Ciekawostki

Pływacz Szary – Charakterystyka i Ppis

Pływacz szary
źródło: Carlos Valenzuela / Wikipedia

Jest to wodny ssak zaliczany do rodziny płetwalowatych. Gatunek ten został pierwszy raz opisany przez słynnego szwedzkiego zoologa Wilhelma Lilljeborga na przełomie 1861 roku.

Charakterystyka

Długość ciała zdrowego, dorosłego osobnika wynosi pomiędzy 1.3, a 1.4 metra. Masa ciała tych zwierząt znajduję się w wymiarach określonych na mniej więcej 14000-35000 kilogramów co jest wręcz ogromnym rozstrzałem. W przypadku przedstawicieli Pływacza Szarego mamy do czynienia z pewnego rodzaju dymorfizmem płciowym, bowiem samice są nieznacznie większe od samców w dosłownie każdym wieku. Skóra tych dość charakterystycznych zwierząt ma nietuzinkowe szare ubarwienie.

Na jej powierzchni można bez problemu znaleźć liczne rany powstałe w wyniku ataków przeprowadzonych przez drapieżne pąkle. Zamiast typowej płetwy grzbietowej posiadają one dość liczną serię zgrubień zaczynającą się od 1/3 długości ich ciała. Ponadto sama płetwa na ogonie jest w znacznym stopniu wcięta i mierzy aż 3 pełne metry. Noworodki osiągają długość ciała mierzącą maksymalnie pół metra.

Ekologia

Pływacz Szary żywi się głównie różnego rodzaju mięczakami, obunogami, czy wieloszczetami. Pożywienie znajdują za pomocą dość nietypowej metody, bowiem wypłaszają one swoje ofiary z ukrycia za pomocą przewracania się na boki, oraz wykonywania nietypowych ruchów głową w celu przeczesywania okolicznego mułu.

Co więcej wsysają one wodę do swojego pyska po czym swobodnie wypychają ją ponownie pozostawiając jedynie pokarm znajdujący się na specjalnie do tego przystosowanych fiszbinach.

Okres letni te oceaniczne ssaki spędzają czas na żerowaniu w rejonach bezkresnej Arktyki po czym odbywają dalekie migracje w stronę południowych zatok przybrzeżnych w celu znalezienia odpowiedniego miejsca na czas rozrodu. Od połowy jesieni aż do samego początku zimy przebywają one potężny dystans wynoszący blisko 9500 kilometrów co naprawdę może robić ogromne wrażenie. Na wyróżnienie w tym miejscu niewątpliwie zasługuje fakt, iż jest to najdłuższy odcinek o charakterze migracyjnym Pływaczy Szarych.

W trakcie tej niecodziennej podróży są one zmuszone przebyć średnio 160 kilometrów dziennie. Poruszają się one w tym czasie zaledwie kilka kilometrów od najbliższego brzegu. Samice docierają do okolic Kalifornii dopiero na przełomie grudnia, aby urodzić w pobliskich słonych i tym samym ciepłych wodach przyszłe potomstwo. Ciąża trwa zwykle jeden pełen rok. Ten rodzaj walenia żyje lekko ponad 70 lat.

Ogromny status zagrożenia

Niestety gatunek ten jest obecnie zagrożony wyginięciem. Wynika to przede wszystkim z naprawdę drastycznego spadku jego liczebności do czego doprowadziły liczne polowania w przeszłości ze względu na jego bogate w przeróżne wartości odżywcze mięso. Najgorzej się ma sytuacja populacji z zachodniej części Oceanu Spokojnego, bowiem jest ona już na samym skraju wymarcia.

W związku z tym Pływacz Szary został zaliczony do słynnej kategorii LC w „Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów” co ma na celu zapewnienie mu ochrony.