Ciekawostki

10 Ciekawostek dla Dzieci o Alpakach

słodka różowa alpaka

Alpaka to urocze stworzenie, które wydaje się pochodzić z innego świata. Jego sierść jest miękka i puszysta, jakby zrobiona z chmury. Ale to, co naprawdę wyróżnia alpakę, to jej ekstrawaganckie zachowanie.

Można powiedzieć, że alpaka to jedno z najbardziej przyjaznych i towarzyskich zwierząt na ziemi. Małym, łagodnym spojrzeniem i delikatnym dotykiem nosa, potrafi wzbudzić u ludzi ogromne uczucia. Ale co najbardziej zaskakujące, alpaki również pokazują swoje uczucia i emocje w bardzo ludzki sposób.

Często można zobaczyć alpaki, które ściskają się nawzajem, jakby się kochali, lub skaczą wokół siebie, jakby bawiły się w zawody taneczne. Potrafią również wydawać z siebie dziwne dźwięki, które brzmią jak mieszanina chrząkania i gwizdania.

Ale alpaki to nie tylko przyjaciele ludzi i mistrzowie w zabawie. Mają one również praktyczne zastosowania. Ich miękka sierść jest jednym z najbardziej wartościowych naturalnych materiałów na świecie. Można ją przędzić w luksusowe tkaniny i dzianiny, które są ciepłe, lekkie i przewiewne.

włochata alpaka

W sumie, alpaka to stworzenie, które łączy w sobie zarówno urok, jak i praktyczność. Może zachwycać swoją delikatnością i przyjacielskim usposobieniem, ale również być cennym źródłem wartościowych materiałów. Oto interesujące ciekawostki o alpakach które przygotowaliśmy dla dzieci:

1. Alpaka to zwierzę hodowlane z Ameryki Południowej, zwykle w Andach. Nie ma dzikich gatunków alpak – wszystkie obecnie żyjące alpaki to zwierzęta należące do stad rolników i hodowców. Zostały one oswojone 6000 lat temu.

2. Wełna alpak jest bardzo cenna, głównie pod względem jej właściwości. Między innymi wełna alpak jest wodoodporna, lżejsza od owczej wełny, a przy tym cieplejsza od bawełny.

3. Alpaki są uderzająco podobne do lam, ale nie są z nimi spokrewnione. Ten powszechny błąd przypisywania im pokrewieństwa jest wynikiem uderzającego podobieństwa.

4. Alpaki to zwierzęta o smukłej budowie ciała, z wyraźną, długą szyją i małą głową. Charakterystyczny jest również ich krótki ogonek i spiczaste uszy oraz duże, ciemne oczy i czasem wystające z pyszczka duże zęby dolne.

5. Alpaki potrafią dożyć nawet 20 lat w dobrych warunkach.

6. Alpaki to zwierzęta bardzo społeczne i towarzyskie. Uwielbiają przebywa w otoczeniu innych alpak ale też kóz, owiec, czy lam. W ten sposób tworzą się w gospodarstwach naprawdę duże stada, w których te zwierzęta czują się najlepiej.

alpaka

7. Alpaki w poczucie zagrożenia najczęściej uciekają. Potrafią też najpierw opluć człowieka lub zwierzę które ich niepokoi, a potem zacząć uciekać. Między sobą komunikują się głównie poprzez mowę ciała.

8. 99% populacji alpak obecnie żyje w Ameryce Południowej. Były również próby hodowli alpak w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Holandii i Australii, jednak nie odniosły one większych sukcesów. Mimo to gatunek ten uważa się za jeden z bardziej adaptacyjnych do różnych warunków środowiska.

9. Alpaki to bardzo nieśmiałe i strachliwe stworzenia. Jednak jeśli poczują się bezpiecznie wykazują często takie cechy jak ciekawość, ale też i delikatność. Są też bardzo inteligentne. Trzeba jednak pamiętać, że każdy osobnik ma swoją własną osobowość.

10. Alpaki strzyże się najczęściej raz do roku. W cieplejszym klimacie, gdzie przez większą część roku jest lato, wykonuje się ten zabieg dwa razy do roku, by zwierzę się nie przegrzewało.