Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Antylopach Dla Dzieci

Antylopa

Antylopy to zwierzęta, które kojarzą nam się z sawanną. Spotkanie na żywo tych zwierząt w warunkach naturalnych wymaga od nas dalekich podróży, jednak mamy szansę zobaczyć je na żywo w ogrodach zoologicznych. Wielu z nas uważa, że jest to grupa zwierząt, która nie wyróżnia się niczym interesującym. Chcemy przedstawić wam 10 ciekawych informacji i ciekawostek na temat antylop które przygotowaliśmy dla dzieci, aby zmienić wasze zdanie i udowodnić, iż są to naprawdę wyjątkowe organizmy.

1. Rogi antylop zbudowane są z tkanki kostnej otoczonej twardy materiałem stworzonym z keratyny – zbudowane z niej są również nasze paznokcie.

2. Antylopy to zwierzęta roślinożerne, które zmieniają otoczenie w celu znalezienia obszarów z największą dostępnością traw.

3. Są to zwierzęta żyjące stadnie.

4. Antylopy żyją w ciągłym zagrożeniu, ponieważ są one podstawowym pożywieniem większości drapieżników takich jak lwy, gepardy lub lamparty. Młode mogą stać się również pożywieniem dla dużych ptaków drapieżnych.

5. Najmniejszy gatunek antylop to Dikdik – osiąga on wagę do 3 kilogramów.

6. Antylopy komunikują się ze sobą w bardzo ciekawy sposób. Wydają one różnego rodzaju odgłosy na przykład gwizd w sytuacji zagrożenia.

7. Niektóre gatunki antylop wykorzystywane były w hodowlach przez ludzi, jednak są to zwierzęta, które bardzo ciężko oswoić.

8. Wszystkie antylopy posiadają rogi. Różnią się one w zależności od gatunku, niektóre mają spiralne lub zagięte inne proste.

9. W warunkach naturalnych antylopy żyją około 10 lat. W warunkach niewoli ich czas życia ulega znacznemu wydłużeniu i może wynosić nawet 20 lat.

10. Zazwyczaj antylopy przemieszczają się za pożywieniem, jednak w trakcie sezonu lęgowego samce stają się zwierzętami terytorialnymi. Dodatkowo starają się one zapobiec przemieszczaniu samic.

Antylopy to zwierzęta, które w swoim życiu spotykają wiele niebezpieczeństw zarówno ze strony drapieżników, jak i ze strony człowieka. Należą one zatem do zagrożonych gatunków, które należy chronić. Część gatunków jest objęta ochroną na określonych obszarach w zależności od ich liczebności na danym terenie.