Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Alanya i Okolicy

Alanya plaża

Alanya to najbardziej wysunięty na zachód, region tureckiej Riwiery i Cylicyji, a także jeden z najpopularniejszych kurortów w Turcji. Malowniczy półwysep, posiada niezwykle ciekawe zabytki, przepiękne plaże oraz wspaniałe krajobrazy.

To idealne miejsce na spędzenie urlopu, niemal dla każdego, gdyż zwiedzanie interesujących miejsc można połączyć z odpoczynkiem na plaży. Poniżej, zostały przedstawione wszystkie atrakcje, które warto zobaczyć, podczas pobytu w Alanyi.

1. Plaża Kleopatry

To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych tureckich plaży. Znajduje się ona w zachodniej części półwyspu, na którym leży Alanya. Według legendy krążącej wśród mieszkańców, to właśnie w tym miejscu Kleopatra zażywała kąpieli i spotykała się z Markiem Antoniuszem. Złocisty piasek, sporty wodne oraz liczne restauracje i bary przyciągają tu co roku wielu miłośników kąpieli i plażowania. Dodatkowo, odbywają się tu rozgrywki w piłce nożnej czy siatkówce. Jest to plaża publiczna, a opłata obejmuje tylko korzystanie z leżaków i parasoli oraz wszelkie sporty wodne takie jak: narty wodne, windsurfing czy też parasailing. Są tu również idealne warunki do nurkowania. Po dniu spędzonym na tej wspaniałej plaży, warto udać się na zwiedzanie okolicznych atrakcji.

2. Twierdza Kalesi

Jednym z najciekawszych zabytków jest Twierdza Kalesi. Średniowieczny zamek mieści się w południowej części miasta Alanya. Budowla, znajduje się na wzgórzu, które nad miastem góruje na wysokości 250 metrów. Jest otoczone z trzech stron wodą, co przypuszczalnie świadczy o tym, że w przeszłości była to niedostępna forteca. W obrębie murów Kalesi, można zobaczyć także Czerwoną Wieżę i kościół bizantyjski. Zamek jest otwarty dla turystów, których zachwycają szczególnie widoki krajobrazowe.

3. Czerwona Wieża

Czerwona Wieża stanowi wizytówkę Alanyi i największą atrakcję turystyczną miasta. Została ona wybudowana w XIII wieku i była ważnym elementem fortyfikacji obronnych miasta. Jednak dopiero po renowacji, czyli w wieku XX stała się turystyczną atrakcją. Na miejsce można dotrzeć autobusem bądź pójść na pieszo – to tylko 30 minut spacerem. Warto wybrać się także na sam szczyt wieży, na którą prowadzi 85 kamiennych schodów. Roztacza się stamtąd wspaniały widok na całe miasto oraz na Morze Śródziemne.

4. Bazar Cuma Pazar

Będąc w Alanyi koniecznie trzeba odwiedzić tamtejsze lokalne bazary, na których można kupić niemal wszystko, od owoców przez sery i słodycze po aromatyczne przyprawy. Znajduje się też tu, wiele stoisk z odzieżą i pamiątkami. Jednym z najsłynniejszych bazarów w Alanyi jest Cuma Pazar, czyli Bazar Piątkowy. Odbywa się on, zgodnie z nazwą, w każdy piątek. Klimat panujący na tym tureckim bazarze jest niepowtarzalny i naprawdę warto odwiedzić to miejsce.

5. Jaskinia Dim

Jaskinia Dim jest drugą co do wielkości jaskinią w Turcji. Znajduje się na zboczu góry Cebel – i – Reis, należącej do pasma gór Taurus. Otoczona stalagmitami i stalaktytami, na swoim dnie kryje niewielkie jezioro. Ma ona prawdopodobnie około miliona lat. Wejście do groty mieści się na wysokości 232 metrów n. p.m. Dopiero w roku 1998 została ona udostępniona dla zwiedzających.

6. Jaskinia Damlataş

Jaskinia Damlataş znajduje się w zachodniej części regionu i jest dostępna od strony Plaży Kleopatry. Nazwę, która oznacza „Kapiący Kamień” nadano jej ze względu na wodę kapiącą ze stalaktytów. Według szacunków, formy nacieków, które powstały we wnętrzu groty, pochodzą sprzed około 15 tysięcy lat. Jaskinia jest polecana, do odwiedzania, szczególnie osobom z astmą, gdyż panujący w jej wnętrzu mikroklimat, ma właściwości lecznicze.

7. Muzeum Archeologiczne

Szczególnie dla miłośników historii, poleca się Muzeum Archeologiczne miasta Alanya. Mieści się ono niedaleko Jaskini Damlataş, plaży i punktu informacji turystycznej. W muzeum, działającym od 1967 roku można zobaczyć mnóstwo przedmiotów z różnych epok, odnalezionych podczas wykopalisk archeologicznych. Do najcenniejszych eksponatów, należy miniaturowa rzeźba z brązu z II w. n. e. przedstawiająca Heraklesa. Warto udać się również do ogrodu muzealnego, gdzie znaleźć można kamienne wykopaliska z okresu bizantyjskiego, rzymskiego i seldżuckiego.

8. Dimçay

Na wschód od miasta, dokładnie w okolicach Jaskini Dim, znajduje się Dimçay, czyli górska rzeczka, na której zostały umieszczone metalowe, bądź drewniane platformy z zadaszeniami. Turcy spędzają tu całe dnie, szczególnie latem, głównie piknikując. Można tu również korzystać z basenów, zjeżdżalni czy okolicznych restauracji.

9. Merkez Camii

Wielkie wrażenie w Alanyi, robi Merkez Camii, czyli meczet miejski. W środku występują zdobienia w błękitnej kolorystyce. Przy wejściu należy zdjąć buty oraz zakryć ramiona i kolana. Kobiety powinny także zakryć głowę chustą czy apaszką. Meczet znajduje się w okolicach portu. Będąc w Turcji, warto udać się do chociaż jednego meczetu, aby przyjrzeć się z bliska innej kulturze.

10. Park miejski

W środku głośnego centrum Alanyi, można nieco odetchnąć w parku miejskim. Jest tu dość spokojnie i cicho podczas tygodnia, lecz w weekend przychodzi mnóstwo ludzi. W parku znajduje się specjalne miejsce dla okolicznych kotów, tak zwany Kedi Evi, czyli Koci Dom. Jest to pozycja obowiązkowa dla miłośników tych zwierząt.