Ciekawostki

10 Interesujących ciekawostek o Antonim Vivaldim

Antonio Vivaldi
źródło: François Morellon la Cave / Wikipedia

Antonio Vivaldi był jednym z najlepszych, jak i również jednym z najbardziej znanych skrzypków w historii muzyki na całym świecie.

Włoch nazywany był przez wielu prawdziwym mistrzem swojego fachu. Jednocześnie była to osoba niezwykle kontrowersyjna.

Dlatego zdecydowanie warto zapoznać się z licznymi ciekawostkami na temat zarówno jego twórczości, jak i również życia prywatnego, by dokładniej zrozumieć jego ogromny fenomen.

1. Kontrowersyjny

O tym jak kontrowersyjny był to człowiek, świadczy przede wszystkim jeden fakt. Chodzi o to, że przez pewien czas mieszkał on jednocześnie z dwiema kobietami. Tłumaczył to tym, że było to idealne dla jego zdrowia.

2. Przydomek

Jednym z najpopularniejszych przydomków, jaki zyskał podczas życia, był „rudy ksiądz”. Wzięło się to stąd, że miał bujne rude włosy, które były niezwykle charakterystyczne.

3. Antonio Vivaldi

Antonio Vivaldi już od dziecka był przez najbliższą rodzinę przygotowywany do roli duchownego. Swoje święcenia kapłańskie przyjął w 1703 roku.

4. Kapłan

Co ciekawe, mimo faktu, że stał się świeżym kapłanem, to od razu rozpoczął pracę jako nauczyciel gry na skrzypcach w sierocińcu dla dziewczyn.

5. Kompozycje

Na swoje pierwsze kompozycje nie musiał długo czekać, gdyż zaledwie rok po zostaniu nauczycielem opublikował pierwsze z nich. Swoją pierwszą operę zaś opublikował w roku 1713 i nazwał ją “Ottone in villa”.

6. Talent

Jego talent dostrzegł nawet sam słynny książę Filip. To właśnie na jego dworze w Mantui Antonio Vivaldi przez pewien czas zajmował się dyrygowaniem muzyki świeckiej.

7. Rękopisy turyńskie

Ciekawego odkrycia dokonano w 1926 roku. To właśnie wtedy odnaleziono tak zwane “rękopisy turyńskie”. Były to nieznane dzieła Vivaldiego, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego.

8. Święcenia kapłańskie

Co ciekawe niedługo po tym, jak przyjął święcenia kapłańskie, zrezygnował on z prowadzenia mszy. Tłumaczył to ogromnym bólem w klatce piersiowej.

9. Cztery pory roku

Interesujące jest również to, że jego najsłynniejsze “Cztery pory roku” skomponował na podstawie czterech anonimowych sonetów, gdzie każdy z nich nosił nazwę jednej pory roku.

10. Śmierć

Nie wiadomo do dziś, jaka była przyczyna jego nagłej śmierci, ale mówi się, że mogła to być astma, na którą cierpiał już od dziecka.