Ameryka PołudniowaCiekawostki

24 zaskakujące ciekawostki o Amazonce

Brazylia - rzeka

Rzeka Amazonka, największa rzeka Ameryki Południowej i największy system drenarski na świecie pod względem wielkości przepływu i powierzchni dorzecza.

Najpotężniejsza rzeka świata, niezrównane miejsce do obserwowania dzikiej przyrody i wciąż jeden z najmniej zbadanych regionów na ziemi.

Zobacz te ciekawe fakty o Amazonce. Dowiedz się, gdzie znajduje się Amazonka, jak długa jest i jaka jest jej przyroda. Zapraszamy do zapoznania się z licznymi ciekawostkami na temat rzeki Amazonki.

1. Od dziesięcioleci prowadzone są szerokie spekulacje na temat prawdziwego „źródła” Amazonki, a naukowcy mają nieustanne wątpliwości co do wyników. Najbardziej rozpowszechnioną teorią jest to, że strumień Amazonki pochodzi z wysokich gór Andów w Peru.

2. Marajó, największa na świecie wyspa rzeczna o powierzchni 48 tysięcy kilometrów kwadratowych znajduje się na Amazonii i jest mniej więcej takiej samej wielkości jak Szwajcaria.

3. Podczas pory deszczowej Amazonka może osiągnąć ponad 190 kilometrów szerokości.

4. Całkowita długość rzeki – mierzona od nadbrzeży systemu rzecznego Ucayali-Apurímac w południowym Peru – wynosi co najmniej 6400 km, co sprawia, że jest ona nieco krótsza od Nilu, ale nadal stanowi równowartość odległości od Nowego Jorku do Rzymu.

5. System rzeczny Amazonki meandruje przez dziewięć krajów Ameryki Południowej.
Po rozpoczęciu pozornie powolnej i subtelnej podróży na wyżynach Peru, rzeka Amazonka przemierza Ekwador, Kolumbię i Wenezuelę, a następnie wpływa do Brazylii i wypływa z jej atlantyckiego wybrzeża.

6. Rzeka Amazonka jest głównym siedliskiem Boto, największego gatunku delfina rzecznego, znanego również jako Amazoński Delfin Rzeczny.

7. Nie ma mostów, które przecinają Amazonkę, głównie dlatego, że nie ma takiej potrzeby, większość rzeki Amazonki biegnie przez lasy deszczowe, a nie przez drogi czy miasta.

8. Największym miastem wzdłuż rzeki Amazonki jest Manaus. Znajduje się ono w Brazylii i jest domem dla ponad 1,7 miliona ludzi.

9. Amazoński las deszczowy jest największy na świecie, otacza go rzeka i jest przez nią wspierany.

10. W Amazonii żyje ponad 3000 znanych gatunków ryb, które są ciągle odkrywane.

11. Rzeka znana jest również z żółwi, węży, glonów i krabów.

12. Rzeka Amazonka zapewnia 20% zaopatrzenia w słodką wodę Atlantyku.

13. Martin Strel nie jest zwykłym człowiekiem, w rzeczywistości przepłynął najdłuższe rzeki na świecie, w tym Amazonkę. Ten niesamowity wysiłek wykonał w 2007 roku.

14. Ta słodka woda przyniesiona przez Amazonkę rozcieńcza zasolenie i zmienia kolor powierzchni oceanu na obszarze 2 600 000 kilometrów kwadratowych.

15. Ze względu na wysoką energię pływów i silne fale, osady z Amazonii wypływają do otwartego oceanu, a tym samym Amazonia nigdy nie tworzy prawdziwej delty.

16. Rzeka Amazonka została stworzona około 11,8 mln lat temu.

17. Ze względu na swoje ogromne rozmiary, jest czasami nazywana „Morzem Rzecznym”.

18. Anakondy są jednym z największych węży na świecie i od czasu do czasu atakują większe zwierzęta, takie jak kozy, które zbliżają się do wody.

19. Naukowcy odkryli cały system raf koralowych w delcie rzeki Amazonki w 2016 r. Rafa koralowa rozciąga się na ponad 1000 km i zajmuje powierzchnię ponad 9500 kilometrów kwadratowych.

20. W 2011 r. naukowcy potwierdzili, że Amazonka ma „podziemną rzekę Amazonkę”, która odzwierciedla jej naziemnego bliźniaka pod względem długości i przepływu. Rzeka Hamza płynie około 4 km pod ziemią i uważa się, że jest do czterech razy szersza niż sama Amazonka.

21. To jest dom dla elektrycznego węgorza. Wysyła on wstrząsy elektryczne w wodzie, aby sparaliżować swoją zdobycz, i chociaż jeden wstrząs elektryczny węgorza nie może zabić człowieka, kilka z nich może spowodować nieregularne bicie serca i inne objawy.

22. Dorzecze Amazonki jest największym dorzeczem na świecie, o powierzchni około 7 milionów kilometrów kwadratowych i stanowi około jednej piątej całkowitego przepływu rzek na świecie.

23. Rzeka Amazonka jest domem dla piranii, ryby żywiącej się mięsem. Jako mięsożercy, piranie są znane z tego, że atakują w grupach, żerując na zwierzętach, które wpadają do wody.

24. Amazonka co sekundę odprowadza 209 tysięcy metrów sześciennych wody.