Polska

Co Warto Zobaczyć w Cieszynie w 2024 roku

Cieszyn

Jeśli zastanawiasz się nad weekendowym wyjazdem i poszukujesz celu, do którego mógłbyś się udać, w tym artykule podpowiemy Ci pomysł na jeden z takich właśnie celów. Chodzi o miasto Cieszyn, niewielkie miasto położone w południowej Polsce w województwie śląskim. Mieszka tutaj około 35 tysięcy mieszkańców. Samo miasto swoją historię zaczyna jeszcze w IX wieku, a od końca XIII wieku było ono już centrum księstwa cieszyńskiego, które formalnie istniało aż do 1918 roku i na przestrzeni historii było rządzone przez dwie dynastie: Piastów i Habsburgów.

Z powstaniem miasta wiąże się bardzo ciekawe podanie. W mieście jest sporo atrakcji, które czynią miasto atrakcyjnym celem wycieczek na weekend. W tym artykule spróbujemy zebrać 10 najbardziej atrakcyjnych miejsc, które warto się wybrać podczas wizyty w Cieszynie.

Co warto zobaczyć w Cieszynie

Pierwszą atrakcją jest to Góra Zamkowa w Cieszynie, czyli niewielkie, ale bardzo strome wzniesienie położone na Pogórzu Śląskim w widłach rzek Olzy i Bobrówki. Znajduje się tutaj szereg zabytkowych budowli. Wysokość wynosi 298 metrów nad poziomem morza. Historia tego miejsca zaczyna się jeszcze w starożytności, bierze się to z tego, że z racji ukształtowania terenu było tutaj idealne miejsce obronne, a w X wieku zaczęło się tutaj już stałe osadnictwo. Jest to miejsce, które na pewno warto odwiedzić, szczególnie że znajduje się ono w centrum miasta.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Krystyna (@skrysienka)

Drugie miejsce warte odwiedzenia w Cieszynie mieści się na Górze Zamkowej właśnie. Chodzi o Wieżę Piastowską. Jej początku sięgają XIV wieku, jest ona jednym z najstarszych zabytków Śląska Cieszyńskiego. W średniowieczu był to element zamku Piastów, gdzie miała służyć jako schron w przypadku, gdyby miasto zostało zdobyte. Wieża zbudowana jest w gotyckim stylu z kamienia, jej wysokość to około 30 metrów, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można zobaczyć piękną panoramę Cieszyna, a nawet górskie szczyty.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Sandra Kostrzewska (@sandra_zoom)

Zwiedzając Wieżę Piastowską, możemy przy okazji na tym samym miejscu wejść do wnętrza romańskiej rotundy św. Mikołaja. Rotunda także znajduje się na terenie Góry Zamkowej. Jest to obiekt, który każdy Polak widzi prawie codziennie na obrazku, ale być może nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Zastanawiasz się gdzie? Jej rysunek znajduje się na polskich banknotach o nominale 20 zł. Będąc w Cieszynie, możesz na własne oczy zobaczyć ten obiekt, który tak często widzisz na banknotach. Jest to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce, datuje się go na czas od razu po Chrzcie Polski, czyli w roku 965. Legenda głosi, że stoi ona w miejscu, gdzie wcześniej stała pogańska świątynia ku czci bogini Marzanny. Pomimo że rotunda nigdy nie była budowana jako obiekt obronny, niejednokrotnie została w tym celu wykorzystana. Jej grube mury i mały prześwit okien nadawały jej bardzo pożądanych cech obronnych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Sandłak Aneta (@00ajas)

Jak widać, na Górze Zamkowej możemy znaleźć masę atrakcji, więc pokażemy jeszcze jedną, czyli Wieża Ostatecznej Obrony. Wieża została odsłonięta dopiero w latach 90. Wieża jest wysoka, ale bardzo ciasna. Wieże takie były bardzo popularne wśród Słowian i służyły jako miejsca, w których można było przeczekać do przybycia odsieczy w przypadku, gdy linia obrony była przełamana.

Ostatnim budynkiem, który opiszemy na Górze Zamkowej to Pałac Habsburgów. Jest to XIX wieczny pałac wzniesiony w stylu klasycystycznym. Dzisiaj znajduje się tutaj Szkoła Muzyczna. Piękne miejsce, na którym zdecydowanie warto zawiesić oko.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez k (@krzys_wierci_pieta)

Na Górze Zamkowej pomiędzy wszystkimi tymi obiektami znajduje się mały, ale piękny i romantyczny park, w którym można pospacerować i odetchnąć na ławce. Warto się przejść po tym parku, żeby zobaczyć jak piękna jest przyroda w tym miejscu.

Schodzimy z Góry Zamkowej i idziemy na Rynek w Cieszynie, czyli atrakcję numer siedem. Rynek powstał w XV wieku i jest bardzo ładnie utrzymany i przestronny. Można tutaj znaleźć jeszcze renesansowe budynki, które się zachowały do dziś. Do dziś na rynku zachował się charakterystyczny układ przestrzenny z szerokimi sieniami, dekorowanymi sklepieniami i kamiennymi portalami. Na środku rynku znajdziemy barokową studnię z 1777 roku.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Jerzy S. Majewski (@miastarytm.pl)

Jeżeli lubisz mistyczne miejsca, to w Cieszynie znajdziesz stary cmentarz żydowski. Stary kirkut w Cieszynie to bez wątpienia jedna z najstarszych nekropolii w Polsce. Funkcjonował on nieprzerwanie przez ponad 250 lat do 1907 roku, kiedy otworzył się nowy kirkut.

Dziewiąta atrakcja, którą polecamy, to ulica Głęboka. Jest to promenada przebiegająca przez miasto, łączy centrum z zamkiem. A ostatnią atrakcją, którą polecimy jest Kościół św. Krzyża, czyli barokowa świątynia powstała na początku XVIII wieku, która od razu zachwyca swoim ogromem.

miasto Cieszyn