Ciekawostki

Anakonda – 10 ciekawostek i faktów dla dzieci

Anakonda

1. Anakondy, biorąc pod uwagę wagę i długość dorosłego osobnika, to największy wąż na świecie. Anakonda zielona, znana także jako dusiciel boa, dorasta do 9 metrów długości i 227 kg wagi.

2. Anakondy, głównie występują w tropikalnej części Ameryki Południowej. Najczęściej na terenach bagiennych, czy podmokłych, gdzie mogą swobodnie polować na zwierzynę.

3. Anakondy to zwierzęta typowo mięsożerne. Większość z nich poluje poprzez duszenie swoich ofiar, czyli małych ssaków, innych gadów, ptaków, czy ryb. Czasami dochodzi jednak do tego, że anakondy duszą i zjadają duże ssaki, czy nawet człowieka.

4. Ciała anakond są bardzo masywne, gdyż większość z nich to mięśnie. Dzięki nim potrafią obwinąć się wokół swojej ofiary i zaciskać pętle, która dusi. Ofiary połykają w całości, dzięki bardzo ruchomej szczęce. Po połknięciu nie muszą już polować przez wiele tygodni.

5. Anakondy trawią swoje posiłki tygodniami. Zwijają się wtedy do kryjówek lub do bardzo niedostępnych miejsc, gdzie w spokoju mogą leżeć.

6. Anakondy, jako że mieszkają w pobliżu wody, głównie rzek i jej rozlewisk, potrafią świetnie pływać. Głównie nad wodą trzymają oczy i otwory nosowe, podczas gdy reszta ich ciała jest ukryta w wodzie. Dzięki temu mogą swobodnie zakradać się do zdobyczy.

7. To także świetni nurkowie. Mogą pozostać zanurzone nawet 10 minut na jednym wdechu.

8. Wszystkie anakondy to zwierzęta nocne. Są one aktywne głównie w nocy, kiedy łatwiej jest im zakraść się do ofiary. Śpią zaś ukryte w ciągu dnia.

9. Małe węże są naprawdę bardzo małe w stosunku co do dorosłych węży. Mają około 60 centymetrów. Jednak niemal natychmiast po przyjściu na świat potrafią pływać i polować.

10. Wyróżnia się kilka gatunków anakond. Każda z nich różni się wyglądem, obszarem, na którym mieszka oraz rozmiarami i długością