Polska

11 Najlepszych Atrakcji w Darłowie i Okolicach

Zamek Książąt Pomorskich

Królewskie miasto Darłówko położone jest w województwie zachodniopomorskim nad Bałtykiem u ujścia rzek Wieprzy i Grabowej. Przydomek królewskiego uzyskało dzięki narodzin w 1382 roku Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. To 14 –tysięczne miasto może poszczycić się 700 – letnią historią i średniowiecznym rodowodem.

Po wschodniej stronie portu Darłowo 200 lat temu powstało cieszące się dużą popularnością i uznaniem kąpielisko Darłówko. Kurort jest dzisiaj prężnie rozwijającym się miastem zdobywającym coraz większe rzesze turystów i kuracjuszy. Oprócz czystej plaży, miękkiego piasku znajdziemy tu wiele innych atrakcji, które pozwalają przyjemnie spędzić czas.

1. Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie jest jedynym w Polsce gotyckim zamkiem położonym nad morzem. Za panowania Bogusława V budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku, zamek powstał na bazie kwadratu, z wieżą o wysokości 24 metrów. Dzięki swojemu urokowi zyskał miano Zamku Książąt Pomorskich, w XVIII i IX wieku na terenie zamku znajdowały się magazyny i więzienie, w 1930 roku powstało muzeum, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Możemy zwiedzić wieże, wystawę ptaków, wojenne okręty, zabytkowe meble i prace współczesnych artystów. Tematyka wystaw jest obszerna i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

2. Kościół Mariacki

Kościół Mariacki powstał w 1321 roku z inicjatywy biskupa kamieńskiego. Po pożarze powstałym od uderzenia pioruna w 1679 roku całe wnętrze zostało zniszczone wraz z wieżą. Kościół został odbudowany i w 1945 roku przejęty przez Franciszkanów. W wieży kościoła znajduje się Mauzoleum Pomorskie a obok kościoła rośnie „Marcin Luter” posadzony w 1817 roku.

3. Ratusz

Ratusz w Darłowie pełni swoją funkcje od 1725 roku, kiedy został przebudowany z istniejących hal targowych i dobudowanie jednej kondygnacji po pożarze starego ratusza. Nad głównym wejściem umieszczono renesansowy portal z kamienia. Przed wejściem znajduje się Fontanna Rybaka, na rynku miejskim znajdziemy Galerie Ryb Morza Bałtyckiego.

4. MegaLandia

To jest dobre miejsce dla rodzin, które chcą spędzić fajnie czas z dziećmi. Miejsce na odskocznię od plażowania. Ciekawe zadania dla dzieci. Gra po terenie. Dla wszystkich, którzy są zainteresowani wspólną zabawą z dziećmi, to miejsce jest naprawdę wspaniałe.

5. Latarnia Morska

Latarnia Morska w Darłowie swoją architekturą nie przypomina klasycznych latarń, jakie możemy spotkać na naszym wybrzeżu. Usytuowana jest w dzielnicy Darłowa –Darłówku przy ujściu rzeki Wieprzy i zarazem przy wejściu do portu. Potrzeba wybudowania latarni pojawiła się w 1715 roku, w kolejnych latach dobudowywano kondygnacje i stację pilotów. Po pokonaniu schodów znajdziemy się na wysokości 22 metrów, skąd możemy podziwiać widok na port i okolice.

6. Port w Darłowie

Port w Darłowie jest portem handlowym, rybackim i turystycznym. Usytuowany przy ujściu Wieprzy rozciąga się na długości 3 km, bezpośrednie sąsiedztwo z miastem zachęca do spacerów, podziwiania cumujących jednostek handlowych oraz jachtów przy nowoczesnej marinie. Z portu możemy wyruszyć na wyprawę wędkarską kutrem rybackim na połowy dorsza i przeżyć niezapomniana przygodę. Od kilku lat Darłówko posiada połączenie z Bornholmem skierowane do turystów chcących odwiedzić „Majorkę Północy”. Port oferuje również rejsy wycieczkowe w morze oraz przejażdżki tramwajem wodnym.

7. Rozsuwany most

Rozsuwany most w Darłówku im. Kapitana Witolda Huberta na rzece Wieprzy jest jedyną taką konstrukcją w Polsce. Popularnie nazywany przez mieszkańców UFO lub „Kaczorem Donaldem” ze względu na specyfikę wieży kontrolnej. Most powstał w latach osiemdziesiątych zastępując zabytkowy zwodzony most drewniany, który został rozebrany i przeniesiony do oddalonej o 32 km małej miejscowości Krąg gdzie funkcjonuje do dzisiaj. Drewniany most zastąpiono promem, w końcu w 1988 roku zbudowano most rozsuwany, most jest dopuszczony tylko dla ruchu pieszego, łącząc Darłówek Wschodni z Zachodnim.

8. Zlot Pojazdów Wojskowych

Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłówku stał się cykliczną imprezą o zasięgu międzynarodowym. Przyciąga miłośników i pasjonatów militariów z całej europy, kolekcjonerzy prezentują swoje pojazdy wszelkiego rodzaju od motocykli poczynając a na czołgach kończąc. Zlotowi towarzyszą liczne imprezy towarzyszące, występu zespołów, pokazy fajerwerków, kuchnia polowa, czy wreszcie możemy stać się członkiem załogi czołgu.

9. Park wodny

Park wodny jest jedynym parkiem wodnym, w którym możemy korzystać z właściwości wody morskiej przez cały rok. W parku czekają atrakcje dla całych rodzin, w każdym wieku. Znajdziemy tu zjeżdżalnie wodne, baseny z możliwością wypływania na zewnątrz, dzika rzeka, brodzik dla dzieci. W ofercie znajdziemy również saunę, jacuzzi, kręgielnie i bar.

10. Park linowy

Park linowy dla osób, którzy chcą aktywnie spędzić czas i spróbować swoich sił w sporcie ekstremalnym. Trasy parku podzielone są na przedziały wiekowe i stopnie trudności. Trasa dla dzieci z 14 przeszkodami, trasa średnia z 19 przeszkodami oraz trudna z 21 przeszkodami. W parku znajduje się również tyrolka złożona z dwóch długości, 120 i 80 metrów zjazdu.

11. Plaża

Darłowo może się pochwalić aż pięcioma kilometrami plaż, rzeka Wieprza dzieli plażę na dwie części, wschodnią i zachodnią. Plaża zachodnia otwiera widok na pełne morze, sprzyja miłośnikom skuterów wodnych i uprawianie innych sportów na otwartym morzu. Plaża wschodnia osłonięta jest falochronem, dzięki czemu woda jest cieplejsza i chętnie korzystają z niej rodziny z dziećmi. Dla osób, którzy chcą odpocząć z dala od gwaru i ścisku warta polecenia jest plaża położona na wschód, która rozciąga się aż do jeziora Kopań.