Ciekawostki

5 ciekawostek o efekcie cieplarnianym

W mediach regularnie pojawiają się informacje o efekcie cieplarnianym i jego wpływie na świat oraz człowieka. Nie da się zaprzeczyć, iż zjawisko podwyższenia temperatury planety przez obecne w atmosferze gazy cieplarniane jest naszą rzeczywistością, która może przynieść ze sobą nieciekawą przyszłość.

Oto ciekawostki o efekcie cieplarnianym, z których należy zdawać sobie sprawę.

1. Efekt cieplarniany to naturalny proces ocieplania się ziemi. Kiedy energia słoneczna dociera do Ziemi, część jej odbija się z powrotem w kosmos, a reszta jest pochłaniana. Pochłonięta energia ogrzewa powierzchnię Ziemi, która następnie emituje energię cieplną z powrotem w kosmos w postaci promieniowania długofalowego.

2. Gazy cieplarniane mają dalekosiężne skutki środowiskowe i zdrowotne. Powodują zmianę klimatu poprzez zatrzymywanie ciepła, a także przyczyniają się do chorób układu oddechowego spowodowanych smogiem i zanieczyszczeniem powietrza. Ekstremalne warunki pogodowe, zakłócenia w dostawach żywności i nasilone pożary to inne skutki zmian klimatycznych spowodowanych przez gazy cieplarniane.

3. Występowanie efektu cieplarnianego niesie ze sobą wiele konsekwencji, jedną z nich jest przykładowo cofanie się lodowców. Przekłada się ono na zmniejszone albedo — odsetek promieniowania słonecznego, które powierzchnia ziemi odbija lub wraca do atmosfery — globalny wzrost poziomu morza i uwalnianie dużych słupów metanu to tylko niektóre z nich, są jednak dramatyczne dla planety.

4. Efekt cieplarniany zwiększa intensywność występowania zjawisk pogodowych, może sprawić, że występujące na Ziemi huragany będą miały jeszcze bardziej niszczycielską moc. Powstawanie huraganów wiąże się z temperaturą morza — powstają tylko nad wodami o temperaturze co najmniej 26,51 ºC. W wyniku ocieplenia mórz zjawisko to może pojawiać się w większej liczbie miejsc niż do tej pory.

5. Efekt cieplarniany ma głęboki wpływ na procesy degradacji gleby i przyczynia się do pustynnienia obszarów na naszej planecie, zjawiska, które niszczy cały biologiczny potencjał dotkniętych regionów, zamieniając je w jałową i nieproduktywną ziemię. Jak przyznała ONZ z okazji Światowego Dnia Walki z Pustynnieniem w 2018 roku, 30% gruntów uległo degradacji i utraciło swoją rzeczywistą wartość.