Polska

9 najlepszych atrakcji 50 km od Tarnowa

nowy wiśnicz

Tarnów to miasto położone w województwie małopolskim, gdzie na powierzchni 72, 38 km², zamieszkuje ponad 100 tysięcy mieszkańców. Jest to jeden z ważniejszych ośrodków kulturowych, turystycznych i gospodarczych w Polsce. Tarnów stanowi również węzeł komunikacyjny przy autostradzie A4.

W mieście zachował się historyczny zespół architektoniczno – urbanistyczny. Mówi się, że kto raz odwiedzi Tarnów, później nie może oprzeć się jego urokowi i często tu wraca. Jeśli więc chciałbyś zobaczyć, co miasto i jego okolice mają do zaoferowania, to koniecznie zapoznaj się z poniższą listą najciekawszych atrakcji w regionie Tarnowa.

1. W samym Tarnowie nie można nie udać się na Starówkę, która jest określana mianem „perły polskiego renesansu”. Położona jest w samym sercu miasta i stanowi centrum lokalnej społeczności – to tu koncentruje się życie mieszkańców. Rynek powstał około roku 1330 i aktualną jego zabudowę tworzą dwupiętrowe kamienice, z czego najstarsze pochodzą z XVI wieku. W centralnej części rynku znajduje ratusz, powstały na skutek przebudowy.

2. W odległości około 45 kilometrów od Tarnowa, położony jest Nowy Wiśnicz, w którym znajduje się największa w Polsce, zachowana barokowa rezydencja obronna. Renesansowy wygląd, zamek zawdzięcza Piotrowi Kmitowi, który w połowie wieku XVI, zdecydował o przebudowie według tego właśnie stylu. Unikatowy charakter budowla uzyskała dzięki czterem narożnym wieżom – każda z nich jest inna, dlatego też zamek z każdej strony wygląda inaczej. W latach 1615 – 1637 Stanisław Lubomirski zdecydował o przebudowie zamku i właśnie w takiej formie jest znany obecnie. Warto udać się do środka zamku, w której zobaczyć można wielką salę balową czy kaplicę.

3. Około 30 kilometrów od Tarnowa, warto przyjechać do wsi Zalipie. Jest to jedyna w Polsce „malowana wieś”, składająca się z 30 zagród, w których znajdują się budynki z wielobarwnymi ornamentami na ścianach. Na szczególną uwagę zasługuje Zagroda Felicji Curyłowej, wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Można tu również podziwiać pracę zalipskich artystek.

4. W odległości 40 kilometrów od Tarnowa, znajduje się Wytrzyszczka, a w niej zamek Tropsztyn. Został on wzniesiony w I połowie XIV wieku na skalistym wzgórzu. Zamek, który możemy obecnie podziwiać, jest po pełnej rekonstrukcji i można powiedzieć, że stanowi przykład jednego z najpiękniejszych rycerskich zamków, wzniesionych z kamienia. Warto zwiedzić budowlę od środa i przejść się podziemną trasą, która wiedzie przez zamkowe lochy, a także zobaczyć ekspozycję poświęconą kulturze Inków.

5. Kolejną ciekawą atrakcją jest Kopalnia Soli w Bochni, oddalona od Tarnowa o około 45 kilometrów. Kopalnia rozpoczęła swoją działalność w roku 1248 i jest najstarszą kopalnią soli kamiennej w Polsce. Od ponad 20 lat w zabytkowych wyrobiskach, prowadzona jest działalność turystyczna. Turyści mogą korzystać tu z trzech tras o zróżnicowanym stopniu trudności, najtrudniejsza z nich jest „Wyprawa w Stare Góry”, czyli trasa historyczna, wiodąca najstarszymi wyrobiskami. W roku 2017 zostały udostępnione dwie nowe trasy: „Droga Krzyżowa” i „Śladami kaplic bocheńskich górników”, która przedstawia najlepiej zachowane kaplice w kopalni.

6. Najbardziej uznanym zabytkiem, drewnianej architektury sakralnej, jest kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zgodnie z legendą, kościół ten powstał na miejscu pogańskiej gontyny, z której do dziś zachował się jedynie Słup Światowida. W świątyni została umieszczona kopia ołtarza głównego, oryginalny ołtarz znajduje się natomiast, w tarnowskim Muzeum Diecezjalnego.

7. Równie pięknym budynkiem sakralnym jest kościół św. Stanisława Biskupa, wybudowany w XVI wieku. Uznaje się go za jeden, z najważniejszych drewnianych zabytków Małopolski.

8. W powiecie tarnowskim, znajduje się bardzo dużo zabytkowych cmentarzy wojskowych. Przypomina to o krwawych walkach, toczących się na terenie obecnego Tarnowa i okolic, na przełomie 1914 i 1915 roku. Będąc w pobliżu Tarnowa, warto udać się chociaż na jeden z tych cmentarzy, np. na Cmentarz Wojskowy Nr 167 w Ryglicach. Położony jest on, na stoku wzgórza, w niedużej odległości od centrum miasta. Jest ogrodzony kamiennym murem i mieści 166 grobów pojedynczych oraz 30 zbiorowych.

9. W odległości około 30 kilometrów od Tarnowa, znajduje się miasto Bobowa, znane przede wszystkim z wyrabiania koronki metodą klockową. Od roku 2000, na początku października odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej, na którym można uczestniczyć w warsztatach koronkarskich, zakupić gotowe koronki czy też podziwiać rękodzieło z różnych europejskich krajów. W Bobowej można zobaczyć również wiele zabytków, m. in. gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych, kościół cmentarny pw. Św. Zofii z XV, synagogę czy wojenny cmentarz nr 133 z I Wojny Światowej.