Ciekawostki

15 Ciekawostek o Wielkopolskim Parku Narodowym

Jezioro Kociołek w Wielkopolskim Parku Narodowym / źródło: Nostrix / Wikipedia

Wielkopolski Park Narodowy to jeden z dwudziestu trzech parków narodowych znajdujących się w Polsce. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jego temat.

1. Wielkopolski Park Narodowy został utworzony w 1957 roku, a jego powierzchnia wynosi ponad 14 tysięcy hektarów. Położony jest nad Wartą na południe od Poznania.

2. Siedziba Wielkopolskiego Parku Narodowego znajduje się w Jeziorach nad Jeziorem Góreckim. W pałacu zbudowanym podczas drugiej wojny światowej znajduje się również Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dawniej miejsce to było szpitalem, w którym leczono gruźlicę.

3. Na terenie parku rosną sosny zwyczajne, z których część ma nawet sto pięćdziesiąt lat. Nieco młodsze są tutejsze jawory, a ponadto można tutaj zobaczyć na własne oczy niezwykle rzadkie rośliny naczyniowe.

4. Mrówka amazonka to jeden z tych owadów, które stanowią tutejszą osobliwość i budzi wielkie zainteresowanie badaczy.

5. Krajobraz całego parku jest pamiątką po ostatnim zlodowaceniu i działaniu lądolodu. Znajdują się tutaj wysoczyzna morenowa oraz jedenaście jezior, a także pagórki, wydmy czy głazy narzutowe.

6. Do największych głazów narzutowych znajdujących się na terenie parku należy tak zwany Głaz Leśników, który ma cztery metry wysokości i około dwudziestu metrów obwodu. Szacuje się, że waży on około 20 ton. W 1965 roku został uznany za pomnik przyrody nieożywionej i stał się pomnikiem na cześć polskich leśników.

7. Jezioro Góreckie jest najgłębszym jeziorem na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Ma ponad 17 metrów głębokości, ale zachwyca również swoja urodą. Znajdują się na nim wyspa Kopczysko oraz Wyspa Zamkowa z ruinami neogotyckiego zamku szlacheckiego. Jezioro to jest celem turystycznych wycieczek.

8. Osowa Góra jest najwyższym wzniesieniem na terenie parku i wznosi się na wysokość 131,2 metrów nad poziomem morza. Przy jej zachodnim stoku znajduje się głaz przywieziony w 1994 roku z Tatrzańskiego Parku Narodowego, który jest poświęcony hrabi Zamoyskiemu.

9. Już w latach dwudziestych XX wieku rozpoczęto starania o to, aby na tym obszarze utworzyć park narodowy. Minęła jednak dekada zanim wyodrębniono dwa rezerwaty przyrody oraz kolejne dekady zanim obszar prawnie zyskał status parku narodowego.

10. Poza ogromną ilością roślin naczyniowych, na terenie parku rośnie 800 gatunków grzybów i około 500 gatunków glonów.

11. Na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego żyje około 3000 gatunków owadów, w tym bardzo rzadkie chrząszcze takie, jak kozioróg dębosz czy jelonek rogacz. Występuje tutaj również dużo pajęczaków, a wśród nich tygrzyk paskowany, który jest największym w Polsce przedstawicielem krzyżakowatych.

12. W jeziorach parku żyje 26 gatunków ryb, a lasy sosnowe stanowią dom dla wielu gatunków ssaków oraz ptaków, w tym na przykład dla ryjówki, która jest najmniejszym występującym w Polsce ssakiem.

13. Na terenie parku znajduje się osiemnaście obszarów ochrony ścisłej, na których prowadzone są specjalistyczne badania.

14. Wielkopolski Park Narodowy co roku jest odwiedzany przez milion turystów.

15. Symbolem Wielkopolskiego Parku Narodowego jest puszczyk zwyczajny.