Alpaka – 10 ciekawostek dla dzieci

alpaka

1. Alpaka to zwierzę hodowlane z Ameryki Południowej, zwykle w Andach. Nie ma dzikich gatunków alpak – wszystkie obecnie żyjące alpaki to zwierzęta należące do stad rolników i hodowców. Zostały one oswojone 6000 lat temu

2. Wełna alpak jest bardzo cenna, głównie pod względem jej właściwości. Między innymi wełna alpak jest wodoodporna, lżejsza od owczej wełny, a przy tym cieplejsza od bawełny.

3. Alpaki są uderzająco podobne do lam, ale nie są z nimi spokrewnione. Ten powszechny błąd przypisywania im pokrewieństwa jest wynikiem uderzającego podobieństwa.

4. Alpaki to zwierzęta o smukłej budowie ciała, z wyraźną, długą szyją i małą głową. Charakterystyczny jest również ich krótki ogonek i spiczaste uszy oraz duże, ciemne oczy i czasem wystające z pyszczka duże zęby dolne.

5. Alpaki potrafią dożyć nawet 20 lat w dobrych warunkach.

6. Alpaki to zwierzęta bardzo społeczne i towarzyskie. Uwielbiają przebywa w otoczeniu innych alpak ale też kóz, owiec, czy lam. W ten sposób tworzą się w gospodarstwach naprawdę duże stada, w których te zwierzęta czują się najlepiej.

7. Alpaki w poczucie zagrożenia najczęściej uciekają. Potrafią też najpierw opluć człowieka lub zwierzę które ich niepokoi, a potem zacząć uciekać. Między sobą komunikują się głównie poprzez mowę ciała.

8. 99% populacji alpak obecnie żyje w Ameryce Południowej. Były również próby hodowli alpak w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Holandii i Australii, jednak nie odniosły one większych sukcesów. Mimo to gatunek ten uważa się za jeden z bardziej adaptacyjnych do różnych warunków środowiska.

9. Alpaki to bardzo nieśmiałe i strachliwe stworzenia. Jednak jeśli poczują się bezpiecznie wykazują często takie cechy jak ciekawość, ale też i delikatność. Są też bardzo inteligentne. Trzeba jednak pamiętać, że każdy osobnik ma swoją własną osobowość.

10. Alpaki strzyże się najczęściej raz do roku. W cieplejszym klimacie, gdzie przez większą część roku jest lato, wykonuje się ten zabieg dwa razy do roku, by zwierzę się nie przegrzewało.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *