Australia i Oceania

10 fascynujących ciekawostek o flamingu różowym

Flaming różowy to gatunek dużego ptaka brodzącego, który ma charakterystyczne różowe upierzenie.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Flamingi najliczniej zamieszkują afrykańskie wyspy oraz baseny Morza Śródziemnego. Można je więc w warunkach naturalnych zobaczyć na południe od Sahary, a także we francuskich, hiszpańskich czy tureckich lagunach.

2. Flamingi odżywiają się przede wszystkim planktonem, ale małe skorupiaki i rybki stanowią dla nich chętnie przyjmowane urozmaicenie.

3. Flamingi są naturalnie białe lub szare, a ich różowe upierzenie wynika z przyjmowania bardzo bogatego w karotenoidy jedzenia. Gdyby przestały jeść naturalny barwnik, ich pióra straciłyby kolor.

4. Flamingi różowe kojarzą nam się z tym, że stoją w wodzie na jednej nodze. Naukowcy długo nie mogli wytłumaczyć takiej pozycji, ale w końcu odkryto, że ptaki te zmieniają co jakiś czas nogę, aby uniknąć wyziębienia.

5. Pod ogonem flamingów różowych znajduje się specjalny gruczoł, który produkuje olej. Substancję tę ptaki rozprowadzają po całym upierzeniu w okresie godowym.

6. Na wolności flamingi różowe mogą żyć nawet około pięćdziesięciu lat. Z kolei flamingi żyjące w niewoli, a więc głównie w ogrodach zoologicznych na całym świecie, mogą dożyć  nawet osiemdziesięciu lat.

7. Flamingi należą do bardzo towarzyskich ptaków. Żyją w koloniach liczących nawet kilka tysięcy osobników, a taka ilość stanowi dla każdego z nich ochronę przed drapieżnikami.

8. Flamingi mogą mieć nawet 170 centymetrów wzrostu i mają charakterystyczną szyję w kształcie litery „S”. Co ciekawe, przy takiej wysokości  nie ważą wcale dużo. Ich waga wynosi zwykle kilka kilogramów.

9. Młode flamingi różowe są bardzo zależne od matki, ale po upływie od dwóch do trzech miesięcy są w stanie samodzielnie żerować i coraz lepiej radzić sobie w zastanych warunkach.  Chroni je też fakt, że żyją w dużych koloniach i mają okazję podglądać starsze ptaki.

10. W starożytnym Rzymie wielkim przysmakiem dla wyższych warstwa były języki flamingów.