Polska

10 Niesamowitych Atrakcji dla Dzieci w Krakowie Zimą 2024

ulica miasta

Kraków to jedno z ciekawszych miast na turystycznej mapie Polski. Nie brakuje tu także atrakcji dedykowanych najmłodszym. Zanim jednak udamy się do tej miejscowości, warto byłoby zapoznać się z listą ciekawych miejsc, które warto by było odwiedzić.

1. Smok Wawelski

Zdecydowana większość dzieci wie, że Kraków słynie ze smoka wawelskiego. Jest to postać powiązana z legendą, którą również zna zdecydowana większość pociech. Będąc w grodzie Kraka, koniecznie trzeba pokazać swojemu dziecku zionącą ogniem rzeźbę smoka wawelskiego.

Przyciąga ona rzesze turystów, choć jej rozmiary nie są imponujące. Być jednak w Krakowie i nie zobaczyć smoka? To z całą pewnością coś, czego trzeba doświadczyć! Warto zrobić także malcowi zdjęcie z rzeźbą smoka wawelskiego na pamiątkę.

2. Sukiennice

Słynne krakowskie Sukiennice zachwycają nie tylko dorosłych, ale również i dzieci. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są one wypełnione wielobarwnymi straganami. Jak zaś powszechnie wiadomo, sprzedawane tam pamiątki jak magnes przyciągają właśnie najmłodszych.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że ceny niektórych produktów mogą być naprawdę bardzo wysokie. Wśród pamiątek, które mogą zainteresować dzieci znajdują się maskotki, breloczki, jak również kolorowe chusty czy w przypadku dziewczynek korale.

3. Krakowskie zoo

W Krakowie znajduje się wspaniały ogród zoologiczny, do którego również warto wybrać się z dziećmi. Wydaje się, że jest to miejsce, które może przypaść do gustu każdemu malcowi, także zimą.

W zoo w Krakowie podziwiać można naprawdę wiele gatunków zwierząt. Wśród nich znajdują się chociażby piękne, różowe flamingi. Należy jednak zachęcić dziecko do tego, aby w zoo zachowywało się zgodnie z zasadami, nie strasząc zwierząt i nie przeszkadzając im. Taka wizyta w zoo może też nauczyć pociechę szacunku do fauny i flory.

4. Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na krakowskim Wawelu także może przypaść do gustu najmłodszym. Jest to niezwykle monumentalny obiekt, z bogatą historią. Dziecko może zwiedzać w tym miejscu między innymi Komnaty Królewskie, Smoczą Jamę czy Basztę Sandomierską. Warto jednak mieć na uwadze to, że pociecha, zwłaszcza kilkuletnia szybko może znudzić się wizytą w zamku. Lepiej będzie więc, jeżeli nie będzie ona przeciągała się zbyt długo w czasie.

5. Podziemia rynku krakowskiego

Pociechom może spodobać się też wizyta w podziemiach rynku krakowskiego. To miejsce prezentuje się nieco tajemniczo, jest także dość zaciemnione. Zmysłowy półmrok sprzyja snuciu rozmyślań, którym mogą oddać się przede wszystkim dzieci z bogatą wyobraźnią. Podziemia znajdują się dokładnie cztery metry pod ziemią, a podczas spaceru można poznać wiele ciekawych faktów na temat dawnego Krakowa.

6. Jarmark bożonarodzeniowy

Będąc w Krakowie zimową porą warto także odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy. Wizyta na takim jarmarku może dostarczyć najmłodszym naprawdę mnóstwa wrażeń. Pociecha może skosztować gorącej czekolady, jak również owoców w czekoladzie. Sporo radości dostarczy mu też możliwość obejrzenia bogatych iluminacji świetlnych. Na jarmarku można też kupić dziecku jakieś drobne pamiątki, takie jak chociażby ciepła, wełniana czapka.

7. Papugarnia Amazonia

Dzieciaki mogą ucieszyć się też z wizyty w papugarni o nazwie Amazonia. Odwiedziny w miejscu pełnym egzotycznych ptaków dostarczają naprawdę mnóstwa wrażeń.

Papugarnia znajduje się przy krakowskim Rynku, dlatego nie trzeba przejmować się tym, że pojawią się jakiekolwiek kłopoty z dotarciem do tego miejsca. Dziecko będzie mogło nie tylko obserwować ptaki, ale nawet ich dotknąć. Trzeba jednak przestrzegać wszystkich obowiązujących w papugarni zasad, zarówno dla własnego bezpieczeństwa, jak i dla bezpieczeństwa ptaków.

8. Kopiec

Kopiec w Krakowie to kolejna atrakcja, która może przypaść do gustu zarówno dużym, jak i małym. Już samo dotarcie na Kopiec może być dla malca powodem do dumy. Taki wspólny rodzinny spacer wzmacnia też więzi pomiędzy członkami rodziny. Z Kopca rozciąga się wspaniały widok, szczególnie gdy jakość powietrza jest sprzyjająca. Zimą można podziwiać stąd wiele iluminacji świetlnych.

9. Muzeum Iluzji

Dzieciom do gustu może przypaść także Muzeum Iluzji. To właśnie tutaj nauka przeplata się ze sztuką. Siedziba tego muzeum ulokowana jest w dworku z dość bogatą historią. Muzeum Iluzji proponuje najmłodszym szereg rozmaitych rozrywek. Mowa tu chociażby o iluzjach optycznych czy o iluzjach fizycznych. W tym wyjątkowym miejscu można też rozwiązywać rozmaite łamigłówki.

10. Żywe Muzeum Obwarzanka

Jednym z najsłynniejszych wyrobów krakowskich są rzecz jasna obwarzanki. To nic innego jak specjalna, interaktywna muzealna placówka. Dzięki wizycie w tym miejscu dziecko będzie mogło zapoznać się z historią związaną z wypiekaniem obwarzanków. Co ciekawe, istnieje możliwość uczestnictwa w warsztatach, które skoncentrowane są wokół pieczenia obwarzanków.