Ameryka Północna

27 ciekawostek oraz informacji o Alasce

alaska

Alaska to stan USA położony w północno-zachodniej części Ameryki Północnej.

Graniczy z Kanadą na wschodzie, Oceanem Arktycznym na północy i Oceanem Spokojnym na południu i zachodzie. Oto ciekawostki oraz mało znane informacje o Alasce.

1. Alaska jest jednym z dwóch stanów USA, które nie graniczą z innym stanem. Hawaje są drugim.
2. Alaska jest największym stanem w Stanach Zjednoczonych pod względem powierzchni całkowitej z 1 717 856 km2.
3. Stany Zjednoczone kupiły Alaskę od Imperium Rosyjskiego 30 marca 1867 roku za 7,2 mln dolarów amerykańskich, czyli za około 4,7 USD za kilometr kwadratowy lub 2 centy za akr.
4. Nazwa „Alaska” została wprowadzona w okresie kolonialnym w Rosji, kiedy to była używana w odniesieniu do półwyspu. Pochodziła od idiomu Aleuta, czyli Unangamu, który w przenośni odnosi się do lądu stałego Alaski.
5. Vitus Bering, Duńczyk pracujący dla Rosjan i Alexei Chirikov odkryli Alaskę i Wyspy Aleuckie w 1741 roku.
6. W 1968 roku znaleziono duży zbiornik ropy i gazu w pobliżu Zatoki Prudhoe na wybrzeżu Arktyki. Zbiornik Prudhoe Bay, z szacowanym wydobywalnym 10 miliardów baryłek ropy naftowej i 27 bilionów stóp sześciennych gazu ziemnego, jest dwukrotnie większy niż każde inne pole naftowe w Ameryce Północnej. Rurociąg Trans-Alaska został ukończony w 1977 roku, a jego koszt wyniósł 7,7 mld USD. Ropa naftowa przepływa przez 800-milometrowy rurociąg z Prudhoe Bay do portu Valdez.
7. Park Narodowy Denali i lodowiec Mendenhall Glacier w Lasach Narodowych North Tongass są fascynujące, podobnie jak duża kolekcja słupów totemowych w Narodowym Parku Historycznym Sitka.
8. Rdzenna ludność Alaski obejmuje Eskimosów, rdzennych Amerykanów i Aleiutów. Około połowa wszystkich rdzennych mieszkańców Alaski to Eskimosi. Dwie główne grupy Eskimosów, Inupiat i Yupik, wyróżniają się językiem i geografią. Ci pierwso mieszkają w północno- i północno-zachodniej części Alaski i mówią w języku Inupiaq, podczas gdy te drudzy mieszkają na południu i południowym zachodzie i mówią w języku Yupik.
9. Około jedna trzecia rdzennych mieszkańców Alaski to rdzenni Amerykanie. Główne plemiona to Atabaskan w centralnej części stanu oraz Tlingit, Tsimshian i Haida na południowym wschodzie.
10. Alaska jest zdecydowanie największym stanem USA. Jest ponad dwa razy większa od obszaru Teksasu.
11. Na świecie jest tylko 16 krajów (w tym USA), które są większe niż Alaska.
12. Alaska jest jedynym stanem USA, którego nazwę można wpisać w jednym wierszu standardowej klawiatury.
13. Gęstość zaludnienia na Alasce jest mniejsza niż dwie osoby na milę kwadratową
14. Nazwa Alaski wywodzi się od rodzimego amerykańskiego wyrażenia, które oznacza „obiekt, do którego skierowane jest działanie morza”.
15. Alaska zawiera najbardziej wysunięte na północ, zachodnie i wschodnie punkty Stanów Zjednoczonych.
16. W Stanach Zjednoczonych znajduje się 20 najwyższych szczytów górskich. 17 z nich znajduje się na Alasce. Denali, „The Great One”, jest najwyższy.
17. Na Alasce znajduje się ponad 3 tys. rzek i 3 mln. jezior. Największym z nich jest jezioro Iliamna, które ma powierzchnię 1 tys. mil kwadratowych.
18. Alaska posiada około 100 tys. lodowców, pokrywających 5% powierzchni.
19. Juneau nie ma dostępu drogowego do reszty stanu. Jest to jedyna stolica Stanu, do której można dotrzeć wyłącznie łodzią lub samolotem. Jest to również największe miasto na Alasce, obejmujące 3108 mil kwadratowych.
20. Anchorage Lake Hood jest największą na świecie i najbardziej ruchliwą bazą dla samolotów morskich. Ponad 800 startów i lądowań ma miejsce w pracowity letni dzień.
21. Największym łososiem złowionym na Alasce był łosoś z rzeki Kenai. Ważył 97,5 funta.
22. Na Alasce na każde 21 osób przypada około 1 niedźwiedź.
23. Nielegalne jest szeptanie do czyjegoś ucha podczas polowania na łosie na Alasce.
24. Barrow, Alaska ma najdłuższy i najkrótszy dzień. Kiedy słońce wschodzi 10 maja, nie zachodzi przez prawie 3 miesiące. Gdy zachodzi słońca 18 listopada, mieszkańcy nie widzą słońca przez prawie 2 miesiące.
25. Alaska ma ponad 100 wulkanów.
26. Alaska ma więcej linii brzegowej niż reszta Stanów Zjednoczonych łącznie, około 34.000 mil.
27. Dzika i piękna Alaska jest domem majestatycznych gór, lodowców, aktywnych wulkanów i ogromnych śladów zalesionych terenów.