Ciekawostki

15 Ciekawostek, Informacji i Faktów o Albiniźmie

albinizm
źródło: Muntuwandi / Wikipedia

1. Albinizm to brak pigmentu w skórze, włosach oraz tęczówkach oczu, co powoduje, że skóra i włosy albinosów są białe, a oczy niebieskie lub czerwone, kiedy pigmentu jest tak mało, że w oku widoczne są naczynia krwionośne. Przyczyną albinizmu jest brak tyrozynazy, która wytwarza melaninę.

2. Figowiec benjamina to odmiana rośliny z częściowym albinizmem. Jej liście są zielone z białymi obwódkami, dlatego często uprawiana jest jako roślina doniczkowa o charakterze ozdobnym. W warunkach naturalnych figowiec ten spotykany jest w południowej Azji i w Australii, a także jest oficjalnym drzewem Bangkoku w Tajlandii.

3. Albinizm najczęściej występuje w niektórych grupach etnicznych w Afryce, gdzie wada ta nie jest uznawana za chorobę, tylko za magię. Albinosi uznawani są tam za duchy zmarłych, a ich ciałom przypisuje się magiczną moc amuletów oraz składników sekretnych eliksirów. Teorie te stały się podstawą do szeregu morderstw na albinosach w Afryce Wschodniej.

4. W XX wieku w Afryce w największym niebezpieczeństwie znajdowały się stare kobiety, albinoski, które miały czerwone oczy. Sytuacja zaostrzyła się, kiedy mieszkańcy Tanzanii zaczęli urządzać polowania na albinosy w każdym wieku, porywano nawet dzieci i profanowano groby. Ich włosy, oczy, genitalia, skóra i krew są w Tanzanii używane do obrzędów magicznych oraz produkcji ochronnych amuletów.

5. Jezioro Wiktorii, usytuowane między Kenią, Tanzanią i Ugandą, to ośrodek połowu lokalnej ludności. Wielu rybaków z tych okolic wplata w sieci włosy albinosów, ponieważ wierzą, że to zapewni im udany połów, a także, że dzięki włosom albinosów uda im się złowić ryby, które mają złoto w brzuchu.

6. W 2008 roku prezydent Tanzanii podjął kroki mające na celu ochronę życia populacji albinosów. Policja została zmuszona do stworzenia obszernych list wszystkich obywateli z albinizmem, a potem zapewnienia im stałej ochrony. Dzięki temu wielu z nich uniknęło losu poprzedników, których zamordowano z wyjątkowym okrucieństwem i przerobiono na amulety przynoszące szczęście właścicielom.

7. Al-Shaymaa Kwegyir to tanzańska działaczka na rzecz praw i ochrony albinosów, która sama również cierpi na albinizm. W 2008 roku, jako pierwszy albinos w historii państwa, została mianowana członkiem parlamentu.

8.Mimo środków bezpieczeństwa, które rząd Tanzanii wprowadził w życie, by zapewnić ochronę albinosom, polowania na tę część ludności nie ustały. Premier musiał odebrać licencję znachorom, którzy odprawiali obrzędy z użyciem części ciała i organów albinosów, żeby powstrzymać handel ich zwłokami.

9. W 2009 roku w północno-zachodniej Tanzanii zapadł pierwszy w historii wyrok, skazujący zabójców albinosa na śmierć. Czternastoletni albinos został porwany i poćwiartowany, a części jego ciała miały być sprzedany lokalnemu znachorowi. Wyrok ten był przełomem i uświadomił ludności afrykańskiej, że zbrodnie popełniane na „żywych duchach” będą traktowane z powagą i bezwzględnością.

10. Siedemdziesiąt pięć tysięcy dolarów to suma, na jaką przeciętny mieszkaniec Tanzanii musi pracować około stu pięćdziesięciu lat oraz suma, na jaką wycenia się życie albinosa. Tak gigantyczne pieniądze powodują, że czasem nawet rodzice sprzedają swoje dziecko, dotknięte albinizmem, żeby nie martwić nie finansami do końca życia, ale też by pozbyć się problemu i permanentnego strachu o spokój i bezpieczeństwo.

11. Albinoski w Afryce uznawane są za lekarstwo na HIV. Jak wiadomo wirus ten jest niezwykle powszechny w Afryce, dlatego kobiety z białą skórą bardzo często padają ofiarami grupowych gwałtów, dokonywanych w celu pozbycia się śmiercionośnego zakażenia.

12. Choć trudno w to uwierzyć, albinizm najczęściej jest chorobą nabytą. Oznacza to, że nie każdy albinos urodził się z niemal przejrzystą skórą, białymi włosami i jasnymi tęczówkami. W wielu przypadkach pierwsze objawy albinizmu pojawiają się u ludzi nawet po piętnastym roku życia, a zaczyna się od jasnych plam na ciele, które z czasem się powiększają.

13. W przeciwieństwie do albinizmu nabytego, albinizm wrodzony jest chorobą nieuleczalną i nie ma żadnych metod, by się go pozbyć. Trzeba jednak dbać o kondycję skóry i nie narażać jej na nadmiar promieni słonecznych, ponieważ bardzo szybko doprowadzi to do poważnych poparzeń, a często nawet do zmian skórnych, spośród których najgorszą możliwością są nowotwory.

14. Winnie Harlow to kanadyjska modelka z bielactwem, czyli częściowym albinizmem, która zrobiła karierę w amerykańskiej edycji Top Model, a później została modelką popularnej marki Victoria’s Secret. Skóra modelki jest brązowa w białe łaty i wygląda tak ciekawie, że zainteresowali się nią artyści. Winnie Harlow wystąpiła w teledysku Eminema, a także na wybiegach mody, gdzie prezentowała ubrania najpopularniejszych współczesnych projektantów.

15. Albinizm wśród zwierząt to przypadłość, która kwalifikuje je do odmiennej grupy, cieszącej się dużo popularnością w sklepach zoologicznych. Można więc kupić białego królika z czerwonymi oczami, takiego samego szczura czy mysz, a ostatnio bardzo popularne stały się białe koszatniczki.