Polska

16 Najlepszych Atrakcji w Dusznikach-Zdroju i Okolicy

atrakcje Duszniki Zdrój
Jacek Halicki / Wikipedia

W Dusznikach-Zdroju i okolicach znajdziemy całą masę atrakcji. Kotlina Kłodzka to szczególne miejsce na mapie Polski. Płaskowyż otoczony górami sprawiający wrażenie otwartych wrót prowadzących w wędrówce z północy na południe.

Dodatkowej atrakcji temu miejscu dostarcza fakt występowania wielu cennych pokładów wód mineralnych wykorzystywanych w celach leczniczych. Efektem tego wodnego bogactwa są liczne miejscowości spełniające wymogi uzdrowiskowe. Jednym z takich miejsc są Duszniki-Zdrój. Przedstawiamy najlepsze atrakcje w Dusznikach-Zdroju oraz okolicach, które można odwiedzić jednego dnia lub w weekend.

1. Park Zdrojowy i Uzdrowisko

Duszniki-Zdrój to miasteczko o charakterze uzdrowiskowym, które przez dziesięciolecia było cenione za swój specyficzny mikroklimat. Znajdują się tu liczne sanatoria, oferujące zabiegi i rehabilitacje dla osób z dolegliwościami układu oddechowego, schorzeniami kostno-reumatycznymi oraz problemami kardiologicznymi. Turystów przyciąga tutejsza Pijalnia Wód Mineralnych oraz piękny Park Zdrojowy, który oferuje miejsca do odpoczynku, podświetlane fontanny, rabaty kwiatowe i malownicze alejki spacerowe.

2. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

najstarszy polski festiwal muzyczny odbywający się od 1946 roku. Tak wczesne tuż powojenne organizowanie festiwalu było możliwe dzięki temu, że miasto nie ucierpiało w wyniku działań wojennych.

3. Dworek Chopina

Usytuowany w XIX wiecznym parku zdrojowym, w jego budynku koncertował Fryderyk Chopin. W budynku dworku mieści się siedziba teatru zdrojowego i tu odbywają się koncerty festiwalowe.

4. Ruiny zamku Homole

Jadąc z Duszników w stronę Lewina dostrzec można znajdujące się na wzgórzu Gomola pozostałości zamku. Dziś ze wzniesionego w XIII wieku pozostały jedynie fragmenty murów obronnych i wieży. Przez długie lata ruiny były miejscem wycieczek kuracjuszy, prowadził do nich specjalnie wytyczony szlak pieszy z ławeczkami do odpoczynku.

5. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Znajdujące się w budynku młyna papierniczego muzeum stanowi jedną z ważniejszych atrakcji miasta. Zwiedzając powstały w początkach XVII wieku młyn papierniczy zapoznać się można ze sztuką wytwarzania papieru. Odwiedzając placówką można również uczestnicząc w warsztatach własnoręcznie wykonać a właściwie wyczerpać kartkę papieru. Czerpanie papieru to specyficzna metoda wymagająca sporego zaangażowania podczas jej wykonywania, warta jest tych zabiegów bo efekt końcowy jest niesamowity.

6. Kudowa-Zdrój

Miasto uzdrowiskowe przy granicy z Czechami. Oprócz typowo uzdrowiskowych atrakcji jakimi jest park zdrojowy z pijalnią wód, znaleźć można tu wiele ciekawych miejsc.

– Kaplica Czaszek w Czermnej – jedna z trzech w Europie, kaplica wyłożona jest od podłogi po sufit ludzkimi czaszkami i piszczelami, a co się nie zmieściło znajduję się w piwnicy pod podłoga kaplicy.

– Pstrążna – ciekawe miejsce gdzie oprócz Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, zjeść można pstrąga, wyłowionego własnoręczne za pomocą otrzymanej wędki w specjalnie przystosowanym basenie.

– Muzeum Zabawek Bajka – powstałe w 2002 roku, zgromadzono w nim szereg zabawek z różnych dziedzin oraz zbiór starych szkolnych przyborów.

– Muzeum Żab – ciekawe zestawienie eksponatów od żabich preparatów po zabawki, liczba eksponatów wynosi ponad 3000 i pochodzi z wielu krajów.

7. Zieleniec

Mało osób wie, że od paru lat Zieleniec jest także ośrodkiem kolarskim, głównie dla osób uprawiających kolarstwo górskie. Na tym terenie odbywają się jedne z najważniejszych zawodów polskiego kolarstwa górskiego.

8. Droga Stu Zakrętów

Miłośnicy delikatnie ekstremalnej jazdy samochodem wybierając się w stronę Kudowy mogą skorzystać z drogi Nr. 387. Podróżując tą drogą na odcinku tuż za Radkowem zaczyna się zbudowana w latach 1867-1870 droga z wieloma serpentynami z najsłynniejszym miejscem zwanym Stroczy Zakręt lub Językiem Teściowej. W miejscu tym droga zawija niemal o 360 stopni i wznosi się 40 metrów. Jazda tą drogą wymaga ogromnego skupienia uwagi, ponieważ oprócz niebezpiecznych zakrętów za oknami samochodu widoki zaskakują i zaciekawiają.

9. Szlak Ginących Zawodów

Gospodarstwo Urszuli i Bogusława Gorczyński to doskonałe miejsce, w którym zapoznać się można z ginącymi zawodami wykonywanymi przez rzemieślników w minionych czasach. Zwolennicy dobrego chleba mogą zaopatrzyć się tu nie tylko w chleb ale także posiąść wiedzę piekarzy. Oprócz pieca chlebowego, poznać tu można warsztat tkacki, warsztat garncarski w kuźni można znaleźć szczęśliwą podkowę. W tym nietypowym miejscu posiąść można również wiedzę i praktykę dotyczącą wyrobu masła. W granicach gospodarstwa znajduje się także mini zoo głównie atrakcja dla miłośników ptaków.

