Agama – Ciekawostki, Informacje i Fakty
Agamy to przede wszystkim owadożercy, ale znane są z tego, że żywią się małymi ssakami, gadami i roślinnością. Swoją ofiarę łapią na język, którego wierzchołek pokrywają gruczoły śluzowe, które umożliwiają jaszczurce trzymanie się mniejszej ofiary. Poznajcie fascynujące ciekawostki o agamach.
1. Ich wielkość waha się od 13 do 30 cm. Samce są zazwyczaj o 7,5-12,5 cm dłuższe od przeciętnej samicy.
2. Jak sama nazwa wskazuje, agama pustynna żyje w siedliskach pustynnych i półpustynnych. Aby uzyskać wodę w surowym, suchym środowisku, agama pustynna może stać w postawie „zbierającej deszcz”, która kieruje krople wody do pyska.
3. Samce są terytorialne i muszą walczyć z innymi samcami, by zdobyć ich przestrzeń. Agamy żyją w grupach społecznych, w skład których wchodzi samiec alpha, około pół tuzina samic i podrzędnych samców.
4. Jaszczurki Agama są czasami nazywane jaszczurkami tęczowymi ze względu na kolorowe pokazy dokonywane przez dominujące samce.
5. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku od czternastu do osiemnastu miesięcy, a samce w wieku dwóch lat. Agama rozmnaża się w porze wilgotnej, chociaż jest w stanie rozmnażać się prawie przez cały rok na obszarach o stałych opadach deszczu.
6. Podrzędne samce mogą zyskać własną grupę tylko wtedy, gdy wyeliminują głównego samca lub założą kolonię poza całym terytorium innych samców.
7. Podczas porannego opalania się, dominujący samiec zajmuje najbardziej wzniosłe miejsce, z podwładnymi w niższych partiach.
8. Agama czerwonogłowa to gatunek jaszczurki występującej w większości Afryki Subsaharyjskiej. Jaszczurki agamy można rozpoznać po tym, że mają biały spód, brązowe kończyny tylne i ogon z jasnym pasem w dół po środku. Pasek na ogonie ma zwykle około sześciu do siedmiu ciemnych plam wzdłuż jego boku. Samice, młode i podrzędne samce mają oliwkowo-zieloną głowę, podczas gdy dominujący samiec ma niebieski korpus i żółty ogon.
9. Agamy polują głównie dzięki obserwacji i wolą czekać na pojawienie się owada. Ich klejące się języki pomagają im utrzymać się przy zdobyczy.
10. Samica składa jaja w dołku, który kopie pyskami i pazurami. Otwór jest głęboki na pięć centymetrów i znajduje się w piaszczystej, mokrej, wilgotnej glebie, która jest wystawiona na działanie promieni słonecznych prawie przez cały dzień i jest pokryta roślinnością.
11. Hardun ma ostre pazury, które pomagają jemu się wspinać na skały, mury, budynki i drzewa. Jest gatunkiem terytorialnym, który przejawia agresję poprzez kołysanie głową.
12. Co jedzą agamy? Mrówki, koniki polne, chrząszcze i termity. Agama zjada małe ssaki, gady i roślinność, jeśli to konieczne.