Ciekawostki

9 ciekawostek o ewolucji

Ewolucja to określenie na zmiany cech całych grup organizmów, które następują wraz z biegiem pokoleń. Za ojca odkrycia tej dziedziny uznaje się Karola Darwin, stanowi ona część tego, co przekazywane jest w szkole na lekcjach biologii. Mimo to są takie ciekawostki o ewolucji, które mogą zaskakiwać.

1. Człowiek nie zakończył swojej ewolucji. Ludzie nadal dostosowują się do świata, który ich otacza, teraz naukowcy mogą śledzić trwającą ewolucję w genach ludzkich. Ciała prawdopodobnie będą rozwijać się wraz ze zmieniającym się stylem życia.

2. Darwin nie miał racji we wszystkim, jeżeli chodzi o teorię ewolucji. Kilka z jego pomysłów na temat istot ludzkich było nieuzasadnionych. Przykładowo napisał, że takie cechy jak intelekt i węch są większe lub mniejsze w różnych grupach rasowych. Twierdzenie to nie uzyskało naukowego potwierdzenia.

3. W rzeczywistości każdy z ludzi jest człowiekiem w mniej niż w połowie. Dokładnie w 43%. Taka część ciała składa się z ludzkich komórek, reszta to mieszanka bakterii, wirusów i grzybów, które tworzą mikrobiom. Jest on indywidualny dla każdego człowieka tak jak odciski palców, a przy tym odgrywa  rolę w wielu ważnych funkcjach organizmu.

4. Istnieje ponad 340 ras psów, ale wszystkie pochodzą od jednego rodzaju dzikiego wilka, który istniał wiele lat temu.

5. Ludzie dzielą tę samą pięciopalczastą strukturę kości w dłoniach z wieloma innymi zwierzętami, które mają łapy, skrzydła lub płetwy jak lemury i nietoperze.

6. Najmniejsza różnica w kolorze może pomóc zwierzęciu lub roślinie żyć, przetrwać i lepiej rozmnażać się w wolności. Nazywa się to doborem naturalnym.

7. Instynkt również stanowi ważną część doboru naturalnego. Przykładowo większość ptaków wie, że aby przetrwać zimę, musi podróżować do cieplejszych miejsc.

8. Drganie ust stanowi dowód ewolucji. Kiedy człowiek jest zły, ma tendencję do obnażania zębów lub warczenia. Takie zachowanie obserwuje się również u drapieżników takich jak duże koty i wilki.

9. Czkawka pochodzi od ryb i płazów. Według nauki, odruch, który spycha wodę nad skrzela ryb i sprawia, że płazy łykają powietrze, został bezskutecznie skopiowany przez ludzi. Zamiast dać możliwość oddychania pod wodą, odruch może wywołać skurcz przepony – co znane jest jako czkawka.