10. Kudowa Słone

Przejście graniczne prowadzące do Czech i dalej na południe Europy. Będąc w tej okolicy warto wybrać się na czeską stronę i odwiedzić Skalne Miasteczko, w którym znajdziemy wiele atrakcji podobnych do tego co po polskiej stronie zobaczymy w rejonie Gór Stołowych. Czeskie Skalne miasteczko rozpościera się na dużym terenie dlatego na jego zwiedzanie potrzebne jest kilka godzin a najlepiej cały dzień.

11. Park Narodowy Gór Stołowych

Duszniki-Zdrój są położone u bram Parku Narodowego Gór Stołowych, który słusznie jest uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w Sudetach. W obrębie parku można podziwiać monumentalne formacje skalne, intrygujące labirynty, groty i szczeliny, które są dostępne dla zwiedzających. Do głównych atrakcji tego miejsca należą Błędne Skały oraz Szczelińce Wielkie. Oprócz licznych szlaków pieszych, park oferuje 5 tras rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności, szlaki narciarstwa biegowego oraz trasy wspinaczkowe.

12. Polanica-Zdrój

Podczas pobytu w Dusznikach-Zdroju warto odwiedzić sąsiednie miasteczko uzdrowiskowe – Polanicę-Zdrój. Ta kameralna miejscowość zachwyca malowniczą architekturą oraz specyficznym mikroklimatem, który ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Turyści mogą tu zwiedzić zadbany Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych i Teatrem Zdrojowym, Park Szachowy z ogromną szachownicą, dziewiętnastowieczny gotycki Zamek na Leśnej Skale oraz inne atrakcje rekreacyjne, takie jak FunPark czy tory saneczkowe w Centrum Aktywnego Wypoczynku „Góralka”.

13. Skansen Dawnych Sprzętów

Wambierzycach, położonych około 20 kilometrów od Duszników-Zdroju, mieści się Skansen Dawnych Sprzętów – zewnętrzne muzeum prezentujące sprzęty, z których najstarsze zabytki datują się na XVII wiek. Ekspozycja zawiera m.in. militaria, przedmioty codziennego użytku, narzędzia gospodarskie, maszyny rolnicze, numizmaty, techniczne zabytki oraz kolekcje tematyczne takie jak pamiątki myśliwskie, biżuteria, skamieliny, minerały czy stare widokówki. Atrakcją dla rodzin z dziećmi jest miniaturowy ogród zoologiczny przypominający folwark, w którym żyją jelenie, sarny, kozy, świnie oraz różne gatunki ptactwa.

14. Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko to ważny punkt na mapie atrakcji dolnośląskiego województwa. To potężna fortyfikacja zbudowana na przełomie XVII i XVIII wieku, której zadaniem przez wieki było bronić okolic przed zewnętrznymi atakami. Fortyfikacje rozciągają się na 30 hektarach i obejmują Twierdzę Główną, resztki murów miejskich, polowe obwarowania oraz pomocniczą twierdzę na Owczej Górze. Część kompleksu jest dostępna do zwiedzania z przewodnikiem. Warto odwiedzić Twierdzę pod koniec lata podczas Dni Twierdzy Kłodzko, które obfitują w pokazy, rekonstrukcje historycznych bitew, jarmarki, koncerty i wydarzenia plenerowe.

15. Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

W Bystrzycy Kłodzkiej, oddalonej o około 30 km od Dusznik-Zdroju, mieści się unikalne w Polsce Muzeum Filumenistyczne poświęcone historii ognia. Znajdują się tu imponujące kolekcje zapałek, etykiet oraz zapalniczek z różnych zakątków świata. Ekspozycja ukazuje ewolucję wykorzystania ognia przez ludzkość. Dodatkową atrakcją jest wystawa poświęcona historii Bystrzycy Kłodzkiej oraz regionu oraz ekspozycja dzieł polskiego ilustratora, Andrzeja Mleczko.

16. Park Dinozaurów w Karłowie

Nieopodal Dusznik-Zdroju, w odległości około 11 kilometrów, znajduje się Park Dinozaurów w Karłowie. Mimo że park zajmuje niespełna hektar powierzchni, mieszczą się w nim imponujące, realistyczne modele 30 pradawnych gadów. Spędzenie całego popołudnia w parku pozwoli nie tylko na podziwianie modeli dinozaurów, ale także korzystanie z placów zabaw, miejsc odpoczynku oraz punktów gastronomicznych.

Początki miasta

Niewielkie miasto uzdrowiskowe. Pierwsze wzmianki pochodzą z początku XIV wieku. W 1346 roku miasto uzyskało prawa miejskie, oparte na prawie niemieckim. Pierwsze wzmianki o wodach leczniczych pochodzą z XV wieku informujące o istnieniu źródła „Zimny Zdrój”. Przełomowy dla miasta był rok 1769 wtedy Duszniki zostały oficjalnie uznane za uzdrowisko i wpisane na listę źródeł leczniczych. Uzdrowiskowa renoma miasta słynącego ze ujęć wód mineralnych nazwanych – Pieniawa Chopina i Jan Kazimierz. Kuracjusze oraz osoby odwiedzające turystycznie Duszniki-Zdrój znajdą tu wiele ciekawych miejsc, które uatrakcyjnią im pobyt.