10 najlepszych atrakcji w Biskupinie i okolicach
Biskupin to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim. Położona w rejonie historyczno-geograficznym zwanym Pałuki. Słynna dzięki stanowisku archeologicznemu Biskupin, gdzie odnaleziono pozostałości osady obronnej związanej z kulturą łużycką. Jakie znajdziemy najciekawsze atrakcje w Biskupinie i okolicach? Dowiesz się z tego artykułu.
1. Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie
Jeden z największych tego typu w Europie. Najsłynniejszym elementem jest stanowisko archeologiczne z pozostałościami osady obronnej, położone na półwyspie Jeziora Biskupińskiego. W rezerwacie odwzorowano obozowisko łowców i zbieraczy, osadę pierwszych rolników oraz wspomnianą osadę obronną. Można tu zobaczyć rekonstrukcje grobów skrzynkowych z V w. p. n.e. Kolejną atrakcją jest wioska piastowska odwzorowująca życie mieszkańców wsi w średniowieczu. Z pobliskiej wsi Biskupin przeniesiono tu chatę charakterystyczną dla krainy zwanej Pałukami. Atrakcją Rezerwatu jest również Zwierzyniec, na który składają się zagrody ze zwierzętami wyposażone w dawne urządzenia i narzędzia związane z hodowlą.
2. Rodzinny Park Rozrywki Zaurolandia w Rogowie
Położony jest nad brzegiem Jeziora Rogowskiego. Prezentowanych jest tu ponad 80 dinozaurów naturalnej wielkości. Rozlokowane są one na trasie o długości 2 km. W Muzeum Paleontologicznym można podziwiać skamieliny z różnych okresów geologicznych. Zadbano również o miejsca rozrywki, do których zaliczają się m. in.: olbrzymi plac zabaw, kolejka elektryczna, park linowy czy też atrakcje wodne.
3. Miasteczko Western Silverado City w Bożejewiczkach
Nazwę swą wzięło od westernu „Silverado”z 1985 r. w reżyserii Lawrenca Kasdana. Na terenie miasteczka westernowego znajduje się biuro szeryfa, więzienie, hotel, bank, szkoła, wozownia oraz nawiązujący do popularnego w latach 90. serialu, domek dr Quinn. Pokazywane są tam sceny z życia mieszkańców Dzikiego Zachodu. W forcie z czasów wojny secesyjnej można poznać historię Ameryki a także spróbować swoich sił w rzucaniu nożami i toporkami czy strzelaniu z łuku lub łapaniu celu na lasso. W kopalni Dacota można zabawić się w prawdziwego poszukiwacza złota. Na Arenie Rodeo Show w podziw wprawiają pokazy kowbojskie. Wśród atrakcji dla najmłodszych jest farma dmuchańców i mini zoo.
4. Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji
Jest oddziałem Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Obejmuje skansen, w którym prezentowane są głównie lokomotywy i wagony taboru wąskotorowego. Część z nich można zwiedzać wewnątrz. Do eksponatów należą również dawne urządzenia techniczne związane z koleją, takie jak obrotnica kolejowa, budka dróżnika, żuraw wodny dla parowozów.
5. Ruiny zamku Diabła Weneckiego w Wenecji
Jeden z pierwszych prywatnych zamków obronnych w Polsce, wybudowany ok. 1390 r.. Nazwa pochodzi od przydomku nadanego właścicielowi zamku, Mikołajowi Nałęczowi. Z powodu bezwzględności wobec swoich oponentów był nazywany Krwawym Diabłem Weneckim lub Krawcem. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie fragmenty murów i dziedziniec. Zamek podlega również pod Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
6. Kościół Parafialny pw. św. Mikołaja w Gąsawie
Drewniany kościół zbudowany z drewna modrzewiowego w XVII w. Cechuje go bogata więźba dachowa. Zdobiony ściennymi malowidłami iluzjonistycznymi. Zachowały się m. in.: liczne rzeźby w drzewie pochodzące z baroku, późnogotycka Grupa Ukrzyżowania, manierystyczne baptysterium z elementami barokowymi oraz murowana rotunda z ruchomą szopką z XIX w.
7. Marcinkowo Górne – miejsce śmierci Leszka Białego
Upamiętnia ją obelisk odbudowany w 2008 r. (pierwszy powstał w 1883 r.). Leszek Biały poniósł śmierć podczas zjazdu książąt piastowskich w 1227 r. Na przebywających w łaźni władców napadł Świętopełk Pomorski. Leszek, dosiadłszy konia, próbował uciec, jednak został dognany i zabity na polach Marcinkowa. Jego śmierć miała ogromny wpływ na sytuację polityczną w Polsce, był bowiem ostatnim z książąt krakowskich, którego władzę uznawali wszyscy pozostali książęta. W niewielkiej odległości od obelisku znajduje się pomnik przedstawiający Leszka Białego na koniu, przeszytego strzałą. Pierwszy pomnik z 1927 r., autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Jakuba Juszczyka, został zniszczony w czasie II wojny światowej. Obecny pomnik, będący wiernym odwzorowaniem pierwotnego, wykonany został przez bydgoskiego rzeźbiarza Rudolfa Rogattego w 1973 r.
8. Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Główna siedziba znajduje się w budynku magistratu z 1906 r. Można tu podziwiać wystawy związane z historią drukarstwa, etnografii i sportów motorowodnych. Wystawy czasowe prezentowane są w ramach Galerii im. Tadeusza Małachowskiego. Do oddziałów Muzeum należą również: Baszta na Rynku w Żninie, Żnińska Kolej Powiatowa, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji i Zamek w Wenecji.
9. Żnińska Ciuchcia
Kursuje w sezonie turystycznym na trasie Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa. Podczas Festynu Archeologicznego w Biskupinie, odbywającego się we wrześniu, na trasę wyjeżdża lokomotywa „Leon”, jedyny wybudowany egzemplarz parowozu Px38. Żnińska Kolej Powiatowa jest oddziałem Muzeum Ziemi Pałuckiej i istotnym elementem pałuckiego odcinka Szlaku Piastowskiego.
10. Muzeum Sztuki Sakralnej Sufragania w Żninie
Mieści się w dawnym dworze biskupim z końca XVIII w., wybudowanym dla biskupa sufragana Stefana Łubieńskiego. W swoich zbiorach posiada eksponaty z kościołów archidiecezji gnieźnieńskiej. Zobaczyć można tu m. in.: obrazy i rzeźby o tematyce religijnej, naczynia liturgiczne, księgi kościelne, zabytkowe meble i sprzęty. Ciekawie prezentuje się kolekcja medali i monet z wizerunkami papieży i ludzi Kościoła, pochodzących z ponad 200 państw.