10 najlepszych atrakcji 50 km od Tarnowa

nowy wiśnicz

Tarnów to miasto położone w województwie małopolskim, gdzie na powierzchni 72, 38 km², zamieszkuje ponad 100 tysięcy mieszkańców. Jest to jeden z ważniejszych ośrodków kulturowych, turystycznych i gospodarczych w Polsce. Tarnów stanowi również węzeł komunikacyjny przy autostradzie A4.

W mieście zachował się historyczny zespół architektoniczno – urbanistyczny. Mówi się, że kto raz odwiedzi Tarnów, później nie może oprzeć się jego urokowi i często tu wraca. Jeśli więc chciałbyś zobaczyć, co miasto i jego okolice mają do zaoferowania, to koniecznie zapoznaj się z poniższą listą najciekawszych atrakcji w regionie Tarnowa.

1. W samym Tarnowie nie można nie udać się na Starówkę, która jest określana mianem „perły polskiego renesansu”. Położona jest w samym sercu miasta i stanowi centrum lokalnej społeczności – to tu koncentruje się życie mieszkańców. Rynek powstał około roku 1330 i aktualną jego zabudowę tworzą dwupiętrowe kamienice, z czego najstarsze pochodzą z XVI wieku. W centralnej części rynku znajduje ratusz, powstały na skutek przebudowy.

2. W odległości około 45 kilometrów od Tarnowa, położony jest Nowy Wiśnicz, w którym znajduje się największa w Polsce, zachowana barokowa rezydencja obronna. Renesansowy wygląd, zamek zawdzięcza Piotrowi Kmitowi, który w połowie wieku XVI, zdecydował o przebudowie według tego właśnie stylu. Unikatowy charakter budowla uzyskała dzięki czterem narożnym wieżom – każda z nich jest inna, dlatego też zamek z każdej strony wygląda inaczej. W latach 1615 – 1637 Stanisław Lubomirski zdecydował o przebudowie zamku i właśnie w takiej formie jest znany obecnie. Warto udać się do środka zamku, w której zobaczyć można wielką salę balową czy kaplicę.

3. Około 30 kilometrów od Tarnowa, warto przyjechać do wsi Zalipie. Jest to jedyna w Polsce „malowana wieś”, składająca się z 30 zagród, w których znajdują się budynki z wielobarwnymi ornamentami na ścianach. Na szczególną uwagę zasługuje Zagroda Felicji Curyłowej, wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Można tu również podziwiać pracę zalipskich artystek.

4. W odległości 40 kilometrów od Tarnowa, znajduje się Wytrzyszczka, a w niej zamek Tropsztyn. Został on wzniesiony w I połowie XIV wieku na skalistym wzgórzu. Zamek, który możemy obecnie podziwiać, jest po pełnej rekonstrukcji i można powiedzieć, że stanowi przykład jednego z najpiękniejszych rycerskich zamków, wzniesionych z kamienia. Warto zwiedzić budowlę od środa i przejść się podziemną trasą, która wiedzie przez zamkowe lochy, a także zobaczyć ekspozycję poświęconą kulturze Inków.

5. Kolejną ciekawą atrakcją jest Kopalnia Soli w Bochni, oddalona od Tarnowa o około 45 kilometrów. Kopalnia rozpoczęła swoją działalność w roku 1248 i jest najstarszą kopalnią soli kamiennej w Polsce. Od ponad 20 lat w zabytkowych wyrobiskach, prowadzona jest działalność turystyczna. Turyści mogą korzystać tu z trzech tras o zróżnicowanym stopniu trudności, najtrudniejsza z nich jest „Wyprawa w Stare Góry”, czyli trasa historyczna, wiodąca najstarszymi wyrobiskami. W roku 2017 zostały udostępnione dwie nowe trasy: „Droga Krzyżowa” i „Śladami kaplic bocheńskich górników”, która przedstawia najlepiej zachowane kaplice w kopalni.

6. Najbardziej uznanym zabytkiem, drewnianej architektury sakralnej, jest kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zgodnie z legendą, kościół ten powstał na miejscu pogańskiej gontyny, z której do dziś zachował się jedynie Słup Światowida. W świątyni została umieszczona kopia ołtarza głównego, oryginalny ołtarz znajduje się natomiast, w tarnowskim Muzeum Diecezjalnego.

7. Równie pięknym budynkiem sakralnym jest kościół św. Stanisława Biskupa, wybudowany w XVI wieku. Uznaje się go za jeden, z najważniejszych drewnianych zabytków Małopolski.

8. W powiecie tarnowskim, znajduje się bardzo dużo zabytkowych cmentarzy wojskowych. Przypomina to o krwawych walkach, toczących się na terenie obecnego Tarnowa i okolic, na przełomie 1914 i 1915 roku. Będąc w pobliżu Tarnowa, warto udać się chociaż na jeden z tych cmentarzy, np. na Cmentarz Wojskowy Nr 167 w Ryglicach. Położony jest on, na stoku wzgórza, w niedużej odległości od centrum miasta. Jest ogrodzony kamiennym murem i mieści 166 grobów pojedynczych oraz 30 zbiorowych.

9. W odległości około 30 kilometrów od Tarnowa, znajduje się miasto Bobowa, znane przede wszystkim z wyrabiania koronki metodą klockową. Od roku 2000, na początku października odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej, na którym można uczestniczyć w warsztatach koronkarskich, zakupić gotowe koronki czy też podziwiać rękodzieło z różnych europejskich krajów. W Bobowej można zobaczyć również wiele zabytków, m. in. gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych, kościół cmentarny pw. Św. Zofii z XV, synagogę czy wojenny cmentarz nr 133 z I Wojny Światowej.

10. Osoby, które chciały spędzić czas na świeżym powietrzu, mogą udać nad jezioro dominickie, które leży na Pojezierzu Leszczyńskim – na obszarze Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Łagodnie opadające dno, stwarza idealne warunki do kąpieli wodnych. Dodatkowo, jest to najczystszy w okolicy zbiornik wodny. Dlatego właśnie, poszukujący malowniczego miejsca na letni wypoczynek nad wodą, powinni udać się nad to jezioro.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *