Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o piwie

bar z piwem

O piwie warto wiedzieć całkiem sporo, oprócz tego, że jest jednym z naszych ulubionych napojów na tej planecie. Jeśli sam jesteś piwnym ekspertem, wiedz, że oficjalnie nazywany jesteś cerevisaphilem (słowo to pochodzi od łacińskiego imienia rzymskiej bogini rolnictwa Ceres oraz vis, czyli siła).

1. Najstarsze potwierdzone ślady warzenia piwa datowane są na 4000 lat p.n.e. Związane są z kulturą ubaidzką, która rozwijała się między Tygrysem i Eufratem. Piwo było ważne również w kulturze Sumerów, która rozwinęła się po kulturze ubaidzkiej.

2. Największym producentem piwa na świecie są Chiny. Trunek ten powstaje głównie na potrzeby eksportu. Z krajów europejskich najwięcej piwa produkują Niemcy.

3. Za najstarszy browar w Polsce uważa się Browar Zamkowy w Raciborzu. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z 1567 r. Jest on nadal czynny.

4. Piwa dzielą się na górnej fermentacji, takie jak piwa pszeniczne typu ale, piwa dolnej fermentacji, takie jak piwa lager oraz piwa fermentacji mieszanej, takie jak lambic.

5. Oficjalnym rekordzistą w piciu piwa na czas jest Steven Petrosino. W 1977 r. wypił 1 litr piwa w zaledwie 1,3 sekundy. Najszybciej butelki z piwem otwiera natomiast Benjamin Pilon. Jego rekordowy wynik to 110 sztuk, które otworzył w 1 minutę.

6. Przeciętne piwo, które można kupić w sklepie zawiera zazwyczaj ok. 4,5% alkoholu. Szkocki browar Brewmeistr wyprodukował jednak piwo, które zawiera aż 67,5% alkoholu. Nosi ono nazwę Snake Venom.

7. Pierwsze piwo w puszce powstało w 1933 r. w USA. Wyprodukował je Gottfried Krueger, piwowar niemieckiego pochodzenia. Do sprzedaży trafiło jednak dopiero 24 stycznia 1935 r., w liczbie 2000 sztuk.

8. W każdy pierwszy piątek sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Po raz pierwszy święto obchodzone było w 2007 r., a jego pomysłodawcami byli dwaj Amerykanie z San Francisco.

9. W 1814 r. w Londynie miała miejsce wielka piwna powódź, która zabrała życie 8 osób. Doszło do niej w wyniku pęknięcia obręczy otaczającej ogromną kadź fermentacyjną.

10. Jeśli piwo ma wodnisty smak oznacza to, że zostało podane w zbyt niskiej temperaturze. Wpływa to na zbyt wolne uwalnianie się związków zapachowych. Piwa w zależności od stylu piwowarskiego, w jakim zostały wyprodukowane, powinny być podawane w temperaturze od 3 do 13 st. C.