Ciekawostki

10 ważnych atrakcji dla dzieci w Bratysławie

Bratysława to stolica Słowacji i jednocześnie jest to jej największe miasto.

Jej wyjątkowość polega na tym, że jako jedyna stolica na świecie graniczy z dwoma państwami – Austrią i Węgrami. Pozwala to w trakcie pobytu zwiedzić jednocześnie 3 stolice. Miasto jest zlokalizowane na obu brzegach Dunaju. Warto podkreślić, że Bratysława została stolicą w 1993 roku w wyniku rozpadu Czechosłowacji, a jej miastem partnerskim jest Kraków.

Pomimo niewielkich rozmiarów stolica ta oferuje mnóstwo atrakcji i zapewnia interesująco spędzony czas.Bratysława to także miejscowość, gdzie można wybrać się z dziećmi i nie obawiać się nudy.

Do największych atrakcji w Bratysławie każdy rodzic zaliczy takie obiekty jak:

1. Zamek w Bratysławie

Zamek w Bratysławie to największy i najbardziej charakterystyczny zabytek tego miasta. Jest położony na zboczu wzgórza, nad Dunajem. Zamek jest dawną siedzibą królów, a obecnie to siedziba Muzeum Historii. Po wejściu na wieżę koronną można obejrzeć całe miasto. Przed wejściem do zamku można skorzystać z dużego tarasu widokowego.

2. Zamek Devin

Zamek Devin, gdzie na terenie zamku organizowane są pokazy rycerskie, a dzieci mogą podziwiać zbroje czy nauczyć się strzelać z łuku. Dodatkowo można podziwiać widoki na Dunaj.

3. Place zabaw

Place zabaw, w Bratysławie jest wiele miejsc zabawy dla dzieci, które zachwycają kolorystyką i mnogością atrakcji rodzajów zabawek.

4. Plaża Magio

Plaża Magio, która jest oblegana w sezonie letnim, która jest położona tuż przy moście skąd rozciąga się widok tzw. bratysławskie UFO, które znajduje się na wysokości 95 metrów.

5. Katedra św. Marcina

Katedra św. Marcina, który jest położony w centrum miasta i był świadkiem koronacji węgierskich królów. Posiada charakterystyczną wieżę wysoką na 85 metrów.

6. Brama Michalska

Ulica i Brama Michalska, gdzie można zobaczyć ostatnią z bram, która stanowiła część obwarowań miasta. Brama ta jest wysoka i pomalowana na biało, gdzie na szczycie 51-metrowej wieży jest XVIII-wieczna rzeźba Michała Archanioła. W wieży umieszczono siedzibę Muzeum Broni.

7. Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki i fontanna „Planeta Pokoju” to najpopularniejszy budynek w Bratysławie, który jest otoczony kutą bramą. Przed Pałacem znajduje się fontanna zwana Planetą Pokoju z 1982 roku (jest w kształcie kuli ziemskiej, na której wyrzeźbione są gołębice symbolizujące pokój).

8. Park leśny w Bratysławie

Park leśny w Bratysławie, gdzie zorganizowano sporo tras spacerowych, a w Kolibie dostępny jest park linowy oraz tor bobslejowy. Z kolei kolejka linowa łączy lasy Železná studnička z wieżą telewizyjną Kamzik, gdzie znajduje się platforma widokowa i restauracja.

9. Pomnik Čumila

Pomnik Čumila, którą można spotkać na Starym Mieście, a pogłaskanie Cumila po głowie przynosi szczęście.

10. Bio-basen Borovica

Bio-basen Borovica, gdzie dla dzieci jest specjalny zbiornik z wodą o temperaturze 30ºC, a woda jest naturalnie oczyszczana i filtrowana.