10 Najlepszych Atrakcji w Darłowie i Okolicach

Zamek Książąt Pomorskich

Królewskie miasto Darłówko położone jest w województwie zachodniopomorskim nad Bałtykiem u ujścia rzek Wieprzy i Grabowej. Przydomek królewskiego uzyskało dzięki narodzin w 1382 roku Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. To 14 –tysięczne miasto może poszczycić się 700 – letnią historią i średniowiecznym rodowodem.

Po wschodniej stronie portu Darłowo 200 lat temu powstało cieszące się dużą popularnością i uznaniem kąpielisko Darłówko. Kurort jest dzisiaj prężnie rozwijającym się miastem zdobywającym coraz większe rzesze turystów i kuracjuszy. Oprócz czystej plaży, miękkiego piasku znajdziemy tu wiele innych atrakcji, które pozwalają przyjemnie spędzić czas.

1. Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie jest jedynym w Polsce gotyckim zamkiem położonym nad morzem. Za panowania Bogusława V budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku, zamek powstał na bazie kwadratu, z wieżą o wysokości 24 metrów. Dzięki swojemu urokowi zyskał miano Zamku Książąt Pomorskich, w XVIII i IX wieku na terenie zamku znajdowały się magazyny i więzienie, w 1930 roku powstało muzeum, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Możemy zwiedzić wieże, wystawę ptaków, wojenne okręty, zabytkowe meble i prace współczesnych artystów. Tematyka wystaw jest obszerna i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

2. Kościół Mariacki

Kościół Mariacki powstał w 1321 roku z inicjatywy biskupa kamieńskiego. Po pożarze powstałym od uderzenia pioruna w 1679 roku całe wnętrze zostało zniszczone wraz z wieżą. Kościół został odbudowany i w 1945 roku przejęty przez Franciszkanów. W wieży kościoła znajduje się Mauzoleum Pomorskie a obok kościoła rośnie „Marcin Luter” posadzony w 1817 roku.

3. Ratusz

Ratusz w Darłowie pełni swoją funkcje od 1725 roku, kiedy został przebudowany z istniejących hal targowych i dobudowanie jednej kondygnacji po pożarze starego ratusza. Nad głównym wejściem umieszczono renesansowy portal z kamienia. Przed wejściem znajduje się Fontanna Rybaka, na rynku miejskim znajdziemy Galerie Ryb Morza Bałtyckiego.

4. Latarnia Morska

Latarnia Morska w Darłowie swoją architekturą nie przypomina klasycznych latarń, jakie możemy spotkać na naszym wybrzeżu. Usytuowana jest w dzielnicy Darłowa –Darłówku przy ujściu rzeki Wieprzy i zarazem przy wejściu do portu. Potrzeba wybudowania latarni pojawiła się w 1715 roku, w kolejnych latach dobudowywano kondygnacje i stację pilotów. Po pokonaniu schodów znajdziemy się na wysokości 22 metrów, skąd możemy podziwiać widok na port i okolice.

5. Port w Darłowie

Port w Darłowie jest portem handlowym, rybackim i turystycznym. Usytuowany przy ujściu Wieprzy rozciąga się na długości 3 km, bezpośrednie sąsiedztwo z miastem zachęca do spacerów, podziwiania cumujących jednostek handlowych oraz jachtów przy nowoczesnej marinie. Z portu możemy wyruszyć na wyprawę wędkarską kutrem rybackim na połowy dorsza i przeżyć niezapomniana przygodę. Od kilku lat Darłówko posiada połączenie z Bornholmem skierowane do turystów chcących odwiedzić „Majorkę Północy”. Port oferuje również rejsy wycieczkowe w morze oraz przejażdżki tramwajem wodnym.

6. Rozsuwany most

Rozsuwany most w Darłówku im. Kapitana Witolda Huberta na rzece Wieprzy jest jedyną taką konstrukcją w Polsce. Popularnie nazywany przez mieszkańców UFO lub „Kaczorem Donaldem” ze względu na specyfikę wieży kontrolnej. Most powstał w latach osiemdziesiątych zastępując zabytkowy zwodzony most drewniany, który został rozebrany i przeniesiony do oddalonej o 32 km małej miejscowości Krąg gdzie funkcjonuje do dzisiaj. Drewniany most zastąpiono promem, w końcu w 1988 roku zbudowano most rozsuwany, most jest dopuszczony tylko dla ruchu pieszego, łącząc Darłówek Wschodni z Zachodnim.

7. Zlot Pojazdów Wojskowych

Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłówku stał się cykliczną imprezą o zasięgu międzynarodowym. Przyciąga miłośników i pasjonatów militariów z całej europy, kolekcjonerzy prezentują swoje pojazdy wszelkiego rodzaju od motocykli poczynając a na czołgach kończąc. Zlotowi towarzyszą liczne imprezy towarzyszące, występu zespołów, pokazy fajerwerków, kuchnia polowa, czy wreszcie możemy stać się członkiem załogi czołgu.

8. Park wodny

Park wodny jest jedynym parkiem wodnym, w którym możemy korzystać z właściwości wody morskiej przez cały rok. W parku czekają atrakcje dla całych rodzin, w każdym wieku. Znajdziemy tu zjeżdżalnie wodne, baseny z możliwością wypływania na zewnątrz, dzika rzeka, brodzik dla dzieci. W ofercie znajdziemy również saunę, jacuzzi, kręgielnie i bar.

9. Park linowy

Park linowy dla osób, którzy chcą aktywnie spędzić czas i spróbować swoich sił w sporcie ekstremalnym. Trasy parku podzielone są na przedziały wiekowe i stopnie trudności. Trasa dla dzieci z 14 przeszkodami, trasa średnia z 19 przeszkodami oraz trudna z 21 przeszkodami. W parku znajduje się również tyrolka złożona z dwóch długości, 120 i 80 metrów zjazdu.

10. Plaża

Darłowo może się pochwalić aż pięcioma kilometrami plaż, rzeka Wieprza dzieli plażę na dwie części, wschodnią i zachodnią. Plaża zachodnia otwiera widok na pełne morze, sprzyja miłośnikom skuterów wodnych i uprawianie innych sportów na otwartym morzu. Plaża wschodnia osłonięta jest falochronem, dzięki czemu woda jest cieplejsza i chętnie korzystają z niej rodziny z dziećmi. Dla osób, którzy chcą odpocząć z dala od gwaru i ścisku warta polecenia jest plaża położona na wschód, która rozciąga się aż do jeziora Kopań.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *