Ciekawostki

17 Zaskakujących Ciekawostek o Anakondach

gad anakonda

Biorąc pod uwagę zarówno wagę jak i długość, zielona anakonda jest największym wężem na świecie, dorastającym do 9 metrów długości i ważącym nawet 227 kg! Poznajcie fascynujące ciekawostki oraz informacje o Anakondach.

1. Anakondy są mięsożerne i zjadają inne zwierzęta. Zjedzą wszystko, co mogą złapać. Dotyczy to małych ssaków, gadów, ptaków i ryb.

2. Anakondy to węże występujące w tropikalnej Ameryce Południowej.

3. Są to jedne z największych węży na świecie i znane są z tego, że potrafią pływać.

4. Anakondy mogą pozostawać zanurzone nawet do dziesięciu minut na raz.

5. Zabijają swoje pożywienie, ściskając je na śmierć zwojami swoich potężnych ciał. Gdy zwierzę jest martwe, połykają je w całości. Mogą to zrobić, ponieważ mają specjalne więzadła w szczękach, które pozwalają im na bardzo szerokie otwarcie. Po zjedzeniu szczególnie dużego posiłku, nie będą musiały jeść przez wiele tygodni.

6. Istnieją cztery uznane gatunki anakond. Są to: anakonda zielona, anakonda żółta lub paragwajska, anakonda ciemno plamista oraz anakonda boliwijska. Można je odróżnić od siebie genetycznie, ale także na podstawie ich wielkości i zasięgu geograficznego.

7. Zielona anakonda jest członkiem rodziny węży zwanych dusicielami.

8. Anakondy rosną do długości około od 6 do 9 metrów, a ich ciała mogą mieć średnicę do 30 centymetrów grubości. To czyni je największymi wężami na świecie. Nie są one jednak najdłuższe, a jedynie najbardziej masywne. Najdłuższym wężem jest Pyton Siatkowy.

9. Pojawiły się doniesienia o anakondach osiągających długości 12, 15 i 30 metrów – znacznie dłuższe niż cokolwiek zweryfikowanego naukowo. Raporty te dały początek mitowi o Gigantycznych Anakondach, spopularyzowanemu na początku XX wieku przez odkrywców i kolonistów.

anakonda

10. Dzięki swojej muskularnej budowie, zielona anakonda jest najbardziej masywnym wężem na ziemi

11. Anakondy żyją na bagnach i wolno płynących strumieniach, głównie w tropikalnych lasach deszczowych dorzeczy Amazonii i Orinoko.

12. Te węże są przede wszystkim nocne, co oznacza, że są aktywne w nocy i śpią w ciągu dnia. Polują w nocy, pływają w wodzie z oczami i otworami nosowymi tuż nad wodą. Reszta ich ciała pozostaje ukryta pod wodą, ponieważ ich oczy i nos znajdują się na czubku głowy. To pozwala im zakradać się do zdobyczy.

13. Anakondy mają małe, gładkie łuski, które powiększają się w kierunku tylnej części ich ciała. Mają luźną, miękką skórę, która jest w stanie wchłonąć dużą ilość wody.

14. Kolorystyka i rozmiar Anakondy zależy od gatunku. Ich plamiste, zielone, żółte i brązowe palety barw pozwalają im wtapiać się w tropikalne rzeki i lasy deszczowe.

15. Osiągają one swoje monumentalne rozmiary na diecie dzikich świń, jeleni, ptaków, żółwi, kapibarów, kajmanów, a nawet jaguarów.

16. Długość zielonych anakond jest nadal przedmiotem dyskusji. Są one dość trudne do zmierzenia. Trudno jest rozciągnąć anakondę w niewoli, nie wspominając o potencjalnie niebezpiecznym dla samego.

17. Samice anakondy rodzą dwa do trzech tuzinów żywych młodych. Małe węże mają około 60 centymetrów długości po urodzeniu i prawie natychmiast potrafią pływać i polować. Ich długość życia na wolności wynosi około dziesięciu lat.