Ameryka Północna

21 ciekawostek o więzieniu i wyspie Alcatraz w San Francisco

san francisco Alcatraz

Nie zawsze było to więzienie: Początkowo był to fort, ogłoszony w 1850 roku przez prezydenta Millarda Fillmore’a rezerwatem wojskowym. W 1859 r. wojska przeniosły się do obrony rejonu zatoki. W 1907 roku Alcatraz stał się oficjalnym amerykańskim więzieniem wojskowym i pozostał nim do 1933 roku, kiedy to placówka została przeniesiona do Biura Więziennictwa. Oto najlepsze ciekawostki o Alcatraz.

1. We wcześniejszych latach Alcatraz więźniowie nie mogli rozmawiać ze sobą, z wyjątkiem posiłków i czasu rekreacyjnego. Niektórzy więźniowie powszechnie opróżniali wodę z toalet i tworzyli prymitywny system łączności poprzez rurociągi kanalizacyjne

2. Alcatraz oznacza „dziwne ptaki” według strony internetowej Biura Więziennictwa. W 1775 roku hiszpański odkrywca por. Juan Manuel de Ayala nazwał wyspę „de los alcatraces”.

3. W Alcatraz mieszkało około 300 cywilów jednocześnie, w tym zarówno kobiety, jak i dzieci. Głównymi pomieszczeniami mieszkalnymi dla rodzin były: budynek nr 64, trzy budynki mieszkalne, jeden duży dwupoziomowy i cztery duże drewniane domy dla starszych oficerów.

4. Rodziny mieszkały na Alcatraz podczas lat więziennych: Strażnicy i oficerowie mieszkali na wyspie z żonami i dziećmi. Istnieje nawet Stowarzyszenie Absolwentów dla ludzi, którzy tam dorastali.

5. Alcatraz wypracował sobie reputację odseparowania niepoprawnych Amerykanów od reszty społeczeństwa. Czasami zasady dyktowały, że więźniowie nie mogą nawet ze sobą rozmawiać. Ale warunki panujące w więzieniu nie były tak surowe, jak później przedstawiały to filmy i telewizja. Więźniowie często otrzymywali własną celę, a niektórzy nawet prosili o przeniesienie ich do Alcatraz, ponieważ możliwość wystąpienia problemów z przemocą była niewielka.

6. W 1969 roku grupa studentów okupowała zamknięte więzienie Alcatraz w proteście. Chodziło im o zwrócenie uwagi na politykę rządu Stanów Zjednoczonych polegającą na zniesieniu suwerenności plemiennej i przeniesieniu rdzennych mieszkańców Ameryki do miast. Okupacją, która trwała łącznie 19 miesięcy, kierował Richard Oakes, student San Francisco State College.

7. Każda cela w bloku B i C miała 1,50 metra na 2,70 metra. Komórki w Alcatraz miały mały zlew z zimną bieżącą wodą, małe łóżko do spania i toaletę. Komórki w bloku D były bardziej przestronne, ale nadal najmniej popularne. W bloku D więźniowie byli przetrzymywani w celach 24 godziny na dobę, z wyjątkiem jednej wizyty w tygodniu na dziedzińcu rekreacyjnym.

8. W 1895 roku, kiedy Alcatraz był fortem, a nie więzieniem Indianie zostali uwięzieni na Alcatraz, ponieważ odmówili uprawiania roli w sposób, w jaki nakazał im rząd i byli przeciwni przymusowej edukacji swoich dzieci w rządowych szkołach z internatem.

9. Wyspa Alcatraz została przekształcona w park i stała się częścią amerykańskiego systemu parków narodowych w 1972 roku. Jeśli chcesz zwiedzić wyspę, możesz zaplanować sobie tam wycieczkę.

10. Kiedy Alcatraz był aktywnym więzieniem, jego oficerowie i ich rodziny tworzyli ogrody. Wytrzymałe rośliny, które wybrali, przetrwały dziesięciolecia zaniedbań po zamknięciu więzienia.

11. W bloku B i C było 336 cel. NPS twierdzi, że pierwotnie było ich 348, ale 12 zostało usuniętych, gdy schody zostały zainstalowane na końcu każdego bloku komórkowego. W bloku D było 36 cel segregacyjnych i 6 pojedynczych cel zamkniętych.

12. W Alcatraz nie było możliwości wykonywania kary śmierci, a proces ten zazwyczaj pozostawiano instytucjom państwowym. Więźniowie, którzy otrzymali wyrok śmierci, zostali przenoszeni do San Quentin State Penitentiary w celu wykonania kary śmierci w komorze gazowej.

13. Więźniowie faktycznie uciekli z Alcatraz. 36 próbowało uciec. 23 zostało schwytanych, 6 zastrzelonych, a 2 utonęło. Pozostali 5 zaginęli i przypuszczalnie utonęli.

14. Alcatraz został zamknięty w 1963 roku, ponieważ jego utrzymanie było zbyt kosztowne. Zamknięto je w 1963 roku z tego samego powodu, dla którego było tak charakterystyczne: lokalizacja. Słona woda w dalszym ciągu niszczyła struktury, powodując nadmierne koszty utrzymania budynków. Codziennie Alcatraz kosztował trzy razy więcej niż większość innych więzień federalnych w latach 50-tych.

15. Więźniowie otrzymywali jedną wizytę miesięcznie i każda wizyta musiała być zatwierdzona bezpośrednio przez naczelnika. Nie zezwalano na fizyczny kontakt, a zasady nakazywały, aby więźniowie nie mogli rozmawiać o bieżących wydarzeniach, ani o sprawach dotyczących życia w więzieniu. Więźniowie rozmawiali z gośćmi przez domofon, a funkcjonariusz więzienny przez większość czasu monitorował rozmowy.

16. Wiezień Willie Radkay, wskazywał, że posiadanie własnej celi było wielką przewagą nad innymi więzieniami federalnymi. Posiadanie własnej celi zmniejszyło szanse na gwałt, a aspekt prywatności był również cenioną korzyścią. Stwierdził również, że personel większość czasu traktował więźniów z szacunkiem, choć rzadko rozmawiali ze sobą. Ponadto, wg. niego jedzenie było najlepsze w całym systemie więziennym/

17. Kiedy skończyła się potrzeba zbrojnego monitorowania zatoki, armia amerykańska zdekonstruowała twierdzę, pozostawiając tylko fundamenty w stanie nienaruszonym. W latach 1909-1911 jeńcy wojskowi zostali oddani do pracy przy budowie nowego obiektu, w którym mieściłyby się koszary dyscyplinarne na Zachodnim Wybrzeżu.

18. W Alcatraz 8 osób zostało zamordowanych przez więźniów. Pięciu mężczyzn popełniło samobójstwo, a piętnastu zmarło z powodu naturalnych chorób. Wszyscy zmarli więźniowie zostali przywiezieni z powrotem na ląd stały.

19. Najwyższa liczba odnotowana kiedykolwiek więźniów wynosiła 302, a najniższa 222.

20. Wielu zna historię Franka Morrisa, Johna Anglińczyka i Clarence’a Anglińczyka, którzy słynnie próbowali uciec z wyspy więziennej w 1962 roku, używając tratwy z płaszczy przeciwdeszczowych.

21. Więźniowie twierdzili, że na wyspie zawsze było zimno. Mówili, że cele na wyższych poziomach z widokiem z okna były bardziej popularne, ponieważ były cieplejsze niż komórki na poziomie gruntu.