Azja

47 najlepszych ciekawostek, fakty, informacje o Afganistanie

afganistan ciekawostki, informacje i fakty

Afganistan, oficjalnie Islamska Republika Afganistanu, jest krajem śródlądowym położonym w Azji Południowej i Środkowej. Wspomnij o tym kraju i co przychodzi na myśl? Prawdopodobnie talibowie i terroryzm, burki i brody. Afganistan to jednak o wiele więcej.

Odkryjmy więcej faktów, informacji i ciekawostek na temat tego rozdartego wojną kraju.

1. Kabul, stolica Afganistanu, jest jego największym miastem.

2. Afganistan jest krajem śródlądowym. Iran, Pakistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tadżykistan i Chiny graniczą z Afganistanem ze wszystkich stron.

3. Rolnictwo jest głównym źródłem dochodów Afgańczyków. Afganistan jest również bogaty w zasoby naturalne, takie jak gaz ziemny i ropa naftowa.

4. Buzkashi jest afgańską grą narodową. Zawodnicy w dwóch drużynach próbują złapać kozę podczas jazdy konnej. Ta gra jest rozgrywana od wieków i jest trudnym sportem.

5. Afganistan chciałby, aby jego gra narodowa, buzkashi lub chwytanie kóz, były sportem olimpijskim.

6. Afganistan nie posiada jeszcze pociągów pasażerskich, a jedyne dwa połączenia kolejowe w tym kraju mają długość zaledwie 85 km.

7. Autobusy używane w kraju to przede wszystkim starsze modele Mercedes-Benz.

8. Niezgodne z prawem jest importowanie do kraju samochodów starszych niż 10 lat.

9. Afgańczycy słyną z tego, że cieszą się osobistym szacunkiem, są lojalni wobec swoich plemion i chętnie rozwiązują spory przy użyciu siły.

10. Pierwszą gazetę w Afganistanie wydrukowano w 1906 roku.

11. Piłka nożna i krykiet są najpopularniejszymi dyscyplinami sportowymi w kraju.

12. Większość gwiazd Bollywood, takich jak Salman Khan, ma korzenie afgańskie.

13. Oczekuje się, że w tym roku zasięg telefonii komórkowej w tym kraju wyniesie 90 %, mimo że odsetek Afgańczyków mających dostęp do elektryczności jest nadal jednym z najniższych na świecie. Telefony komórkowe zmieniają życie i kulturę Afgańczyków. Nawet talibowie mają fantazyjne smartfony.

14. Poezja jest cenioną częścią kultury afgańskiej. Afgańczycy opowiadają swoje historie w wierszach od ponad 1000 lat.

15. Post i modlitwa w ciągu miesiąca Ramadan jest aktem obowiązkowym, z wyjątkiem cudzoziemców, a także tych, którzy są chorzy, podróżują lub mają inne problemy.

16. Rodzina jest ważnym aspektem kultury afgańskiej. Mężczyźni są obciążeni odpowiedzialnością za zarobki, podczas gdy od kobiet oczekuje się, że pozostaną w domu i będą służyć rodzinie. Jednak we współczesnym Afganistanie niektóre kobiety mogą pracować.

17. W większości przypadków rodzina mieszka razem w tym samym domu. Po ślubie syn i jego żona mieszkają osobno w innym pokoju w domu pod tym samym dachem.

18. Gościnność odgrywa ważną rolę w kulturze i tradycji kraju. Goście są traktowani z najwyższym szacunkiem i otrzymują to, co najlepsze w gospodarstwie domowym.

19. Od kobiet oczekuje się noszenia ubrań, które honorują ich skromność i nie ujawniają ich. Skąpe ubrania i zachodnie sukienki nie są zbyt mile widziane w społeczeństwie, przynajmniej na obszarach wiejskich.

20. Średnia długość życia w Afganistanie wynosi zaledwie 51 lat.

21. Najgorsze trzęsienie ziemi w kraju miało miejsce w 1998 roku i zabiło 6000 osób.

22. Nieeksploatowane złoża surowców mineralnych w tym kraju szacuje się na co najmniej 1 bilion dolarów.

23. Stolica kraju, Kabul, jest jedynym miastem Afganistanu, zamieszkałym przez ponad milion mieszkańców.

24. Afganistan produkuje jedne z najlepszych na świecie granatów, melonów, moreli i winogron.

25. Budownictwo jest jedną z wiodących gałęzi przemysłu w kraju.

26. Aleksander Wielki jako pierwszy zbudował starożytną cytadelę Herata po zdobyciu miasta w 330 r. p.n.e. Jedyną kobietą, która zdobyła serce budowniczego imperium macedońskiego, była piękna Roxanne z północnej afgańskiej prowincji Balkh. Zanim Aleksander zmarł w wieku 33 lat, urodziła mu swojego jedynego syna.

