CiekawostkiPodróże

Ameryka Środkowa – Ciekawostki i Fakty

Informacje, ciekawostki o Ameryce Środkowej

Ameryka Środkowa to coś więcej niż tylko miejsce wypełnione drzewami, rzekami i jeziorami, gdzie podróżowanie może być tańsze. Ameryka Środkowa ma bogatą historię, jej mieszkańcy mają ciekawe zwyczaje, a lasy kryją wszelkiego rodzaju skarby. To bardzo ciekawy region, o którym warto się dowiedzieć więcej.

W Ameryce Środkowej jest siedem krajów: Belize, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Salwador, Kostaryka i Panama. Liczba ludności Ameryki Środkowej wynosi około 42 milionów mieszkańców.

W Ameryce Środkowej znajduje się szesnaście obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Są to wyspy, starożytne ruiny, hiszpańskie miasta kolonialne, parki narodowe i wiele innych, jak np. Antigua Gwatemala, Belize Barrier Reef Reserve System, Park Narodowy wyspy Cocos na Kostaryce czy Joya de Cerén Archaeological Site w Salwadorze.

Jedynie 2% wysp karaibskich jest zamieszkałych.

Ameryka Środkowa jest przesmykiem. Przesmyk jest pasmem ziemi łączącym dwie większe masy lądowe, z zbiornikami wodnymi po obu stronach. W przypadku Ameryki Środkowej łączy ona Amerykę Północną i Południową, graniczy z Oceanem Spokojnym i Oceanem Atlantyckim.

Kanał Panamski, zbudowany w latach 1904-1914, jest jedyną drogą wodną łączącą oba oceany.

W Belize jest około 900 obiektów Majów.

Chociaż Ameryka Środkowa jest mostem lądowym pomiędzy Ameryką Północną i Południową, to technicznie jest częścią Ameryki Północnej.

Kraje Ameryki Środkowej prowadzą rozmowy w celu wprowadzenia wspólnej waluty Ameryki Środkowej. Na razie Belize, Gwatemala, Honduras, Nikaragua i Kostaryka drukują własne waluty, podczas gdy dolar amerykański jest oficjalną walutą w Salwadorze i Panamie (i powszechnie akceptowaną w pozostałych pięciu krajach).

Belize posiada tylko jedno międzynarodowe lotnisko.

Ameryka Środkowa stanowi największy obszar bioróżnorodności w Mezoameryce, gdzie występuje 7 procent światowej bioróżnorodności. Panama i Kostaryka szczycą się największym bogactwem biologicznym – Belize i Gwatemala zajmują drugie miejsce, a kraje środkowe są najmniejsze.

W 1840 roku Belize stało się „Kolonią Hondurasu Brytyjskiego”.

Ameryka Środkowa jest regionem wulkanicznym, co wpłynęło na wszystko, począwszy od kuchni Ameryki Środkowej (na podstawie tego, jakie uprawy rosną w bogatej glebie wulkanicznej), a skończywszy na geograficznych osiedlach ludności regionu. Wulkany Ameryki Środkowej wielokrotnie wybuchały w historii.

Wiele wulkanów jest nadal aktywnych.

W 1638 r. pierwsza europejska osada została założona przez Anglię.

Krzysztof Kolumb po raz pierwszy postawił stopę na amerykańskim kontynencie w Puerto Castilla, niedaleko Trujillo w Hondurasie.

Pierwsza cywilizacja w Belize pojawiła się około 1500 roku p. n. e.

W Ameryce Środkowej istnieje wiele zagrożonych języków, którymi najczęściej posługują się mieszkańcy rdzennej ludności. Na przykład, tylko 20 osób posługuje się biegle językiem El Salvadorean Pipil, który pochodzi z Nahuatl. Tylko kilka osób posługuje się biegle językiem Honduran Lenca.