Polska

8 Najpopularniejszych Atrakcji dla Dzieci w Nidzicy

wjazd do Nidzicy

Nidzica to jedno z popularnych miejsc turystycznych na mapie województwa warmińsko-mazurskiego.  Jest położona w jego południowej części, nad rzeką Nidą. Miasto leży na Mazurach, które nie tylko przyciągają  urlopowiczów z Polski  i zagranicy urokiem  krainy polskich  jezior, ale również oferują podróż w czasie przybliżając ciekawą historię, kulturę i zwyczaje tego regionu. Nidzica sąsiaduje z gminami: Jedwabno, Janowiec Kościelny, Janowo, Kozłowo i Olsztynek, to dawna ziemia Sasinów- południowego plemienia pruskiego. Ponieważ staropruski wyraz sasins oznaczał zająca, czasem te  tereny nazywano ziemią zajęcy. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

1. Zamek krzyżacki

Jego historia sięga lat  siedemdziesiątych XIV wieku. Gotycka budowla była modyfikowana, kilkakrotnie doszczętnie niszczona. Obecnie znajduje się tu centrum rozrywki, biznesu i kultury. Ekspozycja Muzeum Ziemi Nidzickiej pozwala poznać młodszym i starszym  turystom dzieje  tego miasta. W salach muzealnych można zobaczyć między innymi kopie uzbrojenia piechoty chłopskiej i rycerstwa z okresu bitwy pod Grunwaldem oraz wyposażenie mazurskich chałup i sprzęty użytku domowego czasów minionych.

2. Turnieje rycerskie

Podczas imprez kulturalnych takich jak: „Zimowa Rejza na Zamek w Nidzicy” i „Dni Nidzicy” organizowanych na początku lipca można uczestniczyć w znakomitym widowisku historycznym i być naocznym świadkiem walk na miecze.

3. Ratusz

Siedzibę lokalnych władz zbudowano w roku 1842. Reprezentuje neoklasycyzm. Tu znajduje się Punkt Informacji Turystycznej. Mieści się tu redakcja tygodnika ” Głosu Nidzickiego” oraz działa Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Nidzickiego.

4. Stajnia Napiwoda

W pobliżu Nidzicy możemy sprawić najmłodszym wiele radości  w stadninie koni Napiwoda, gdzie organizowane są między innymi przejażdżki na kucykach oraz tygodniowe warsztaty jeździeckie.

5. Kraina 7 osobliwości w Jabłonce

To wioska tematyczna prowadzona przez Towarzystwo Rozwoju okolic Omulewa. Można w niej poznać gry i zabawy naszych dziadków, skosztować domowych wypieków i poznać Szlak Starego Mazura.

6. Kamień Tatarski

Jest największym głazem narzutowym na Mazurach i niewątpliwą atrakcją turystyczną tych okolic, przy której przybysze chętnie pozują do zdjęć. Jego obecne wymiary to: obwód 19 m, długość 6,5 m, szerokość 4 m, wysokość 1,8 m. Nazwa związana jest z legendą, która  przenosi słuchacza w czasy obrony miasta przed najazdem Tatarów…

7. Garncarska wioska w Kamionce

To wyjątkowe miejsce gdzie można nie tylko poznać tradycje tutejszego rzemiosła i wziąć udział w ciekawych warsztatach artystycznych. W Rajskim Ogrodzie można wyruszyć na poszukiwanie skarbów natury i odkrywać tajemnice przyrody. Zorganizowane grupy chętnie korzystają  z pakietów, które obejmują: zwiedzanie Garncarskiej Wioski z przewodnikiem, grę terenową w Rajskim Ogrodzie, seans filmowy w kinie przyrody i warsztaty rzemieślnicze w garncarni.

 8. Orłowo Małe

W odległości 15 km od zamku w Nidzicy znajduje się najstarszy rezerwat faunistyczny powiatu nidzickiego. Został utworzony w roku 1958. Jest królestwem żółwia błotnego.