27. Kuchnia afgańska jest bardziej wyrafinowana niż kebaby i ryż. Ten pozbawiony dostępu do morza kraj znajduje się od wieków na skrzyżowaniu głównych cywilizacji i znajduje to odzwierciedlenie w tym, co jest w menu.

28. Podobno lotnisko Kandahar w południowym Afganistanie jest najbardziej ruchliwym lądowiskiem jednopasmowym na świecie. Nic dziwnego, że jest to również miejsce, w którym NATO ma swoją pełną zdolność w zakresie ruchu lotniczego w kraju nienależącym do NATO.

29. Pierwsze obrazy olejne na świecie powstały nie w Europie renesansowej, ale w jaskiniach Bamiyan, na centralnych wyżynach Afganistanu, około 650 r. p.n.e. Bamijan szczycił się kwitnącą cywilizacją buddyjską od II wieku aż do inwazji islamskiej w IX wieku. Tu stali dwaj najwięksi na świecie Buddowie, dopóki talibowie nie zniszczyli ich w 2001 roku.

30. Bezpośredni kontakt wzrokowy między mężczyznami i kobietami jest niedopuszczalny i należy go unikać.

31. Prezenty są sposobem na wzmocnienie relacji pomiędzy gościem a gospodarzem. Odwiedzający mogą nosić niewielki prezent dla gospodarza zaproszonego na herbatę lub jedzenie.

32. Szacuje się, że w ciągu ostatnich kilku lat 3 milionów Afgańczyków opuściło swój kraj i szukało schronienia w innych krajach.

33. Uścisk dłoni jest najczęstszą formą pozdrowienia w kulturze afgańskiej. Niektórzy ludzie również kładą rękę na sercu i lekko skinęli, aby okazać szacunek i aprobatę drugiej stronie. Jednak uścisk dłoni między osobami odmiennej płci nie jest powszechny i unika się go.

34. Jedzenie podawane jest na podłodze, na materiałach wykonanych z różnych materiałów. Normą jest używanie prawej ręki podczas jedzenia, a jedzenie jest zazwyczaj dzielone z tego samego naczynia.

35. Gospodarz dokłada wszelkich starań, aby podawać jak najlepsze jedzenie, a szczególną uwagę zwraca się na zapełnienie pustej talerzyka gościa.

36. Małżeństwo uważane jest za ważny element życia w Afganistanie. Rozwód jest rzadki i mało mile widziany w społeczeństwie.

37. Poligamia jest w Afganistanie dopuszczalna, ale rzadko. Wiele z tych małżeństw jest zawartych między kuzynostwem.

38. Małżeństwa to trzydniowe obrzędy, podczas których podpisuje się umowę małżeńską i łączy męża i żonę.

39. Dywany afgańskie są bardzo popularne na całym świecie.

40. W zależności od sytuacji materialnej lub osobistych preferencji, synowie rodziny mogą mieszkać osobno lub z ojcem, matką i innym rodzeństwem.

41. Afganistan uzyskał niepodległość 19 sierpnia 1919 roku. Toczyli trzy wojny z Wielką Brytanią, po których ogłosili niepodległość . Nie byli oni bezpośrednio rządzeni przez Brytyjczyków, ale Zjednoczone Królestwo miało wpływ na ich sprawy zagraniczne.

42. Z powodu wojny w ostatnim dziesięcioleciu Afganistan był bardziej znany niż jakikolwiek inny kraj.

43. Nowy Rok obchodzony jest przez Afgańczyków 21 marca. Nazywają to „Nawroz”. Jest to przedislamski festiwal, który jest obchodzony przez zgromadzenie tysięcy podróżnych z całego Afganistanu do miasta Mazar-e-Sharif. W centrum miasta znajduje się meczet. Jest znany jako Błękitny Meczet lub „Sanktuarium Hazrata Ali” kuzyna i zięcia islamskiego proroka Muhammada.

44. Większość mieszkańców kraju stanowili buddyści lub zoroastrianie, zanim w kraju wprowadzono islam.

45. Edukacja podstawowa stała się w kraju konstytucyjnie obowiązkowa w 1923 r.

46. Najwyższy szczyt Afganistanu nazywany jest Noshaq i ma wysokość 7492 metrów.

47. Prowincja Badakhshan jest klasyfikowana jako aktywna geologicznie, z możliwością corocznego występowania trzęsień ziemi.