Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Chałupach i Okolicach

chałupy

Chałupy to mała wieś położona na półwyspie helskim. Posiadała także inne nazwy, np. Ceynowa czy Budziszewo – do dzisiaj popularne nazwiska na Kaszubach.

Podobnie jak wszystkie miejscowości znajdujące się nad Morzem Bałtyckim, była ona celem podróży turystów po odzyskaniu niepodległości. W tym czasie stała się też miejscem wypoczynkowym, pozostała nim do dzisiaj.

Korzystna lokalizacja, praktycznie na środku półwyspu, oraz obecność między Zatoką Pucką a Bałtykiem sprawia, że w całej okolicy znajdzie się sporo interesujących atrakcji.

1. PLAŻA NUDYSTÓW

Poza szeroką przestrzenią dla plażowiczów znajduje się słynny kawałek terenu przeznaczony dla nudystów. Jest to pierwsza tego typu plaża w Polsce, powstała w 1960 roku.

2. PORT CHAŁUPY

Przystań, gdzie cumują prywatne łodzie lub inne jednostki wodne. Możliwe jest także z tego punktu wyruszenie na łowienie ryb czy wycieczki po akwenie.

3. MARSZ ŚLEDZIA

Jest to niezwykła wędrówka przez zatokę. Wymarsz zaczyna się w niedalekiej Kuźnicy i kontynuowany jest przez „szperk” (podwodna mierzeja) do Rewy. Cała trasa liczy około 15 km.

4. OSADA ŁOWCÓW FOK (RZUCEWO)

Jest to muzeum prezentujące wystawy dotyczące epoki kamienia. Poszczególne ekspozycje nie są umieszczone jedynie w budynku, ale rozciągają się na pobliski las. Głównym zadaniem placówki jest przybliżanie kultury rzucewskiej, czyli charakterystycznych odkryć archeologicznych dokonanych na tym obszarze pod koniec XIX wieku.

5. ALEJA GWIAZD SPORTU (WŁADYSŁAWOWO)

Przyjeżdżając na półwysep, warto wybrać się na spacer do Władysławowa wzdłuż alei gwiazd sportu. Stworzono ją w 2000 roku i od tego momentu przybywa w niej symboli upamiętniających sławnych sportowców i ludzi związanych z tą dziedziną.

6. FOKARIUM (HEL)

Na samym końcu półwyspu jest miasto, od którego wzięła się nazwa tej ziemi. W Fokarium można poznać życie tych stworzeń, dowiedzieć się czegoś o działalności ośrodka, oraz uświadomić sobie sytuację ekologiczną Bałtyku.

7. MUZEUM RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO (HEL)

Muzeum pokazuje jak wygląda zawód rybaka, a także jak dawniej wyglądało codzienne życie mieszkańców półwyspu.

8. MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA (HEL)

Pokazane są zachowane obiekty wojskowe służące do obrony wybrzeża. Zaprezentowano również jak wyglądała cała defensywa polskiej obrony przed atakiem niemieckich agresorów.

9. ŚCIEŻKA ROWEROWA

Przez cały półwysep przebiega ścieżka rowerowa. Jeśli wyruszymy z Pucka do Helu, to przejedziemy obok zachwycającego widoku zatoki. Po drodze zwiedzimy też wszystkie miejscowości leżące na trasie – m. in. Swarzewo, Juratę i Jastarnię.

10. NADMORSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Rosną w nim nadmorskie rośliny, można poczuć tu klimat przybrzeżnej przyrody.