Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o układzie nerwowym

mózg

Układ nerwowy jest tym, dzięki któremu odczuwamy otaczającą nasz rzeczywistość.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Mózg człowieka składa się w 80 procentach z wody, dlatego nasza koncentracja słabnie, kiedy jesteśmy odwodnieni.

2. Analgezja wrodzona to choroba genetyczna, która objawia się tym, że człowiek w ogóle nie czuje bólu. Choroba ta może być bardzo niebezpieczna w skutkach, ponieważ człowieka nie otrzymuje sygnałów, że dolega mu coś poważnego lub rozwija się w nim choroba.

3. Jeden impuls elektryczny podróżuje z dowolnego miejsca do ludzkiego mózgu z prędkością aż 300 kilometrów na godzinę.

4. Nerw kulszowy, znajdujący się od mięśnia pośladkowego wielkiego, przez tylną powierzchnię uda i aż do dołu podkolanowego jest największym nerwem w organizmie człowieka. To właśnie z nim wiąże się bardzo bolesna dolegliwość, a mianowicie rwa kulszowa.

5. Dotknięcie nerwu bywa bardzo nieprzyjemne. Sytuacja taka zdarza się czasem, kiedy dotkniemy lub uderzymy konkretną część łokcia, a specyficzne uczucie promieniuje na całą rękę.

6. Gdyby jakimś cudem udało się rozwinąć wszystkie nerwy znajdujące się w ludzkim ciele, można by z nich utworzyć linię o długości ponad 100 tysięcy kilometrów. Warto przypomnieć, że obwód naszej planety to „tylko” 40 tysięcy kilometrów.

7. Człowiek nie jest w stanie panować nad swoim układem nerwowym. W nagłych sytuacjach mózg jest pomijany, a my i tak robimy unik, aby nie dać się skrzywdzić.

8. Człowiek nie jest w stanie się sam połaskotać, ponieważ mózg dostaje informację o naszym zamiarze i przestaje reagować. Natomiast naukowcy odkryli, że jeśli ktoś jest w stanie doprowadzić się do śmiechu przez łaskotki, ma predyspozycje do schizofrenii. Oznacza to, że nie jest w stanie odróżnić bodźców zewnętrznych od dostarczanych przez samego siebie.

9. Ludzki mózg jest zadziwiającym urządzeniem. Jeśli jakaś jego część zostanie uszkodzona, inna może nauczyć się jego funkcji.

10. Jedynym stanem, kiedy mózg jest aktywny w stu procentach, jest atak epilepsji u osób cierpiących na tę chorobę.