Ciekawostki

Amazonka

ptak amazonka

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jak wiele gatunków zwierząt i roślin żyje na naszej planecie. W naszym obszarze mamy do czynienia tylko z niewielkim procentem organizmów, które istnieją na świecie.

Z większością z nich mamy styczność tylko i wyłącznie w trakcie oglądania programów telewizyjnych oraz czytania różnego typu książek. Jednym z przykładów zwierząt, których liczba gatunków jest ogromna są papugi.

Na świecie w warunkach naturalnych żyje ich niezliczona ilość, równie wiele możemy spotkać w hodowlach domowych. Jednym z przedstawicieli papug jest między innymi ptak amazonka. Każdy gatunek posiada wyjątkowe cechy oraz potrzeby, dlatego tak ciekawe może okazać się zagłębienie w tą tematykę. Dziś opowiemy trochę więcej na temat ptaka amazonka, który zachwycił wiele osób swoim pięknym wyglądem.

1. Ptak Amazonka to jedyny pozostały rdzenny gatunek papugi na Portoryko.

2. Gatunek ten uznany został za krytycznie zagrożony wyginięciem. Szacuje się, że ich liczba na wolności wynosi około 58-80 osobników

3. Ptaki te potrafią latać z prędkością do 30 kilometrów na godzinę.

4. Amazonki na wolności żyją w niewielkich stadach, do których należy para oraz młode.

5. Ciekawy jest sposób tworzenia gniazd przez te ptaki. Wykorzystują one już istniejące dziuple, które dokładnie sprawdzają i oczyszczają przed przyjściem na świat młodych.

6. Ptaki te wykazują terytorializm. Ich główną obroną przed innymi papugami są głośne odgłosy, potrafią jednak zaatakować.

7. Amazonki osiągają wielkość około 28-30 centymetrów.

8. Charakterystyczną cechą tych ptaków jest wydawanie określonych odgłosów w zależności od fazy lotu. W trakcie startu papugi te wydają inne odgłosy, niż w czasie lotu.

9. Amazonki jak większość ptaków należą do roślinożerców.

10. Żyjące na wolności amazonki narażone są na wiele niebezpieczeństw. Główny, zagrożeniem jest działalność człowieka, jednak posiadają one również naturalnych wrogów.

Amazonki są wyjątkowo pięknymi ptakami, które niestety ze względu na działalność człowieka są zagrożone. Prowadzone są specjalne działania mające na celu uratowanie tego gatunku.