie teatr wydaje się przegrywać na każdym kroku z kinem. Bierze się to z kilku powodów, gdzie najbardziej znaczącym jest moim zdaniem fakt, że dzieci nie są zaznajamiane z teatrem jako z czymś pasjonującym.

Często chodząc ze szkołą do teatru oglądają sztuki typu Makbet czy inne lektury, co samo przez się przekłada się w automatyczną niechęć do takiej formy spędzania czasu. Co więcej, kultura wykształciła w nas niechęć do teatru.

Tutaj nie ma wielkich banerów reklamowych na budynkach, nie znajdziemy reklam spektakli w telewizji, a znakomity spektakl, który mógłby zainteresować masową publiczność nie może być odgrywany na kilku salach na raz, albo parę razy dziennie.

Nie mniej jednak, jeżeli spojrzymy w repertuary teatrów znajdziemy tam wiele ofert skierowanych typowo do dzieci. Teatry przyznają ogromne zniżki dla rodzin, a także na same dzieci. Starają się także wystawiać spektakle skierowane do dzieci właśnie. Wszystkie takie akcje pozwalają zwrócić uwagę dzieci, że teatr wcale nie musi być nudny, a wręcz może być bardzo ciekawy i można się w nim świetnie bawić. Niestety takie akcje mają miejsce praktycznie zawsze jedynie w większych miastach.

Ze świeczką szukać sztuk wystawianych dla dzieci w małych miasteczkach, lub co w ogóle niemożliwe do znalezienia, na wsiach. Spektakle skierowane do dzieci zarezerwowane są zazwyczaj jedynie dla największych miast, ale być może to właśnie być dobry pomysł na weekendowy wyjazd, jeżeli u Was w mieście takich spektakli nie ma. Teatr wpływa o wiele korzystniej na umysł dziecka niż film w kinie.

Jeżeli spojrzymy na repertuar spektakli wystawianych w teatrach to zobaczymy, że wcale nie brakuje sztuk skierowanych jedynie do dzieci. W wielu teatrach grają Jasia i Małgosię, czyli bajkę znaną na całym świecie. Spektakl ten zapewne odbywa się w większości teatrów w kraju, jest on bardzo popularny, znany dzieciom i lubiany.

Wyjście na takie przedstawienie może być bardzo dobrym początkiem przygody dziecka z teatrem. Innym przedstawieniem, jakie także często można znaleźć w teatrach jest Calineczka. Jest to równie popularna bajka, bardziej skierowana do dziewczynek, co Jaś i Małgosia, która równie dobrze może być początkiem zainteresowania dziecka teatrem.

Bajki wystawiane w teatrach pozwalają dziecku zobaczyć coś, czego nie zobaczą na sztukach odgrywanych na podstawie ich szkolnych lektur, których często dzieci nie rozumieją i nie lubią. Wystarczy jednak odrobina inicjatywy rodzica lub nauczyciela w szkole, która spowoduje sprawdzenie, co aktualnie wystawiane jest w teatrze. Może to się okazać ogromnym sukcesem, ponieważ jeden spektakl, który się dziecku spodoba, może się okazać tą iskrą, która rozpali zainteresowanie teatrem.

Teatry wykonują ogromną pracę, żeby pozyskać jak najwięcej uwagi ze strony dzieci w swoim kierunku. Jednak jeżeli rodzice ani nauczyciele nie pokażą w tym kierunku jest bardzo mała szansa, żeby dziecko samodzielnie się tym zainteresowało. A wystarczy spojrzeć w repertuar teatrów, aby zobaczyć spektakle, które bardzo łatwo mogą zainteresować dzieci.

Jakie to mogą być spektakle?

Na przykład Alicja w Krainie Czarów, Awantura o Basię, Tytus, Romek i Atomek, Świnka Peppa, Kot w butach, Piotruś Pan, Doktor Dolittle, Czerwony Kapturek i wiele, wiele innych. To są przykłady, które znalazłem ledwo zerkając w grafik teatrów w Warszawie. Założę się, że są to bajki doskonale znane rodzicom, a pewnie także w większości dzieciom. Są to też bajki, które przewijają się przez dziesiątki lat i wiele dzieci się na nich wychowało. Tak więc widać, że teatry wykonują naprawdę syzyfową pracę, żeby przyciągnąć dzieci do siebie, ale bez zaangażowania rodziców i nauczycieli, cały ten trud pójdzie na marne.

Teatry próbują nie tylko wystawianymi spektaklami zachęcać dzieci do nich samych. Bardzo często organizują także warsztaty i wspierają kółka teatralne. Dzieci mogą, na przykład, pójść do teatru i sprawdzić jak to jest występować przed większą publicznością, a nie jedynie przed znajomymi z klasy lub szkoły. Często na widowni mogą zasiąść widzowie, a dziecko uczy się wtedy rozwijać swoją pasję i umiejętności. Być może w ten sposób odkryje swoje hobby na kolejne lata.

Teatr jest bardzo interesujący, jeśli tylko ktoś da mu szansę i pozwoli się spróbować przekonać do niego. Dzieci zaś są bardzo podatne na zarażenie ich pewną ideą i jeżeli dostaną przykład od rodziców, będą mogli zainteresować się właśnie teatrem.

Podsumowując, teatry wykonują bardzo dużą pracę, aby zachęcić dzieci do przychodzenia do teatru, jednak na nic ta praca się zda, jeżeli nikt nie zaszczepi w nich tej właśnie idei. Jeżeli rodzic pokaże dziecku jak ciekawy potrafi być teatr, to dziecko może potem już nie potrzebować zachęty, żeby dalej tam chodzić.