Alpaka – 10 ciekawostek dla dzieci

alpaka

1. Alpaka to zwierzę hodowlane z Ameryki Południowej, zwykle w Andach. Nie ma dzikich gatunków alpak – wszystkie obecnie żyjące alpaki to zwierzęta należące do stad rolników i hodowców. Zostały one oswojone 6000 lat temu

2. Wełna alpak jest bardzo cenna, głównie pod względem jej właściwości. Między innymi wełna alpak jest wodoodporna, lżejsza od owczej wełny, a przy tym cieplejsza od bawełny.

3. Alpaki są uderzająco podobne do lam, ale nie są z nimi spokrewnione. Ten powszechny błąd przypisywania im pokrewieństwa jest wynikiem uderzającego podobieństwa.

4. Alpaki to zwierzęta o smukłej budowie ciała, z wyraźną, długą szyją i małą głową. Charakterystyczny jest również ich krótki ogonek i spiczaste uszy oraz duże, ciemne oczy i czasem wystające z pyszczka duże zęby dolne.

5. Alpaki potrafią dożyć nawet 20 lat w dobrych warunkach.

6. Alpaki to zwierzęta bardzo społeczne i towarzyskie. Uwielbiają przebywa w otoczeniu innych alpak ale też kóz, owiec, czy lam. W ten sposób tworzą się w gospodarstwach naprawdę duże stada, w których te zwierzęta czują się najlepiej.

7. Alpaki w poczucie zagrożenia najczęściej uciekają. Potrafią też najpierw opluć człowieka lub zwierzę które ich niepokoi, a potem zacząć uciekać. Między sobą komunikują się głównie poprzez mowę ciała.

8. 99% populacji alpak obecnie żyje w Ameryce Południowej. Były również próby hodowli alpak w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Holandii i Australii, jednak nie odniosły one większych sukcesów. Mimo to gatunek ten uważa się za jeden z bardziej adaptacyjnych do różnych warunków środowiska.

9. Alpaki to bardzo nieśmiałe i strachliwe stworzenia. Jednak jeśli poczują się bezpiecznie wykazują często takie cechy jak ciekawość, ale też i delikatność. Są też bardzo inteligentne. Trzeba jednak pamiętać, że każdy osobnik ma swoją własną osobowość.

10. Alpaki strzyże się najczęściej raz do roku. W cieplejszym klimacie, gdzie przez większą część roku jest lato, wykonuje się ten zabieg dwa razy do roku, by zwierzę się nie przegrzewało.

4.2/5 - (liczba ocen: 6)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.