Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o mydle

mydło

Mydło – dziś bez niego nie wyobrażamy sobie utrzymania higieny. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z jego bardzo długiej historii. Prawidłowe używanie mydła jest podstawową czynnością chroniącą przed wieloma chorobami przenoszonymi właśnie przez bakterie znajdujące się na rękach.

1. Średni czas mycia rąk wynosi 6 sekund.  Jednak dopiero po 15 sekundach jesteśmy w stanie zredukować o około 90 % bakterii, natomiast kolejne 15 sekund pozwala pozbyć się bakterii całkowicie. Aż 95 % osób przyznaje się, że nie myje rąk przez wymagany czas.

2. Pierwsze mydło zostało stworzone 5 tysięcy lat temu prze Fenicjan i było zrobione z tłuszczu, popiołu i piasku. Jego głównym przeznaczeniem było pranie. Mydło zostało rozsławione przez Arabów, W tamtych czasach mydło było towarem luksusowym. Dopiero w XIX wieku stworzono znane nam mydło w kostce.

3. W Bydgoszczy istnieje Muzeum Mydła i Historii Brudu w którym nie tylko prezentuje się przyrządy do utrzymania czystości, ale przede wszystkim historię produkcji i używania mydła. Muzeum powstało w 2012 roku.

4. Sodowe mydło w kostce musi leżakować, aż 6 tygodni, aby było gotowe do użytku.

5. Mydło to tak naprawdę tłuszcz, wodorotlenek sodu i woda.

6. Największe mydło na świecie osiągnęło masę 14,45 tony.

7. Mydło znalazło swoje odzwierciedlenie w przysłowiu „wyjść jak Zabłocki na mydle”. XIX wieczny kupiec Cyprian Zabłocki w celu uniknięcia opłaty celnej za mydło przyczepił skrzynie z towarem do dna łodzi. Mydło rozpuściło się w wodzie, a kupiec stracił cały swój dorobek.

8. W roku 1989 Guey-Chuan Shiau stworzył automatyczny podajnik do mydła.

9. Legenda głosi, że nazwa mydła pochodzi od fikcyjnej góry Sapo, na której składano ofiary ze zwierząt. Bardziej prawdopodobne jest, że nazwa mydła pochodzi od galijskiego „sapo” lub lub germańskiego „saipa”.

10. Mydła są używane do czyszczenia mórz po katastrofach tankowców i ratowania zwierząt. Mydło rozbija ropę naftową na mniejsze, ale zbite kuleczki, które łatwo usunąć.