Ameryka Północna

20 zaskakujących ciekawostek o amerykanach

Amerykański samochód

Amerykanie mają zupełnie inne zwyczaje, standardy czy życiową filozofię, co może zaskoczyć każdego, kto nie miał okazji zetknąć się z kulturą amerykańską. Jeśli wybierasz się do USA czy po prostu chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o ludziach tam mieszkających, to koniecznie zapoznaj się z najciekawszymi informacjami na temat Amerykanów.

1. Praktycznie wszyscy Amerykanie są wielkimi patriotami, co pokazują przy każdej nadarzającej się okazji, poprzez wywieszanie narodowej flagi. Poza wywieszaniu flagi na domach, noszą również odzież czy nawet bieliznę z amerykańską flagą.

2. Amerykanie są wielbicielami gadżetów, które ułatwiają życie. Lubią wszystko co elektryczne, od elektrycznego odświeżacza powietrza przez elektryczny klucz do konserw po elektryczną suszarkę do sałaty.

3. Amerykanie używają samochodu kiedy tylko mogą. Nawet najmniejsze odległości pokonują właśnie za jego pomocą. Potrafią również krążyć kilkanaście minut w poszukiwaniu miejsca parkingowego, które jest najbliżej ich celu. Na przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe przypada 1, 7 auta. Kupują głównie samochody z automatyczną skrzynią biegów, gdyż – ich w przekonaniu – skrzynia manualna jest przeznaczona dla pojazdów sportowych.

4. W USA w ciągu 90 dni można do sklepu zwrócić niemal wszystko i to bez podania powodu. Co niespotykane – można zwrócić nawet artykuły spożywcze.

5. Ceny produktów w sklepach nie zawierają podatku, dlatego też do końca nie wiadomo ile się zapłaci, gdyż podatek jest różny, zależny głównie od stanu produktu i jego rodzaju.

6. Na amerykańskich ulicach można zobaczyć bardzo dużo bilbordów. W ten sposób szczególnie reklamują się prawnicy.

7. Ulubionym przysmakiem większości Amerykanów jest suszona wołowina, którą można dostań niemal na każdej stacji benzynowej.

8. Amerykańskie piwo jest zupełnie inne niż to, które znamy w Polsce. Ma ono w sobie dużo wody i jest zdecydowanie lżejsze. Dlatego tez mieszkańcy USA piją je w bardzo dużych ilościach, szczególnie podczas meczy.

9. Śniadania są dla Amerykanów bardzo ważne. Jest wiele restauracji, które serwują ten posiłek 24 godziny na dobę. W amerykańskich jadłospisie znajdą się przede wszystkim płatki kukurydziane z zimnym mlekiem, naleśniki i gofry z syropem klonowym, bekon, owsianka czy kiełbaski.

10. Sport jest bardzo ważny dla Amerykanów, a szczególnie „Super Sunday”, czyli finałowy mecz w futbolu amerykańskim o mistrzostwo, odbywający się pod koniec stycznia. W tym dniu Amerykanie organizują spotkania w większym gronie, by wspólnie oglądać to wydarzenie w telewizji.

11. W Ameryce, napiwki dla kelnerów są obowiązkowe. Nawet jeśli nie zechcesz sam od siebie dać napiwku, to zostanie on automatycznie doliczony do rachunku i wyniesie od 10% do 20% kwoty zamówienia.

12. W amerykańskich marketach można znaleźć bardzo wymyślne produkty, m. in. jajecznicę w płynie czy ser w aerozolu.

13. Według statystyk, co ósmy Amerykanin pracował w McDonaldzie, w pewnym okresie swojego życia.

14. W Ameryce policja jest symbolem bezpieczeństwa i pomocy. Mieszkańcy na widok mundurowego nie boją się o mandat, tylko odczuwają raczej pozytywne emocje.

15. Ostatnie dwadzieścia lat przyniosło wzrost konsumpcji fast foodów w Ameryce aż o 233%. Przeciętny Amerykanin w ciągu całego swojego życia wydaje na „szybkie jedzenie” około 20 tysięcy dolarów, a najchętniej zamawianym produktem są frytki.

16. W Stanach Zjednoczonych problem otyłości dotyczy co piąte dziecko. Najwięcej otyłych Amerykanów bo około 29% zamieszkuje południowe i środkowo – zachodnie stany. Najmniej otyłych jest zaś na zachodnim wybrzeżu – około 24%.

17. Według badań, jeden Amerykanin zużywa przeciętnie tyle samo zasobów, co trzydziestu dwóch mieszkańców Kenii.

18. Większość Amerykanów posługuje się na co dzień językiem angielskim. Nie jest to jednak ich język urzędowy, gdyż nie mają oni oficjalnego języka narodowego.

19. Obecna amerykańska flaga zawiera pięćdziesiąt gwiazdek i została zaprojektowana przez Roberta G. Hefta, który ówcześnie był licealistą. W roku 1958 stworzył on flagę amerykańską jako szkolny projekt, zdobywając ocenę B. Nauczyciel obiecał jednak, że jeśli Kongres Stanów Zjednoczonych zaakceptuje projekt flagi, to on rozważy tę ocenę ponownie. Projekt nie tylko został wybrany, ale także przyjęty przez samego prezydenta w 1959 roku.

20. Niezwykle ważnym dniem dla każdego Amerykanina jest 4 lipca. Właśnie wtedy obchodzona jest rocznica podpisania niepodległości Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. To święto jest traktowane praktycznie na równi ze Świętem Dziękczynienia. 4 lipca od roku 1870 jest dniem wolnym od pracy, bowiem w całym kraju odbywają się liczne parady, koncerty i zabawy. Dzień Niepodległości jest radosnym świętem. W uroczystościach chętnie biorą udział wszyscy Amerykanie, kupując nawet odpowiednie na tę okazje gadżety. Nie są to tylko flagi, ale także czapki, peleryny oraz kostiumy w narodowych barwach.