Ciekawostki

10 Ciekawostek o Morzu Północnym

Morze Północne położone jest między wybrzeżami Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemiec, Holandii, Belgii i Francji. Co dokładnie warto o nim wiedzieć?

Duża liczba wysp

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na Morzu Północnym znajduje się bardzo duża liczba wysp. Doskonałymi przykładami mogą być niemiecka wyspa o charakterze uzdrowiskowym Helgoland czy angielska wyspa Foulness.

Zatopione statki

Godny uwagi jest fakt, że na dnie omawianego Morza Północnego znajduje się ponad dwieście zatopionych statków. Są to torpedowce z okresu pierwszej oraz drugiej wojny światowej, pancerne krążowniki, okręty podwodne, fregaty śrubowe.

Bitwa jutlandzka

Należy mieć świadomość, że w cieśninie Skagerrak w trakcie pierwszej wojny światowej miała miejsce bitwa jutlandzka. Odbyła się ona dokładnie w 1916 roku. Z kolei stronami, które się ze sobą zmierzyły były Cesarstwo Niemieckie oraz Wielka Brytania. Ostatecznie obronną ręką z tego konfliktu wyszła  Wielka Brytania.

Londyn, jako port morski

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że stolica Wielkiej Brytanii – Londyn jest obecnie jednym z najważniejszych portów na omawianym Morzu Północnym. Do morza uchodzi bowiem Tamiza, nad którą postanowiono zbudować miasto. Godny uwagi jest fakt, że w przeszłości stanowiła najbardziej ruchliwy szlak handlowy w Anglii.

Linia brzegowa

Warto wiedzieć, że linia brzegowa Morza Północnego jest bardzo zróżnicowana. Składa się bowiem z bardzo dużej liczby zatok. Doskonałymi przykładami mogą być Zatoka Helgolandzka znajdująca się u wybrzeża niemieckiego czy Zatoka Niemiecka. Jej wybrzeże z kolei należy do Danii, Niemiec, Holandii.

Cieśnina Skagerrak

Skagerrak jest w najprostszym możliwym ujęciu jedną z duńskich cieśnin. Znajduje się między Danią, Szwecją i Norwegią. Należy mieć świadomość, że wspomniana cieśnina łączy Morze Północne z Morzem Bałtyckim. Jej długość wynosi około 300 kilometrów, a maksymalna szerokość to 130 kilometrów.

Rotterdam, jako istotny port morski

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że Rotterdam jest holenderskim miastem zlokalizowanym w Delcie Renu i Mozu. Z kolei kanał Nieuwe Waterweg łączy wspomniane miasto z omawianym Morzem Północnym. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, dlaczego Rotterdam uważa się za jeden z najważniejszych portów w tym akwenie. Godny uwagi jest fakt, że właśnie do holenderskiego miasta przypływa znaczna większość towarów z Azji.

Morze Północne jest morzem szelfowym

W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że jest położone nad brzeżną częścią kontynentu. Zbiorniki tego rodzaju cechują się przede wszystkim stosunkowo małą głębokością.

Powierzchnia

Warto wiedzieć, że powierzchnia Morza Północnego wynosi ponad 560 000 kilometrów kwadratowych. Należy również zaznaczyć, że mieści się w nim ponad 94 000 kilometrów sześciennych wody.

Krater Silverpit

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na dnie morza znajduje się Krater Silverpit. Został on odkryty w 2002 roku w trakcie poszukiwania surowców. Część badaczy uważa, że powstał on wskutek uderzenia w Ziemię komety ponad 60 milionów lat temu.