Ciekawostki

15 fascynujących ciekawostek o Amazon

Na świecie istnieje wiele firm, które dają zatrudnienie milionom pracowników. Wśród jednej z nich jest amerykański Amazon – a jej założyciel, Jeff Bezos, od wielu lat znajduje się w czołówce najbogatszych ludzi na Ziemi. Ale to nie wszystko – inne ciekawostki o Amazon mogą sprawić, że się zdziwisz.

1. Firma pierwotnie nazywała się Cadabra, podobnie jak magiczny termin „abracadabra”. Ale prawnik Jeffa Bezosa powiedział mu, że magiczne odniesienie jest zbyt niejasne, a kiedy mówisz to na głos, „kadabra” można pomylić ze „zwłokami” (am. “cadaver”). W końcu wymyślili nazwę Amazon, nawiązującą do rzeki w Ameryce Południowej. Pomysł polegał na tym, aby ich wybór książek był ogromny i szeroki, jak największa rzeka świata. Mieli na myśli wiele innych nazw i nadal są właścicielami jednej z domen. Jeśli wpisze sie Relentless.com w swojej przeglądarce, użytkownik zostanie przekierowany na Amazon.com.

2. Amazon swoją działalność rozpoczął od sprzedaży książek. Kiedy Jeff Bezos po raz pierwszy zakładał firmę w 1995 roku, była to tylko księgarnia z jego domowego garażu. Kiedy więc Amazon otworzył swoją pierwszą fizyczną księgarnię w 2015 roku, pozostał wierny korzeniom firmy.

3. W siedzibie firmy Amazon w Seattle „pracuje” około 6000 psów — mają nawet park dla psów na miejscu.

4. Ponieważ na Amazon można kupić prawie wszystko, warto wspomnieć o przedmiotach, których nie można kupić bezpośrednio na stronie internetowej. Pełnowymiarowe domy, samochody, papierosy i żywe zwierzęta to tylko niektóre z rzeczy, których zakup może wymagać opuszczenia domu.

5. Okres świąteczny jest stresujący dla branży detalicznej. Jeff Wilke, który był kierownikiem operacyjnym na początku 2000 roku, miał ciekawy sposób na wyładowanie frustracji. Zachęcał swoich pracowników, którzy właśnie osiągnęli cel, aby do niego zadzwonili, zamknęli oczy i wrzeszczeli na całe gardło jak pierwotny krzyk.

6. Amazon.com oficjalnie stał się spółką publiczną w maju 1997 roku. Kilka chwil przed swoją drugą rocznicą firma otworzyła swoje wirtualne drzwi dla konsumentów.

7. Amazon posiada ponad 40 spółek zależnych i marek. Jednym z nich jest Whole Foods, które firma technologiczna nabyła w czerwcu 2017 r. za 13,7 mld dolarów amerykańskich. Inne marki, z którymi się połączył, to sprzedawca audiobooków Audible, witryna z recenzjami książek GoodReads i platforma do transmisji na żywo Twitch.

8. Amazon Seller Central i Amazon Vendor Central to 2 różne platformy. Amazon Seller Central to bardziej idealny wybór dla dostawców zewnętrznych.

9. Pracownicy Amazona zarówno na poziomie podstawowym, jak i wykonawczym przechodzą szkolenie call-day center. Ta dwudniowa okazja ma na celu zachęcenie pracowników Amazon nie tylko do rozmowy, ale także do słuchania klientów. Ludzie, którzy słuchają, rozumieją, a dzięki zrozumieniu pracownicy ci mogą podejmować odpowiednie działania w celu zaspokojenia potrzeb klientów.

10. Amazon pomaga organizacjom charytatywnym poprzez Amazon Smile. Użytkownicy, którzy robią zakupy na smile.amazon.com, przekazują 0,5% kwalifikujących się zakupów na wybraną organizację charytatywną.

11. W 2012 roku Amazon przejął firmę zajmującą się robotyką. Amazon przejął Kiva Systems za 775 milionów dolarów.

12. W sieci magazynowej Amazon pracuje obecnie ponad 200 000 robotów mobilnych.

13. W okolicach Czarnego Piątku 2018 r. Amazon zdobył 26% udziału w wizytach brytyjskich sprzedawców internetowych.

14. Amazon działa również jako biblioteka za pośrednictwem Amazon Rentals. Program ten należy do wiodących usług wypożyczania podręczników na całym świecie. Doświadczeni użytkownicy bardzo polecają tę usługę ze względu na niskie ceny i wydajne usługi oferowane wraz z godnymi uwagi produktami.

15. Elektronika to jedna z najpopularniejszych kategorii wśród kupujących Amazon Prime.