20 interesujących ciekawostek o Agnieszce Osieckiej
Agnieszka Osiecka była wybitną polską poetką i autorką tekstów do wielu znanych i lubianych piosenek. Jej życie było niezwykle barwne, pełne romansów, wzlotów i upadków. Ambitna, bezkompromisowa, kochająca sztukę i poezję, doceniana była od lat: na jej cześć nazywano szkoły i biblioteki, tworzono pomniki, a także niejednokrotnie upamiętniano w książkach i na ekranach.
1. Agnieszka Osiecka urodziła się w Warszawie w 1936 roku. Zmarła w 1997 roku, a przyczyną jej śmierci był rak jelita grubego.
2. Rodzina Agnieszki Osieckiej była wielonarodowościowa. Poetka ma korzenie polskie, węgierskie, rumuńskie i serbskie.
3. Pisarka dorastała nie tylko w wielonarodowościowym środowisku – jej przodkowie byli artystami i uprawiali różne dziedziny sztuki. Matka Agnieszki Osieckiej była poetką, zaś jej przybrana babka występowała w Operze Wiedeńskiej.
4. Niewiele osób wie, że Agnieszka Osiecka pisała również znane slogany reklamowe. Była autorką m.in. sloganu do polskiej wersji reklamy Coca Coli.
5. Poetka była związana z wieloma mężczyznami ze świata nauki i sztuki. Romansowała z Markiem Hłaską (scenarzystą i pisarzem), przez rok była żoną producenta filmowego Andrzeja Frykowskiego, a następnie poślubiła reżysera Wojciecha Jesionkę.
6. Agnieszka Osiecka dwukrotnie została odznaczona za wybitne zasługi dla polskiej sztuki. Wyróżniona została Złotym Krzyżem Zasługi w 1979 roku, a pośmiertnie przyznano jej Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
7. Prywatnie Agnieszka Osiecka przyjaźniła się z polską wokalistką Marylą Rodowicz. Napisała dla niej wiele piosenek, które do dziś uchodzą za kultowe. Wśród najpopularniejszych wyróżnić można „Małgośkę”, „Cyrk nocą”, „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma” oraz „Niech żyje bal”.
8. Piosenki Agnieszki Osieckiej wykonywało jednak znacznie więcej docenianych i lubianych polskich gwiazd. Poetka współpracowała m.in. ze Skaldami, Krystyną Jandą, Violettą Villas, Katarzyną Nosowską, Krystyną Geppert, Sewerynem Krajewskim i Edytą Górniak.
9. Łącznie Agnieszka Osiecka napisała około 2 tysięcy tekstów piosenek.
10. Pisarka zajmowała się również tworzeniem sztuk teatralnych. Jej największym sukcesem okazało się napisanie scenariusza do sztuki „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, która cieszyła się ogromną popularnością 80 lat temu. Scenariusz zdobył nawet główną nagrodę w 1964 roku w konkursie Festiwalu Polskiej Dramaturgii Współczesnej.
11. Na tym jednak nie kończyła się pisarska działalność Agnieszki Osieckiej. Jest ona autorką opowiadań dla dzieci i dorosłych, wierszy i powieści fabularnych.
12. Polski serial rysunkowy „Dixie” z lat 80-tych został wyprodukowany na podstawie opowiadań dla dzieci autorstwa Agnieszki Osieckiej.
13. Ku pamięci autorki założona została Fundacja „Okularnicy” imienia Agnieszki Osieckiej. Poza ochroną dorobku poetki, fundacja zajmuje się pomaganiem młodym artystom, a także organizuje konkurs interpretacyjny utworów Osieckiej.
14. Agnieszka Osiecka stała się patronką wielu publicznych placówek i instytucji. Patronuje szkołom (m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Sopocie i Wodzisławiu Świętokrzyskim) i bibliotekach miejskich w Darłowie i Lipianach. Jej imię noszą również: Teatralne Atelier w Sopocie, Bielska Autorska Szkoła Aktorska i Muzyczne Studio Polskiego Radia.
15. Wizerunek poetki został upamiętniony na monetach Narodowego Banku Polskiego, który wypuścił w 2013 roku specjalną edycję bilonu z podobiznami najważniejszych polskich twórców sztuki rozrywkowej.
16. W 2020 roku Telewizja Polska wypuściła biograficzny serial „Osiecka”, który w trzynastu odcinkach opowiada o życiu i twórczości artystki. W serialu zagrali m.in. Eliza Rycembel, Magdalena Popławska, Maria Pakulnis, Piotr Żurawski i Jan Frycz.
17. W Bibliotece Narodowej w Warszawie umiejscowione jest Archiwum Agnieszki Osieckiej, w której znajdują się różne wydania najwybitniejszych dzieł artystki.
18. W całej Polsce znajdują się liczne pomniki i tablice pamiątkowe Agnieszki Osieckiej. Pomniki poetki zobaczyć można w Opolu, Warszawie i Rucianem-Nidzie. Na jej cześć została nazwana także jedna z Ławek Poetów w Tarnowie.
19. Agnieszka Osiecka przez wiele lat cierpiała na problemy z alkoholem. Zostało to ukazane w serialu „Osiecka” z 2020 roku.
20. Agnieszka Osiecka już od najmłodszych lat była postacią bardzo kontrowersyjną, odważną i antysystemową. Już w liceum odmówiła uczęszczania na lekcje religii, co w latach 50-tych spotkało się z dużym niezrozumieniem nie tylko starszych członków rodziny i nauczycieli, ale również rówieśników. Jej bezkompromisowość, język i sposób bycia sprawił, że została nawet wydalona ze Związku Młodzieży Polskiej, którego była aktywistką.